Osmaniye
DOLAR13.4876
EURO15.1971
ALTIN774.17
Merve Otomotiv

‘’İnternet kafelere, cep telefonlarına dikkat!’’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
‘’İnternet kafelere, cep telefonlarına dikkat!’’
Abone ol
İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Tamer Dodurka ülkemizde görülen koronavirüs vakası sonrasında dikkat çeken uyarılarda bulundu.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Tamer Dodurka ülkemizde görülen koronavirüs vakası sonrasında dikkat çeken uyarılarda bulundu.

Prof.Dr.H.Tamer Dodurka ‘’ İnternet kafelere, cep telefonlarına dikkat’’ dedi.

Dodurka; ‘’Okulların tatil edilmesiyle öğrenciler vakit geçirmek veya online dersleri izleyebilmek amacıyla internet kafelere daha fazla ilgi gösterecektir. Unutulmamalıdır ki kapalı alan ve insanların birbirinden mesafesi fazla olmadığı, ortak sandalye, koltuk, masa gibi eşyaların kullanıldığı her ortam bulaşıcı hastalıklar açısından risklidir. Eğer bu ortamlar az havalandırılıyorsa, güneş ışığı yeterince girmiyorsa bu risk daha fazladır. Farklı kişiler tarafından kullanılan bilgisayarlar, hem solunum havasındaki damlacıklar içindeki virüsün hem de ellerdeki virüsün kolayca tutunabileceği eşyalardandır. Bu nedenle bu tür ortamlara dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır.’’ diye belirtti.

Cep telefonlarına da çok dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Prof.Dr.H.Tamer Dodruka sözlerine şöyle devam etti; ’’Yine, doğrudan ağıza yaklaştırılan ve kişinin nefesiyle doğrudan temas eden cep telefonları virüsün en yoğun olarak bulunabileceği kişisel eşyalardandır. Bu nedenle başkasının cep telefonlarına el bile sürmek tehlikeli olabilir. Şüphesiz sadece cep telefonlarıyla değil, işyerlerinde sık ve ortak kullanılabilen yazıcı, fotokopi makinası, kalem gibi büro eşyalarıyla temastan sonra ellerin yıkanması ihmal edilmemelidir. Mümkün olduğunca ortak malzeme kullanılmamalıdır.’’

Koronavirüs direnci düşük bünyelerde çok daha tehlikeli olurlar diyen Dodurka ’’Korona virüsün bulaşma yolu her ne kadar solunum sistemi olsa da, vücut bağışıklığını zayıflatmamak için diğer yollarla bulaşan hastalıklardan da iyice korunmalı, örneğin sindirim yoluyla alınabilecek mikroorganizmalara karşı gıda hijyenine mutlak suretle dikkat edilmelidir’’ ifadelerini kullandı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Adana'da silahlı saldırıda 1 kişi ağır yaralandıÖnceki Haber

Adana'da silahlı saldırıda 1 kişi a...

Acıbadem Ankara Hastanesi doktorları ve personeli kahvaltıda buluştuSonraki Haber

Acıbadem Ankara Hastanesi doktorları ve...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar