28 Kasım, 2023, Salı
DOLAR28.9395
EURO31.7309
ALTIN1875.1

Psikologlar, mesleki alanlarını kullananlara tepkili

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Psikologlar, mesleki alanlarını kullananlara tepkili
Abone ol
Türk Psikologlar Derneği Trabzon Il Temsilcisi Psikolog Emre Köksal, En Büyük Mesleki Sorunlarının Başında Meslek Alanlarını Kullanan Kişilerin Ruh Sağlığı Hizmeti Vermesi Olduğunu Belirtti.

Türk Psikologlar Derneği Trabzon İl Temsilcisi Psikolog Emre Köksal, en büyük mesleki sorunlarının başında meslek alanlarını kullanan kişilerin ruh sağlığı hizmeti vermesi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin köklü meslek örgütlerinden olan Türk Psikologlar Derneği ülke genelinde İl Temsilcilikleri açarak örgütlenmesini yaygınlaştırıyor.

TPD tarafından Trabzon İl Temsilciliğine Psikolog Emre Köksal; yardımcılığına Psikolog Hasan Kantarcı atandı. Köksal, son yıllarda ülke genelinde yaşanan olaylara dikkat çekerek “Birbiri ardına yaşadığımız pandemi, yangın, deprem, sel gibi salgın ve doğal afetlerin halkın ruh sağlığını olumsuz etkilediği bilinmektedir. Bununla birlikte ekonomik ve sosyokültürel yapı içinde iletişim ve ilişki sorunlarının kartopu etkisiyle artması Psikologlara daha çok ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Ancak işgüzar kimileri bu açıktan yararlanarak meslek adını kullanıp kendilerine kazanç sağlamaktadır. En büyük mesleki sorunlarımızdan biri, meslek alanımızı kullanan bu kişilerin ruh sağlığı hizmeti vermiş olmasıdır. Temsilciliğimiz bu kişilerle mücadeleyi hızlandıracaktır. Kimileri de var ki lisans belgesi olmadığı halde online eğitimlerle edindiği bilgilerle halkın ruh sağlığını tehlikeye atmaktadır. Duyarlı vatandaşlarımızdan ve meslektaşlarımızdan bu konuda destek bekliyoruz. Özellikle bu kişileri iletişim hesaplarımızdan ulaşarak temsilciliğimize bildirebilirler. Temsilciliğimizin Trabzon için bir kazanç olduğunu düşünüyorum” dedi.

Psikolog Hasan Kantarcı da mesleki sorunlara çözüm üretmenin öncelikleri olacağını kaydederek “Verilen görevde ilimizdeki psikologlar arasında iletişimi ve karşılıklı bilgi aktarımını sağlamak, olası mesleki sorunlara çözüm üretmek önceliğimiz arasında olacaktır. Kamuda ve özel sektörde çalışan psikolog ve öğrenci aday psikologların mesleki gelişimleri için fasılalarla eğitimler düzenleyeceğiz. Önemsediğimiz bir konu da şu. Birçok kuruluşun olduğu halde Psikologlar için bir meslek yasası henüz yok. Toplumun psikolojik sağlığının korunması, yasalarla güvence altına alınması gerekmektedir. Çünkü iyi bir toplum için ruh sağlığı önemlidir ve bu devlet tarafından kanunlarla uzman kişilere emanet edilmelidir. Derneğimiz göreve gelir gelmez meslek alanlarının belirlenmesi için girişimde bulunmuştur. Merkez yönetimimizle işbirliği içinde olup Bakanlık nezdinde bu çalışmaları da hızlandıracağız. Kentimize umarım faydalı oluruz” diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İnsan kaçakçıları polis kılığında suç işliyorÖnceki Haber

İnsan kaçakçıları polis kılığında suç iş...

Gelin alma merasiminde çekici üzerindeki araçta lastik yaktılarSonraki Haber

Gelin alma merasiminde çekici üzerindeki...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar