Osmaniye
DOLAR18.5766
EURO18.398
ALTIN1020.6
Yusuf Cinkara Otomotiv

Şırnakta Nükleer Tıp Merkezi faaliyete girdi, hastalar 6 saatlik yol çilesinden kurtuldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şırnakta Nükleer Tıp Merkezi faaliyete girdi, hastalar 6 saatlik yol çilesinden kurtuldu
Abone ol
DEVLET HASTANESİNDE HİZMETE GİREN NÜKLEER TIP MERKEZİ, HAFTADA 60 HASTAYA HİZMET VERECEK.

Şırnak’ta hastaların çevre illere 5-6 saatlik yol çilesi sona erdi. Kentte bulunan Devlet Hastanesinde hizmete giren Nükleer Tıp Merkezi, haftada 60 hastaya hizmet verecek.


Nükleer Tıp Merkezinde, Gamma Kamera cihazı ile kalp, tiroid, kemik, böbrek gibi organların çalışma durumunu, anatomisini, fizyolojisini ve patolojisini göstermek için görüntüleme yapılarak hastalık tanısı, tedavinin yönlendirilmesi ve hasta takibi yapılıyor. Şırnak Devlet Hastanesi bünyesinde de bulunan Nükleer Tıp Merkezi’nde; tiroid sintigrafi, kalp sintigrafi, böbrek sintigrafi ve tüm vücut kemik sintigrafi çekimleri yapılıyor. Merkezin açılmasıyla başka illere ortalama 5-6 saatte giden hastalar bu zorlu yolculuktan kurtularak bulundukları şehirde tedavi görebilecek.


Nükleer Tıp Uzmanı Dr. Seçkin Bilgiç, ilk olarak bölgede sık görülmesi nedeniyle kalp ve tiroid hastalarına yönelik sintigrafileri yaparak çalışmaya başladıklarını söyledi. Yakın gelecekte diğer sintigrafilerle kemik, böbrek gibi sintigrafiler ile hastaların ihtiyacını karşılayacaklarını belirten Dr. Bilgiç, "Hastalarımızın büyük çoğunluğu çevre illere gitmektedir. Kalp krizi geçirme riski taşıyan çok sayıda kalp hastası 5 ile 6 saat mesafedeki hastanede kalp sintigrafisi yapmak üzere gitmektedir. Bu hastalar yeri geldiğinde ayları bulan randevu bulmaktadır. Nükleer Tıp Merkezimizde haftada 60 hasta bakılacak şekilde hizmet vermeye başladık. Yakın gelecekte inşallah daha çok sayıda sintigrafi hastasını burada görüntülemeye başlayacağız” dedi.


Tiroid ve kalp hastalığının bölgede endemik görülmekte olduğunu ifade eden Bilgiç, “Çok sayıda hastada buna bağlı şikayetler bulunmaktadır. Yörenin sıcak olması, dağlık olması, fiziksel hareketlerin az yapılması, belli yaştaki hastalarda bu sıkıntıları artırmaktadır. Tütün kullanımı gibi durumlarda bu tür sorunları tetiklemektedir. Bu nedene bize çokça hasta başvuruyor” şeklinde konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Burhaniye de Kaya Sunağı ilgi gördüÖnceki Haber

Burhaniye de Kaya Sunağı ilgi gördü

Küresel sıcaklıkların artış hızının normale dönmesi 20-30 yılı bulabilirSonraki Haber

Küresel sıcaklıkların artış hızının norm...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar