02 Mart, 2024, Cumartesi
DOLAR31.3879
EURO34.0706
ALTIN2100.9

MSKÜde Siber Güvenlik Uzmanı yetiştirilecek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MSKÜde Siber Güvenlik Uzmanı yetiştirilecek
Abone ol
Muğla Sıtkı Koçman üniversitesi Il Kalkınma Ajansı Arasında Imzalanan Protokolle Muğla’da, Bilişim Sektörünün En Nitelikli Mesleklerinden Olan Siber Güvenlik Uzmanı Yetiştirilecek.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi il kalkınma ajansı arasında imzalanan protokolle Muğla’da, bilişim sektörünün en nitelikli mesleklerinden olan siber güvenlik uzmanı yetiştirilecek.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde gerçekleştirilen imza törenine konuşan MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar, “Dijital geleceğe adım adım yaklaştığımız bu günlerde bilgi teknolojisi ve elektronik bilgi güvenliği olarak da bilinen ‘Siber Güvenlik’ kavramı üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir husus. Vatanın korunması ve savunulması noktasında siber saldırı, siber terör ve siber suç vb. kavramlar önem arz etmekte. Bu alanda nitelikli ve donanımlı gençler yetiştirmemiz gerekiyor. Kalkınma Ajansı ile gerçekleştireceğimiz ‘Siber Vatan’ programı bu ihtiyaca cevap verecek. Programın Üniversitemizde uygulanacak olmasından dolayı mutluyuz. Başta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız olmak üzere Üniversitemiz hocalarına ve emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Siber güvenlik alanında nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi ve genç istihdamının artırılması amacıyla uygulanacak program çerçevesinde, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencilerine öncelikle yazılım geliştirme alanında eğitimler verilecek. Program eğitimin yanında teknik geziler, usta çırak buluşmaları, konferanslar ve seminerler, mentör firmalar ile birebir çalışmalar, Capture The Flag (CTF) yarışmaları ile girişimcilik ekosistemi oluşturulması ve geliştirilmesini içerecek.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ndeki tüm bölüm öğrencilerinin başvurusuna açık olacak programda, Capture The Flag (CTF) yarışması ile 40 kişilik kontenjan ile öğrenciler belirlenecek. Eğitimlerin tamamı yüz yüze toplam 180-200 saat arası sürecek olup; 7 gün, 5 gün, 5 gün, 5 gün olacak şekilde 4 farklı modülde yapılması planlanıyor. Eğitime katılacak öğrenciler Siber Güvenlik Uzmanlığına Hazırlık, Linux ve CEH, Sızma Testi, Web Güvenliği ve Zararlı Yazılım ve Tersine Mühendislik alanlarında eğitim alacaklar.

Eğitimlerin tamamlanmasının ardından uygulanacak sınavda başarılı olan öğrenciler, diğer kalkınma ajansları programlarından gelecek öğrencilerle 10 günlük eğitim kampına katılacaklar. Siber Vatan Programı takımları 7/24 çalışma esasına dayalı eğitim kampında bir araya gelerek siber uzmanlık alanında derin ve teknik eğitimler alacaklar. Kamp boyunca anlık görev simülasyonları ve uygulamaları, yarışmalar ve çeşitli sosyal etkinlikler yapılacak.

Siber Vatan Programı 6 ay süreli takım içi eğitimler, proje geliştirme ve staj ve istihdam süreci ile tamamlanacak.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yaptıÖnceki Haber

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplan...

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinde 50. yıl gururuSonraki Haber

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinde 50...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar