18 Temmuz, 2024, Perşembe
DOLAR33.0982
EURO36.334
ALTIN2616.4
Yusuf Cinkara Otomotiv

Gürer: “Üreticinin Yanında Bir İktidar Yok”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gürer: “Üreticinin Yanında Bir İktidar Yok”
Abone ol
CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Niğde'deki üreticilerle tarlada bir araya geldi.

CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Niğde'deki üreticilerle tarlada bir araya geldi.

Üretici Furkan Şahin, üretim maliyetlerinin artmasına rağmen ürün fiyatlarının aynı oranda artmadığını belirterek, tüketicilerin de alım gücünün zorlandığını dile getirdi.

Şahin, birçok ürünü yetiştirmelerine rağmen sıkıntı yaşadıklarını ve Tarım Bağ-Kur sigortasını dahi ödeyemediklerini ifade etti.

“Girdi maliyetleri yüksek olduğundan ürün fiyatları da yükseliyor, ancak tüketiciler daha düşük fiyatla ürün almak istiyor.

Rafta ise fiyatlar daha yüksek oluyor, üreten kazanamıyor, tüketen ise pahalı ürün almak zorunda kalıyor.” dedi.

Üretici Şahin, çilek, patates, fasulye ve domates gibi ürünlerin yetiştirilmesine rağmen para kazanamaz hale geldiklerini belirterek, maliyetlerin artışına dikkat çekti.

"Bugün tarlamızda 10 işçimiz vardı ve günlük maliyetimiz 7000 lira. Sadece budama yapıldı, bize bir getirisi yok.

Geçen yıl 35-40 liraya fasulye satarken, bu yıl 70-80 liraya fasulye tohumu aldım." dedi.

Elektrik sorunlarına da değinen Şahin, trafoların düzgün dağıtılmaması nedeniyle su kuyularını aralıklarla çalıştırmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Şahin, elektrik ve su fiyatlarının yıldan yıla değiştiğini ve 100.000 liranın üzerinde elektrik faturası ödediklerini söyledi.

Pazarlama sorunlarından da bahseden Şahin, yeterli talep olmadığı için fiyatların düştüğünü ve üreticinin para kazanamadığını ifade etti. "Pazarlamada sorun yaşıyoruz.

Yeterince talep yok, fiyatlar düşüyor. Bu yüzden toptan çileği 35-40 liraya veriyoruz, tezgahlarda ise 80-100 lirayı buluyor." dedi.

CHP'li Gürer, üreticilerin ekim alanlarını genişletmesine rağmen mağdur duruma düştüklerini belirtti.

Kredi borçları hakkında sorulan soruya ise Şahin, kredi borçlarının fazlasıyla olduğunu ve traktör fiyatlarının 3 yılda büyük artış gösterdiğini belirtti.

Şahin, üretim maliyetlerinin arttığını, ancak ürün fiyatlarının aynı kaldığını söyledi.

Girdi maliyetlerindeki artıştan şikayetçi olan Şahin, tarım sigortası yaptırmadıklarını çünkü ödeyemeyeceklerini düşündüklerini ifade etti.

"Kredi kullandığımız için belli bir kesime mecburen yaptırıyoruz ama onun dışında yok. Kredilerimizi öderken zorlanıyoruz. Kredi faiz artışları da bizi etkiledi." dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÇOMÜ tarafından yetiştirilen ıstakoz yavruları denize bırakıldıÖnceki Haber

ÇOMÜ tarafından yetiştirilen ıstakoz yav...

Borussia Dortmund, Mats Hummels ile yollarını ayırdıSonraki Haber

Borussia Dortmund, Mats Hummels ile yoll...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar