03 Mart, 2024, Pazar
DOLAR31.3879
EURO34.0706
ALTIN2100.9

Öğrencilere ‘Dijital Beceriler Eğitimi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Öğrencilere ‘Dijital Beceriler Eğitimi
Abone ol
Samsun Ticaret Ve Sanayi Odası (tso) çatısı Altında Faaliyetlerini Sürdüren Samsun Ab Bilgi Merkezi Tarafından, Istiklal Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine ‘dijital Beceriler Eğitimi’ Verildi.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Samsun AB Bilgi Merkezi tarafından, İstiklal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine ‘Dijital Beceriler Eğitimi’ verildi.

Avrupa Komisyonu’nun 2023 yılını ‘Avrupa Beceri Yılı’ olarak ilan etmesi çerçevesinde, Samsun TSO çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Samsun Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezi tarafından bir günlük ‘Dijital Beceriler Eğitimi’ düzenlendi. Eğitime, Samsun İstiklal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 30’a yakın öğrenci katıldı. Etkinlikte Doç. Dr. Cumhur Türk ‘Dijital Okur Yazarlık’, Dr. Merve Ergüney ‘Sosyal Medya ve Etkileri’, Samsun TSO Bilgi İşlem Müdürü Burak Şekercioğlu da ‘Veri Analizi’ başlıklarında eğitim verdi. Programda ayrıca, Samsun’da faaliyet gösteren bir şirket yetkililerince öğrencilere firma sunumu gerçekleştirildi.

Dijital bilgiye sahip olmayanlar dezavantajlı

Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçilmesiyle birlikte teknolojinin hızla geliştiğini, ulaşılabilen bilgi miktarı ve bilgiye erişimin arttığını belirten Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Bilgi iletişim teknolojilerine erişim ve dijital becerilerdeki eksikliklerden dolayı yaşanan eşitsizlikler, dijital uçuruma sebep olmaktadır. Bu sebeple, bireylerin hayatlarının her aşamasında değişimlere ayak uydurması ve değişimlerle baş edebilmesi için temel becerilerini yenilemesi ya da beceri kazanması kaçınılmaz olmuştur. Avrupa’daki yetişkinlerin yüzde 44’ü temel dijital becerilere sahip değilken, ülkemizde bu oran yüzde 72 oranındadır. Toplumda bireylerin aktif olarak rol oynayabilmeleri için yeterli düzeyde dijital yetkinliğe sahip olmaları gerekmektedir. Temel dijital becerilere sahip olmayan yetişkinler yüksek bir sosyal dışlanma riskiyle karşı karşıyadır. Dijital uçurumun dezavantajlı kısmında yer alan bireyler, hayatın pek çok alanında dışlanmaktadır” dedi.

Amaç, gençlerin öz farkındalıklarını artırmak

Açıklamasında, çoğu OECD ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de dijital becerilere sahip olmayan yetişkinlerin çalışma hayatına katılma olasılıklarının daha düşük olduğuna dikkat çeken Murzioğlu, ”Ayrıca, daha vasıflı yetişkinlere göre işsiz kalma olasılıkları daha yüksektir. Dijital becerilere sahip olmayanların iş bulma olasılıklarının daha düşük olmasının da ötesinde, iş bulsalar bile daha düşük ücretle çalıştırıldıkları görülmüştür. Avrupa Komisyonu’nun 2023 yılını Avrupa Beceri Yılı olarak ilan etmesinden hareketle Samsun AB Bilgi Merkezi olarak böyle bir etkinlik organize ettik. Amacımız, katılımcıların bu alanlardaki öz farkındalıklarını arttırmak ve kişisel dönüşüm planlarına katkı sağlamaktır. Böylece sosyal hayatta ve iş hayatında daha fazla yer alabilmelerine katkı sağlamaktır” diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ormancılar ilk yardım eğitimi aldıÖnceki Haber

Ormancılar ilk yardım eğitimi aldı

Ayvalıkta polisten uyuşturucu operasyonuSonraki Haber

Ayvalıkta polisten uyuşturucu operasyonu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar