22 Haziran, 2024, Cumartesi
DOLAR32.8248
EURO35.2439
ALTIN2450.6
Yusuf Cinkara Otomotiv

Tasarlayın Dokuyalım 10. Makine Halısı Tasarım Yarışması heyecanı başladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tasarlayın Dokuyalım 10. Makine Halısı Tasarım Yarışması heyecanı başladı
Abone ol
Tasarlayın Dokuyalım X. Makine Halısı Tasarım Yarışması Heyecanı Başladı

Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği tarafından organize edilen Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) iş birliğiyle gerçekleştirilmekte olan ve bu yıl onuncusu düzenlenecek olan 10. Makine Halısı Tasarım Yarışması 2024’ün ilk jüri değerlendirmesi yapıldı.

GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan halı üretiminin başkenti Gaziantep’in dünya halı modasına da yön verdiğini ifade etti.

Geleneksel hale getirilerek bu yıl onuncu kez düzenlenecek olan Makine Halısı Tasarım Yarışması 2024’ün ilk jüri değerlendirmesi gerçekleştirildi. Yarışmaya 216 adet farklı tasarımın katıldığını ifade eden GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan yaptığı değerlendirmede, “Yarışmamızla ilgili jürimizin ilk elemeler sonucunda 191 adet fiziki başvurudan 188 adet geçerli başvuru alınmıştır. 3 adet başvuru yarışma şartnamesi hükümlerine uygun bulunmadığından oy birliği ile yarışma dışında bırakılmıştır” dedi.

Yarışmaya en fazla müracaat Gaziantep Üniversitesi’nden

Tasarlayın Dokuyalım 10. Makine Halısı Tasarım Yarışmasının 1. Jüri değerlendirmesi Gaziantep Üniversitesi Akademisyenleri ve sektörde deneyimli tasarımcıların katılımları Gaziantep Üniversitesi’nde Mavera Kongre ve Sanat Merkezinde gerçekleştirildi. 188 adet başvurunun 124 tanesi farklı üniversitelerden müracaat ederken 64 tane başvuru ise Gaziantep Üniversitesinden alındı. Jüri başkanlığı görevini üstlenen GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan yapılan değerlendirme sonucunda finale katılmaya hak kazanan Gaziantep Üniversitesi kategorisinden 5 Asil, farklı üniversitelerden 15 asil eser sahiplerinin 28-31 Mayıs tarihlerinde oryantasyon programına katılmak üzere Gaziantep’te misafir edileceğini ve bu kapsamda halı sektörünün yapısı, ihracat pazarları, ürün tipleri ve üretim tekniği yönü ile genel bir bilgilendirme yapılarak davet edilen yarışmacıların aynı zamanda Gaziantep Halı Fuarında da incelemeler yapacağını sözlerine ekledi. Tasarlayın Dokuyalım 10. Makine Halısı Tasarım Yarışması jürisinde jüri başkanlığını GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan yürütürken jüri üyeliklerini ise GAHİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bekir Şahan ile yönetim kurulu üyeleri Halit Uzanır, Suat Bozkurt’un yanı sıra GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Yumrutaş, Prof. Dr. Nazan Avcıoğlu Kalebek Oğr. görevlisi Zeynep Tuti Karaman Oğr. Görevlisi Naime Yüksel Çalık ile sektör temsilcileri ve akademisyenler yer aldı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türk Astronot Atasever 8 Haziranda uzaya gidecekÖnceki Haber

Türk Astronot Atasever 8 Haziranda uzaya...

Büyükşehir, 10-16 Mayıs Engelliler Haftasında medikal malzeme dağıtım töreni düzenlediSonraki Haber

Büyükşehir, 10-16 Mayıs Engelliler Hafta...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar