14 Temmuz, 2024, Pazar
DOLAR33.0413
EURO36.0249
ALTIN2561.4
Yusuf Cinkara Otomotiv

Kanko, "Fahiş Zamlar, Vatandaşın Seyahat Hakkını Ellerinden Alıyor"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kanko, "Fahiş Zamlar, Vatandaşın Seyahat Hakkını Ellerinden Alıyor"
Abone ol
CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, Hazine ve Maliye Bakanlığının yurtdışı çıkış harçlarına yapmayı planladığı zamla ilgili eleştirilerde bulundu.

Kanko, "En pahalı pasaport yetmedi, şimdi de en yüksek yurtdışı çıkış harcını hayata geçirmeyi planlayan Maliye Bakanı Şimşek'in hedefi vatandaşı soyup soğana çevirmek," dedi.

Kanko, yurtdışı çıkış harçlarına yapılması planlanan %2000 oranındaki zammı değerlendirerek, "Bu, Türk vatandaşlarına ve özellikle gençlere yönelik büyük bir haksızlıktır," ifadelerini kullandı.

Kanko, AK Parti hükümetinin yurtdışı çıkış harcını 150 TL'den 3000 TL'ye çıkarma planına tepki göstererek, "Bu, orta ve düşük gelirli vatandaşların ve gençlerin yurtdışına çıkışını neredeyse imkansız hale getirecek.

Böyle bir karar, vatandaşların özgürlüğünü kısıtlayan, seyahat hakkını ellerinden alan bir uygulama olacaktır," dedi.

Kanko, "Hükümet, vatandaşlarını dış dünyadan izole etmek mi istemektedir? Gençlerimizin dünyayı görmeleri, farklı kültürleri tanımaları, eğitim ve iş imkanlarını araştırmaları neden engellenmek isteniyor?

Bu tür uygulamalar, Türkiye’yi kapalı bir toplum haline getirmenin adımları olarak görülmektedir," şeklinde konuştu.

Kanko, yüksek harçların sadece bireyleri değil, ülkenin genel ekonomik hareketliliğine de zarar vereceğini vurgulayarak, "Uluslararası ticaretle uğraşan iş insanları, akademik çalışmaları için yurtdışına gitmek zorunda olan akademisyenler, hatta sağlık nedenleriyle yurtdışına çıkması gereken hastalar bu fahiş ücretler yüzünden ciddi sıkıntılar yaşayacak.

Türkiye’nin uluslararası arenada daha da izole olmasının sonuçları, ekonomik ve sosyal açıdan telafisi zor hasarlar doğuracaktır," dedi.

Pasaport ücretlerinin zaten dünya ortalamasının çok üzerinde olduğuna dikkat çeken Kanko, "Çıkış harçlarının bu denli yükseltilmesi, vatandaşları adeta cezalandırmak anlamına gelmektedir.

Türkiye gibi genç nüfusu yüksek, dinamizmi ve potansiyeli olan bir ülkenin, bu potansiyeli köreltmek yerine, gençlerini teşvik etmesi, dünyayı tanımalarını ve kendilerini geliştirmelerini desteklemesi gerekir," dedi.

Kanko, hükümetin boşalan hazineyi doldurmak için dar gelirli vatandaşa yeni vergi yükleri yüklediğini belirterek, "Ekonomik krizin faturasını sürekli olarak halkın sırtına yüklemek, hükümetin mali politikalarının ne denli başarısız olduğunun bir başka kanıtıdır," dedi.

Kanko, sözlerini şu şekilde tamamladı: "AKP hükümetinin bu önerisi, vatandaşların temel hak ve özgürlüklerine ciddi bir darbe niteliğindedir.

Hükümet, bu tür absürt ve kabul edilemez düzenlemeler yerine, vatandaşların yaşam kalitesini artıracak, ekonomik refahı sağlayacak politikalara odaklanmalıdır.

Aksi halde, sınırları kapatmak gibi bir uygulama, Türkiye’yi kendi içine kapanan, dünyadan kopuk bir ülke haline getirecektir.

Bu da ne Türkiye’nin ne de Türk vatandaşlarının hak ettiği bir gelecektir."

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Edirnenin içme suyunu sağlayan baraj alarm veriyorÖnceki Haber

Edirnenin içme suyunu sağlayan baraj ala...

Aydın incirinde ilekleme aralıksız sürüyorSonraki Haber

Aydın incirinde ilekleme aralıksız sürüy...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar