banner244

banner155

Kavurucu Sıcaklar Tüp Bebek Tedavisine Eengel Olmaz!

Op. Dr. Seval Taşdemir: “Tüp bebek tedavisinin mevsimi yoktur.

SAĞLIK 15.08.2016, 16:37 15.08.2016, 16:45 Ceyhun İlyas
Kavurucu Sıcaklar Tüp Bebek Tedavisine Eengel Olmaz!
banner274

Op. Dr. Seval Taşdemir: “Tüp bebek tedavisinin mevsimi yoktur. Ağustos ayının kavurucu sıcağında da tüp bebek tedavisi yapılabilir. Hatta tatil sezonu olduğundan ve insanlar daha rahat bir psikolojide olduklarından yaz mevsiminde tedavi olmayı daha çok tercih eder.”

Yazın tüp bebek tedavisi yapılabilir mi? Sıcak hava sperm ve yumurta kalitesini düşürür mü? Tüp bebek tedavisi için uygun bir hava sıcaklığı var mı? Anne-baba olmak için yaz mevsimi uygun bir zaman mı? Tüm bu soruları Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir yanıtladı:

Tüp bebek laboratuvarlarında veya sperm verme odalarında klima sayesinde sürekli sıcaklık kontrolü sağlandığından embriyolar için mevsimlerin herhangi bir önemi yoktur.HAVANIN OLUMSUZ ETKİSİ OLMAZ

Çalıştığımız ortamlar sıcak olmadığı için sıcak havanın tüp bebek tedavisinde olumsuz bir etkisi olmaz. Ne sperm, ne de yumurta sıcaktan etkilenmez. Çalıştığımız laboratuvar ortamı zaten hep sabit sıcaklıktadır. Laboratuvar ısısı sabittir; 24-27 derece arasındadır.

SPERM ODALARI KLİMALI VE KONFORLU

Öyle olmasaydı yani eğer sıcaktan olumsuz etkilenme olsaydı, nisan ve mayıs aylarında doğum oranları düşerdi. Spermler 40 derecede bozulur ancak baba adaylarının girdikleri sperm odaları da son derece konforlu ve klimalı.

Tüp bebek laboratuvarında kullanılan sperm, yumurta ve embriyo saklanan dolapların ısısı insan vücut ısısı olan 37 derecede sabitlenir. Dolayısıyla onlar da sıcaktan etkilenmez. Zaten sperm, insan vücudundan çıktıktan sonra ne sıcağa ne de soğuğa maruz kalıyor. Laboratuvar ortamında bulunuyor.

EN ÇOK YAZ AYLARINDA GELİYORLAR

Yazın tüp bebek tedavisine ara vermek gibi bir durum söz konusu değildir. Hatta yurt dışından gelen hastalarımız izinlerini yaz mevsimine göre ayarlıyor ve biz yaz aylarında daha da çok tüp bebek tedavisi uyguluyoruz.

İLAÇLAR DONDURUCUYA KONULMAMALI

Hastalarımızın tedavide kullandıkları iğneler 15-25 dereceden sonra bozulur ya da etkinliği düşer. Dolayısıyla bu iğnelerin hareket halindeyken buz kaplarında taşınmasını ve evdeyken buzdolabında saklanması gerektiği konusunda mutlaka uyarıyoruz. Ancak ilaçların kesinlikle derin dondurucuya konulmaması gerektiğini de vurguluyoruz.

Tüp bebek başarı oranları arasında mevsimsel bir farklılık bulunmadığından kişiler tüp bebek tedavisi için zaman seçimi yaparken; kendileri için en uygun olan, strese girmeyecekleri bir zaman dilimini tercih etmeliler.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
En Çok İzlediğiniz Dizi Hangisi?
En Çok İzlediğiniz Dizi Hangisi?