25 Şubat, 2024, Pazar
DOLAR31.0708
EURO33.679
ALTIN2032.5

Hatay'ta Deprem Sonrası Erken Çocukluk Gelişimi Projesi Başlatıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hatay'ta Deprem Sonrası Erken Çocukluk Gelişimi Projesi Başlatıldı
Abone ol
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve UNICEF iş birliğiyle, 6 Şubat depremlerinin ardından il genelinde "Erken Çocukluk Gelişimi ve Engelliliğin Tespiti Projesi" başlatıldı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi ve UNICEF iş birliğiyle, 6 Şubat depremlerinin ardından il genelinde "Erken Çocukluk Gelişimi ve Engelliliğin Tespiti Projesi" başlatıldı.

Projenin açılış ve tanıtım töreni, Hatay Büyükşehir Belediyesi Yerleşkesi'nde gerçekleştirildi. Törene, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, UNICEF Türkiye Temsilcisi Paolo Marchi, Hatay Vali Yardımcısı Aydın Taş, Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan,

Hatay İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat, Hatay Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Tatlı, Hatay'daki yerel yönetim, resmi kurum, kuruluşların ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Törende konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, depremin ardından Hatay'da büyük bir yara açıldığını belirterek, bu yarayı birlikte sarmaya devam edeceklerini söyledi.

Savaş, "Deprem sonrası annelerimizin kendilerine ve bebeklerine iyi bakamadıklarını gördük.

Bundan dolayı da annelere destek olunması gerektiğini vurguladık. 8,5 ay önce kadın sağlığı konusunda HASUDER ile bir projeye başlamıştık. Bugünkü projemiz de o projemizin tamamlayıcısı oldu." dedi.

Deprem sonrası kadınların erkeklerden daha fazla stresli bir dönem yaşadıklarını hatırlatan Savaş, "Kadınlarımız öncelikle ailesine ve çocuklarına katkı sağlamak için her türlü imkânı seferber etmeye çalışırken kendisiyle ilgilenmeyi unutuyor. Dünyanın da bu konuda bize destek olması gerekiyor." diye konuştu.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Paolo Marchi ise, projenin önemine değinerek, "Erken çocukluk gelişiminde iyileştirmeye başlamak, parlak bir geleceğe giden en iyi yol gibi görünüyor.

Erken çocukluk hizmetlerine yatırım yapmak, çocukların ve toplumun genel refahı açısından en yüksek getiriyi sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında, mobil ekipler ile çadır, konteyner kentler ve kırsal alanlarda çocuklara yönelik çalışmalar yürütülecek.

Bu çalışmalar kapsamında, gelişimsel gecikmenin tespiti, engelli çocuklar için oyun alanlarının kurulması, ruh sağlığı ve psikososyal destek aktiviteleri, cinsel sömürü ve istismarın önlenmesi gibi konularda çalışmalar yapılacak.

Program çerçevesinde temsilciler ve uzmanların katılımıyla oluşturulan tartışma grupları tarafından 15 ilçede deprem sonrası, çocuklara yönelik mevcut hizmetler ve kurumlararası işbirliklerine ilişkin durumlar ele alınırken eğitim, sağlık, sosyal güvenlik alanlarındaki sorunlara da çözümler sunuldu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Erzurum Şehir Tiyatrosu “Sosyete” adlı oyunla Türkiye turnesindeÖnceki Haber

Erzurum Şehir Tiyatrosu “Sosyete” adl...

ZBEÜde Erişilebilir Ders Materyali Eğitim Semineri GerçekleştirildiSonraki Haber

ZBEÜde Erişilebilir Ders Materyali Eğiti...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar