20 Temmuz, 2024, Cumartesi
DOLAR33.0787
EURO36.0226
ALTIN2550.9
Yusuf Cinkara Otomotiv

Uzun ömürlü olmanın sırrı oruç tutmaktan mı geçiyor?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Uzun ömürlü olmanın sırrı oruç tutmaktan mı geçiyor?
Abone ol
Yaşlanmanın nedenlerini bulmaya çalışan uzmanlar oruç tutmanın yaşlanmayı geciktirici etkisini keşfetti. Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden Dr. Ulusoy, aralıklı oruç ve geleneksel oruç uygulamalarının uzun ömre katkıda bulunabileceği düşünüldüğünü kaydetti.

Uzmanlar, yaşlanmayı ‘zamanla vücut fonksiyonlarında ve çevresel faktörlere uyum sağlama kapasitesinde azalma’ olarak tanımlıyor. Günümüzde bilim insanları, yaşlanmanın biyolojik nedenlerini çözmeye çalışıyorlar. Moleküler Biyoloji ve Genetik Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Esma Ulusoy, yaşa bağlı Alzheimer, kireçlenme, kalp hastalıkları ve Tip 2 diyabet gibi hastalıkların yavaşlatılması veya durdurulmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü belirtiyor ve yaşam tarzının uzun ömür için genetikten daha kritik olduğunu vurguluyor.

Oruç ve Uzun Ömür

Dr. Esma Ulusoy, dünya genelinde popüler hale gelen "intermittent fasting" (aralıklı oruç) ve geleneksel oruç uygulamalarının uzun ömre katkı sağlayabileceğini dile getiriyor.

Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden Dr. Esma Ulusoy, yaşlanma konusundaki genetik araştırmaların hangi aşamada olduğuna dair değerlendirmelerde bulunuyor.

Yaşlanma Karşıtı Tedavilere Milyarlar Harcanıyor

The New York Times’a göre, tüketiciler yılda tahminen 62 milyar dolar yaşlanma karşıtı tedavilere harcıyor.

Ancak Dr. Ulusoy, bu ürünlerin yaşlanmayı geri döndürmediğini, sadece gençlik izlenimi yarattığını belirtiyor.

DNA Hasarı ve Yaşlanma

Dr. Ulusoy, yaşlanmayı ‘vücut fonksiyonlarında azalma ve çevresel faktörlere uyum sağlamada zorluk’ olarak tanımlıyor ve ekliyor: “UV, radyasyon, aşırı beslenme, alkol, sigara, ilaçlar ve kirli hava gibi çevresel etkiler DNA hasarına yol açıyor ve bu hasar zamanla birikiyor.”

Bilim İnsanları Yaşlanmanın Nedenlerini Araştırıyor

Bilim insanları, yaşlanmaya neden olan biyolojik faktörleri anlamaya ve yaşa bağlı hastalıkları yavaşlatmaya çalışıyor. Dr. Ulusoy, yaşlanma ile ilgili birçok teorinin olduğunu ve kromozomların uçlarındaki telomerlerin uzunluğunun yaşlanma süreciyle ilgili olduğunu belirtiyor.

Telomerlerin kısalmasının hücre bölünmesini durdurduğu, ancak telomeraz enziminin bu süreci yavaşlatabileceği düşünülüyor.

Genetik Araştırmalar ve Uzun Ömür

Model hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, uzun ömürle ilişkili birçok genin keşfedilmesine yol açtı. mTOR ve IGF-1 hormonlarıyla ilişkili genler, organizmanın büyümesi ve dengesini sağlamada önemli rol oynuyor.

Ancak, bu genlerin yüksek seviyeleri yaşam süresini kısaltıyor ve çeşitli hastalıklarla ilişkilendiriliyor.

Epigenetik Değişiklikler ve Yaşlanma

Son yıllarda, yaşlanmayla ilgili genlerden ziyade epigenetik değişikliklere müdahale etmenin daha etkili olabileceği düşünülüyor.

Dr. Ulusoy, epigenetik düzenlemelerin DNA şifresini değiştirmediğini, ancak bazı genlerin açılıp kapanmasına neden olabileceğini söylüyor.

Oruç Uygulamalarının Etkisi

SIRT ve AMPK genlerinin enerji metabolizmasını düzenlemede ve vücutta biriken plakları parçalamada önemli rol oynadığını belirten Dr. Ulusoy, bu genlerin aktivitesindeki artışın uzun yaşamla ilişkili olduğunu, özellikle kalori kısıtlamasının bu genleri aktive ettiğini ifade ediyor.

Bu nedenle, aralıklı oruç ve geleneksel oruç uygulamalarının uzun ömre katkıda bulunabileceği düşünülüyor.

Genetik ve Ebeveyn Etkisi

Dr. Ulusoy, kireçlenme, Tip 2 diyabet, Alzheimer ve kalp hastalıklarıyla ilgili ebeveyn genetiğinin etkisinin önemli olduğunu belirtiyor.

Ancak, Nature dergisinde yayınlanan geniş çaplı bir araştırmaya göre, ebeveyn etkisi sanılandan daha düşük.

Annelerin Rolü

Mitokondrilerin yaşlanması ve hücrelerde oksidatif stresin oluşması önemli yaşlanma sebepleri arasında kabul ediliyor.

Dr. Ulusoy, mitokondrilerin annelerden miras alındığını ve bu nedenle uzun ömürle ilgili annelerin daha sorumlu tutulabileceğini belirtiyor.

Telomer Boyunu Uzatmak İçin Neler Yapılmalı?

Telomer boyunun doğal yollarla uzatılması için düzenli egzersiz yapmak, aktif bir yaşam sürmek, sağlıklı bir diyetle beslenmek, stresi azaltmak, kanserojen maddelerden kaçınmak ve kalori kısıtlaması yapmak gerektiğini vurgulayan Dr. Ulusoy, sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarının uzun ömür için genetikten daha önemli olduğunu belirtiyor.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Uzun ömür için yaşam tarzı genetikten daha önemli!Önceki Haber

Uzun ömür için yaşam tarzı genetikten da...

İstirahat halinde görülen el titremesi Parkinson habercisi olabilir!Sonraki Haber

İstirahat halinde görülen el titremesi P...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar