03 Mart, 2024, Pazar
DOLAR31.3879
EURO34.0706
ALTIN2100.9

Sigarada dudak tiryakilerine kötü haber: İçinize çekmeseniz bile yakmanız yetiyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sigarada dudak tiryakilerine kötü haber: İçinize çekmeseniz bile yakmanız yetiyor
Abone ol
Sigarada Dudak Tiryakilerine Kötü Haber Prof. Dr. Gökhan özyiğit’ten Geldi. özyiğit, Sigaranın Yakılıp Dumanının Içine çekilmese Bile Ağız Ve Dudak çevresinde Kansere Neden Olabileceğini Açıkladı.

ANTALYA (İHA) – Sigarada dudak tiryakilerine kötü haber Prof. Dr. Gökhan Özyiğit’ten geldi. Özyiğit, sigaranın yakılıp dumanının içine çekilmese bile ağız ve dudak çevresinde kansere neden olabileceğini açıkladı.

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği (TROD) tarafından 2 yılda bir düzenlenen ve bilimsel gelişmelerin tartışıldığı Ulusal Radyasyon Onkolojisi Kongresi’nin (UROK) 15’incisi, 6-10 Aralık tarihleri arasında Antalya Kemer’de gerçekleştirildi. Kongrede yurt içi ve yurt dışından alanında deneyimli 154 bilim adamı bilgi ve deneyimlerini paylaşırken, alanında söz sahibi toplam 13 uluslararası konuşmacı yer aldı. Kanser ve tedavi yöntemlerinin ana hatlarıyla ele alındığı kongrenin başkanlığını yapan Prof. Dr. Gökhan Özyiğit, kanseri bir kitle imha silahı olarak nitelendirdi.

“Ayırt etmeksizin tüm tütün mamulleri kansere sebebiyette birinci sırada”

Tüm kanser türlerinde en önemli etkenin tütün mamulleri olduğuna dikkat çeken Özyiğit, “Hiç ayırt etmeksizin tütünün içinde olduğu, nargile, pipo, elektronik sigaralar aynı kapsamda ve birinci derece kanser yapıcılığı kesin ispatlanmış ajanlardır. Bunlardan uzak durmak son derece önemli” dedi.

“Ağız ve dudak çevresindeki kanserlere sebep olabiliyor”

Sigarada dudak tiryakiliğiyle ilgili görüşlerini de paylaşan Özyiğit, “Dudak tiryakiliği farklı bir kavram ama sonuç itibariyle dudak çevresinde de kanserin en önemli etkilerinden biri tütün ürünleri. Dumanı illa akciğere solumanız gerekmiyor, ağız boşluğunda olması dahi aynı kanser yapıcı binlerce etki kendisini gösterebiliyor. Bu etkiler yüksek ısılarda ortaya çıkıyor ve tütün yakıldığı zaman içindeki birtakım katkı maddeleri -alkol dahi var- açığa çıkıyor ve akciğer kanseri olmasa bile ağız ve dudak çevresindeki kanserlere sebep olabiliyor” ifadelerini kullandı.

“Kanser tedavilerindeki başarıda Avrupa ve ABD’ye yakın seyrediyoruz”

Özyiğit, kanserin tedavisi konusunda Türkiye’nin insan altyapısı ve sağlık sisteminin gelişmiş ülkelere yakın düzeyde olduğunu işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizde kanser tedavisinde ulaşılamayan ilaçlar var ama radyasyon onkolojisinde ulaşılamayan tek bir teknoloji var, proton tedavisi. Ama bunun dışında bütün teknolojiler var. Dünya standartlarında bunu kullanacak ekiplerimiz var ve kullanıyorlar da. Kanser tedavilerindeki başarıya baktığımızda ülkemizdeki başarının Avrupa ve ABD’ye yakın seyrettiğini görüyoruz. Bu yönüyle gerçekten güçlü bir sağlık sitemimiz olduğuna halkımızın güvenmesini istiyoruz.”

KETEM’in önemi

Kanser türlerinin erken evrede teşhisi, tanısı ve tedavisinin oldukça önemli olduğuna vurgu yaparak sözlerini sonlandıran Özyiğit, bu konuda vatandaşların Sağlık Bakanlığı’nın Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) ücretsiz olarak sunduğu bu hizmetten yararlanmaya davet etti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sobadan sıçrayan kıvılcımlar evi küle çevirdiÖnceki Haber

Sobadan sıçrayan kıvılcımlar evi küle çe...

40 tavuğu telef eden sokak köpekleri, 3 yıldır emek veren kadının hayallerini kararttıSonraki Haber

40 tavuğu telef eden sokak köpekleri, 3...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar