02 Mart, 2024, Cumartesi
DOLAR31.3879
EURO34.0706
ALTIN2100.9

Erdoğan: “Uluslararası Basının Gazze'deki Sessizliği Reddediyoruz”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Erdoğan: “Uluslararası Basının Gazze'deki Sessizliği Reddediyoruz”
Abone ol
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "TRT World Forum 2023"ün açılışında yaptığı konuşmada, Gazze'de devam eden katliam başta olmak üzere küresel ölçekte son derece sancılı bir dönemden geçildiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "TRT World Forum 2023"ün açılışında yaptığı konuşmada, Gazze'de devam eden katliam başta olmak üzere küresel ölçekte son derece sancılı bir dönemden geçildiğini vurguladı.

Erdoğan, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın gündemde geri plana düşmüş olsa da halen tüm yakıcılığıyla devam ettiğini belirterek,

"Savaş planımızın değeri gün geçtikçe daha iyi anlaşılıyor. O dönem, ateşi büyümeden söndürmek yerine körükleyenlerin, bölgemizle birlikte tüm dünyaya nasıl büyük bir kötülük yaptıkları artık net bir şekilde görülüyor." dedi.

Adil bir barışın kaybedeninin olmayacağının tartışmasız şekilde karşılarında durduğunu belirten Erdoğan, "Temennimiz, bizim adeta kendimizi paralayarak ısrarla dile getirdiğimiz bu hakikatin tüm taraflarca bir an önce idrak edilmesidir." diye konuştu.

Gazze'de 7 Ekim'den bu yana devam eden katliamların kendilerine sadece özgür değil aynı zamanda adaleti ve vicdanlı basının da önemini hatırlattığına işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Çoğu kadın ve çocuk 18 bine yakın masumun katledilmesinin kâğıt kesiği kadar yer bulamadığı bir medya karartmasıyla karşı karşıyayız.

İsrail Gazze'de sadece kadın ve çocukları değil çok zor şartlar altında görevini yapmaya çalışan basın mensuplarını öldürmüş ve öldürmeye devam ediyor.

İsrail saldırılarında hayatını kaybeden gazeteci sayısı 70'ten fazladır. Daha vahimi, uluslararası basın kuruluşlarının bu tabloyu kabullenmesidir."

Günümüzdeki medya kartelleri, Gazze'deki vahşeti gözlerden kaçırmaya, Hamas bahanesiyle gazeteci katliamını meşrulaştırmaya çalıştığını belirten Erdoğan, "Bu vicdansızlığı biz reddediyoruz." dedi.

Gazze'deki gazeteci ölümlerine ses çıkarmayanların, yarın başka bir konuda söz söyleme haklarının olamayacağını vurgulayan Erdoğan,

"Asıl olan bugün konuşmak. Bugün yazmak. Gerçekleri bugün anlatmaktır. Asıl olan mazlum ve mağdurların feryatlarını bugün duyurabilmektir." diye konuştu.

Türk basın yayın organlarının, Gazze'den dünyaya hayati bir iletişim koridoru açtığını belirten Erdoğan,

"İsrail'in yalanlarla örülü propaganda makinesine karşı yürütülen dezenformasyonla mücadele çalışmalarını takdirle karşılıyorum." dedi.

İsrail'in işlediği suçları çok iyi bilmelerine rağmen bir mahcubiyet duygusuyla hareket eden kimi Batılı ülkelerin, Holokost mağduriyetini bir mazeret olarak kullandığını belirten Erdoğan,

"Gazze'nin, genel olarak Filistin halkının geleceği, borçluluk psikolojisi içine girenlerin İsrail'e verebileceği bir tazminat değildir." diye konuştu.

Dünyanın neresinde olursa olsun, medya mensupları başta olmak üzere tüm vicdanlı insanların cesur olmak, dik durmak, hakkı ve hakikati açık yüreklilikle konuşmak zorunda olduğunu vurgulayan Erdoğan,

"Bu katliam bugün Gazze'de yaşanıyor olabilir, şayet bu akıl ve vicdan dışı mezalimin önüne geçemezsek artık dünyanın hiçbir yerinde hiç kimse kendini güvende hissedemez." dedi.

Gazze'ye yönelik katliam karşısında sessiz kalan uluslararası toplumu uyaran Erdoğan, "Mevcut mekanizmaların dünyanın ve insanlığın ihtiyacı olan çözümleri üretememesinin bedelini masumların ödemesine daha fazla seyirci kalamayız.

Hemen harekete geçmemiz şarttır. Aksi takdirde dünyayı yaşanmaz hale getirecek bir kaosun pençesine düşmemiz kaçınılmazdır." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, açılış programında birlikte oldukları TRT World Forum'u, "Daha adil bir dünya" hayallerinin hayata geçmesine katkı yapacak bir etkinlik olarak gördüğünü söyledi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Elazığ'da elektrik arıza aracı ile otomobil çarpıştı: 4 yaralıÖnceki Haber

Elazığ'da elektrik arıza aracı ile otomo...

22 sağlık personeli UMKEye katıldıSonraki Haber

22 sağlık personeli UMKEye katıldı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar