13 Temmuz, 2024, Cumartesi
DOLAR33.0413
EURO36.0249
ALTIN2561.4
Yusuf Cinkara Otomotiv

VANTB Başkanı Süer: “Enstitü kalkınmada rol oynamalıdır”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
VANTB Başkanı Süer: “Enstitü kalkınmada rol oynamalıdır”
Abone ol
VAN TİCARET BORSASI (VANTB) BAŞKANI NAYİF SÜER, “VAN TARIMSAL ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİMİZİN TARIM VE HAYVANCILIĞININ KALKINMASINDA ÖNEMLİ BİR ROL OYNAMALIDIR” DEDİ.

Van Ticaret Borsası (VANTB) Başkanı Nayif Süer, “Van Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, şehrimizin tarım ve hayvancılığının kalkınmasında önemli bir rol oynamalıdır” dedi.


Açıklamalarda bulunan Başkan Nayif Süer, korona virüsün küresel etkisiyle birlikte dünya genelinde tarım ve hayvancılığın öneminin bir kez daha ortaya çıktığını hatırlatarak, “Bunun yanında küresel ısınma ve kuraklık da ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkmıştır. Tüm bu olumsuz etkenlerin yansıması ve üretimin aksamasıyla birlikte dünyada gıda krizi konuşulmaya başlandı. Ülkemizde de zaman zaman bu yönde tartışmalar yapılmaktadır. Tarım ve hayvancılıkta planlama yapan ülkelerin bu sorunu daha kolay atlatabildiği görülmektedir. Bu çerçevede ülkemizde de tarım ve hayvancılıkta önemli bir planlamaya ihtiyaç vardır. Hangi bölgeye hangi ürünler ekilecek, ülkenin genel ihtiyaç değerleri nelerdir, ihraç edilecek ürünler gibi tüm alanlarda planlama yaparak hem kendi kendine yeten bir ülke hem de ihracat yapan bir ülke konumuna gelebiliriz. Şehrimizde de ekilecek alanlar ile hayvancılık anlamında gerekli planlamalar devreye girmelidir. İşte tam bu noktada şehrimizde yeni kurulan Van Tarımsal Araştırma Enstitüsünü son derece önemli buluyoruz. Uzun süredir üzerinde çalışılan Van Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün kurulması, Van ve bölgemiz için son derece güzel ve önemli bir kazanç olmuştur. Milletvekilimiz Abdulahat Arvas, aylar öncesinde enstitünün kurulacağı müjdesini vermişti. İlimiz, tarım ve hayvancılıkta Türkiye’nin en önemli cazibe merkezi konumundadır. Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün kurulması tarıma verilen önemin bir göstergesidir. Bölgede tarımı modernleştirmek, çiftçilere yönelik yenilikler sunmak ve tarımsal kalkınmayı sağlamak, gerek sosyal gerekse ekonomik açıdan büyük fayda sağlayacaktır. Tarım sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda araştırmalar yapılarak, kırsal alanda yaşam standartları yükselecektir. Aynı zamanda tarım ve hayvancılık alanında çiftçimiz, üreticimiz ve dolayısıyla memleketimiz kazanacaktır. Enstitü ile bilimsel çalışmalar ışığında geleceğimiz planlanacaktır. Tarım ve hayvancılıkta bölgemizin ve ülkemizin cazibe merkezi konumundaki ilimizde dönüşüm sağlayacak olan 13. Van Tarımsal Araştırma Enstitüsünün ilimizde kurulması, tarım ve hayvancılık için son derece önemlidir. Kuruluşuna imkan sağlayan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, uzun süredir emek veren milletvekilimiz Abdulahat Arvas’a ve destek veren tüm kurum ve kuruluşlara, şahsım ve borsamız adına şükranlarımı sunuyorum. Enstitünün şehrimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Vali Hacıbektaşoğlu, çadırda vatandaşlarla birlikte iftarını açtıÖnceki Haber

Vali Hacıbektaşoğlu, çadırda vatandaşlar...

Ukrayna halkı için bugüne kadar 67 tır sevk edildiSonraki Haber

Ukrayna halkı için bugüne kadar 67 tır s...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar