14 Temmuz, 2024, Pazar
DOLAR33.0413
EURO36.0249
ALTIN2561.4
Yusuf Cinkara Otomotiv

İzmir'de deprem gerçeği: Konut alırken buna dikkat edin

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İzmir'de deprem gerçeği: Konut alırken buna dikkat edin
Abone ol
İzmir'de aktif fay hatlarının bulunduğunu ve deprem tehlikesinin güncelliğini koruduğunu belirten Tanyer Yapı Zemin Grubu Koordinatörü Batuhan Tozburun bu yüzden konut alımlarında zemine dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.

Tanyer Yapı Zemin Grubu Koordinatörü Batuhan Tozburun, İzmir'in birinci derecede deprem bölgesi olduğunu ve yapı stokunun yüzde 70'inin dönüştürülmesi gerektiğini belirterek, zemin iyileştirme ve geoteknik imalatların önemine vurgu yaptı.

İzmir’de Deprem Tehlikesi Devam Ediyor

Tozburun, İzmir'de aktif fay hatlarının bulunduğunu ve deprem tehlikesinin güncelliğini koruduğunu belirtti.

Konut satın alırken binaların yanı sıra zemin sağlamlığının da kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

İzmir ve çevresinde yapılan tarihsel ve aletsel dönem kayıtlarına göre, 50 yıl içinde 6,6 büyüklüğünde bir depremin olasılığının yüzde 92 olduğunu dile getirdi.

Seferihisar açıklarında yaşanan 6,6 büyüklüğündeki depremin Bayraklı ve Bornova'da büyük zararlara yol açtığını hatırlatan Tozburun, kentsel dönüşümde sürdürülebilir şehircilik ve yapıların kullanım sürelerini uzatmak için zemin ve temel mühendisliğine önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

Zemin İyileştirmelerini İşin Ehli Firmalar Yapmalı

Geoteknik mühendislik ve zemin iyileştirme çalışmalarının deneyimli firmalar tarafından yapılması gerektiğine dikkat çeken Tozburun, konut tercihinde doğrama veya ebeveyn banyosu gibi unsurlara değil, zemin iyileştirme imalatlarını hangi firmanın yaptığına ve bu firmanın yeterli bilgi ve ekipmana sahip olup olmadığına baktığını belirtti.

Müteahhitler ve konut kullanıcılarının bu konuda bilinçli olması gerektiğini ifade eden Tozburun, zemin iyileştirme imalatlarının gereği kadar veya uygun yapılmamasının ülke özsermayesine ve halka büyük zararlar vereceğini söyledi.

Deneyimli Bir Ekip ile Çalışıyoruz

Tanyer Yapı olarak konut ve endüstriyel tesis inşaatında gösterdikleri titizliği zemin ve temel mühendisliği imalatlarına da taşıdıklarını belirten Tozburun, depreme dayanıklılık konusunun akıllarından hiç çıkmadığını söyledi.

Türk standartları, Eurocod ve Amerikan standartlarına uygun zemin iyileştirme imalatlarıyla İzmir'e katma değer katacak projelerde hız kesmeden devam ettiklerini belirtti.

İzmir Buca metrosu, kentsel dönüşüm projeleri, İzmir ve çevresindeki sanayi bölgelerinde zemin iyileştirmeleri ve kule projelerinin geoteknik imalatlarının sürdüğünü söyledi.

30 Yıllık Tecrübe ve Başarılı Projeler

Tozburun, Tanyer Yapı'nın 30 yıllık konut tecrübesi ve makine parkıyla pek çok başarılı konut projesini tamamladığını belirtti.

Urla Bademler Köyü'nde devam eden TanUrla projesinin inşaatının belirlenen program dahilinde başarıyla sürdüğünü ifade etti.

Tanyer Yapı olarak endüstriyel tesis inşaatı, Ege Serbest Bölge ve Bergama Serbest Bölgesi'nde İzmir'e katma değer yaratacak birçok endüstriyel tesis inşa ettiklerini ve sektöre güvenilir, analitik ve ekonomik çözümler sunarak hizmet verdiklerini sözlerine ekledi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Osmaniye'de Yaralı Leylek Kurtarıldı ve Koruma Altına AlındıÖnceki Haber

Osmaniye'de Yaralı Leylek Kurtarıldı ve...

Ağrıda iki otomobil çarpıştı: 5 yaralıSonraki Haber

Ağrıda iki otomobil çarpıştı: 5 yaralı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar