14 Temmuz, 2024, Pazar
DOLAR33.0413
EURO36.0249
ALTIN2561.4
Yusuf Cinkara Otomotiv

CHP’li Gürer: “Besici umduğunu bulamadı”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP’li Gürer: “Besici umduğunu bulamadı”
Abone ol
CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Kurban Bayramı öncesinde Niğde'de besici Murtaza Özel ile kurban fiyatlarını, hayvancılığın girdi maliyetlerindeki artışı ve sektörün sorunlarını değerlendirdi.

CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Kurban Bayramı öncesinde Niğde'de besici Murtaza Özel ile kurban fiyatlarını, hayvancılığın girdi maliyetlerindeki artışı ve sektörün sorunlarını değerlendirdi.

Ömer Fethi Gürer, Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla büyükbaş ve küçükbaş hayvanların satın alınmaya başlandığını, ancak bu yıl kurbanlık fiyatlarındaki artışın müşteri sayısında düşüşe neden olduğunu belirtti.

Gürer, “Özellikle emekli, dar gelirli ve sabit gelirli kişiler kurban alamaz hale geldi. Kurban almaya gelenler de pazarlık usulü ile 'kaç paraya alabilirsek alalım' diye uğraşıyorlar,” dedi.

Besici Murtaza Özel de vatandaşın alım gücündeki düşme nedeniyle kurbanlık satışlarında büyük bir düşüş yaşandığını vurguladı.

Özel, “Vatandaşın alım gücündeki düşme ve gerileme nedeniyle vatandaş kurban alamıyor,” diye konuştu.

Milletvekili Gürer'in Niğde'de kurbanlık fiyatlarını sorması üzerine Özel, büyükbaş hayvanların 120.000 TL ile 160.000 TL, küçükbaş hayvanların ise 13.000 TL ile 16.000 TL arasında değiştiğini belirtti. Ayrıca, kurbanlık kuzunun 6 aydan gün almış olması gerektiğini ve kilosuna göre fiyatların arttığını ifade etti.

Özel, kurbanlık satışlarında geçen yıla göre %30 ile %40 arasında bir düşüş olduğunu dile getirerek, girdi maliyetlerindeki artışın bu duruma neden olduğunu belirtti.

“Geçen yıl yem 300 TL'ydi, bugün 650 TL; saman 1.500 TL'ydi, şimdi 4.000 TL; yonca 3 TL'ydi, şimdi 9 TL; çobanın aylığı geçen sene 12.000 TL'ydi, şimdi 30.000 TL. Bu fiyatlarda düşmüyor, artıyor. Giderler çok arttı,” dedi.

Ömer Fethi Gürer, artan girdi maliyetleri nedeniyle hayvancılığın sürdürülebilirliğinin zora girdiğini ifade etti.

Besici Özel ise hayvancılığın sürdürülebilirliğinin kalmadığını belirterek, “Benim kendi yerim olmasına rağmen, kendim çalışmama rağmen zor sürdürüyorum.

Dışarıdan ithal gelen hayvanlar hayvancılığın sonunu getirdi. Yerli ve yerli hayvancılık desteklenmesi lazım. Kesen vatandaşlarımız da yerli hayvan kesmesi lazım. Ben bunu vatandaş olarak söylüyorum,” dedi.

Murtaza Özel, geçen yıla kıyasla satışlarının %70 oranında düştüğünü, vatandaşın alım gücünün yetersiz olduğunu vurguladı.

Büyükbaş hayvanları genellikle 6-7 kişinin ortak alarak kestiğini ve bu yıl pazarlık usulü ile satış yapıldığını belirtti.

Özel, hayvancılığın zor şartlar altında yapıldığını ve gençlerin bu işi sürdürmek istemediğini ifade ederek, “Cumartesi yok, pazar yok, gece yok, gündüz yok. 24 saat malın peşindeyiz, yani zor.

Şimdi ben emekliyim, yaşım 66. Bunu yapıyorum ama çocuklarım yapma taraftarı değil. Bunu kim yapacak? Geleceği yok, kazancı yok. Kazancı olmayan hiçbir şey yapılmaz,” diye konuştu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2023-2024 yılında ithal bir milyon hayvanın ülkeye giriş yaptığını ve et ithalatının sürdüğünü belirterek, yem fiyatlarının artışının önüne geçilerek yerli besicinin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Gürer, “Geçici değil, kalıcı ve öngörülebilir, planlı bir hayvancılık politikası oluşturulup sürdürülmelidir,” dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Aydında tefecilik operasyonu: 6 gözaltıÖnceki Haber

Aydında tefecilik operasyonu: 6 gözaltı

Selçuk Bayraktar paylaştı: Kemankeş seyir füzesi bir testi daha başarıyla tamamladıSonraki Haber

Selçuk Bayraktar paylaştı: Kemankeş seyi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar