27 Şubat, 2024, Salı
DOLAR31.1159
EURO33.8041
ALTIN2030.3

Bakan Göktaş: “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Güçlü Adımlar Atıldı”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bakan Göktaş: “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Güçlü Adımlar Atıldı”
Abone ol
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, kadına yönelik şiddetle mücadelede önemli adımların atıldığını belirterek, "6284 sayılı kanunla kadına yönelik şiddetle mücadelede yasal altyapı güçlendirildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, kadına yönelik şiddetle mücadelede önemli adımların atıldığını belirterek, "6284 sayılı kanunla kadına yönelik şiddetle mücadelede yasal altyapı güçlendirildi. Bu kanun kadına yönelik şiddetle mücadelenin bir üst seviyeye taşındığının en önemli göstergesidir" dedi.

Bakan Göktaş, kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında sıfır tolerans ilkesiyle çalıştıklarını ve ulusal eylem planlarını 2007 yılından beri kararlılıkla uyguladıklarını vurguladı.

6284 sayılı kanun kapsamında alınan tedbir kararlarına ilişkin verilerin kurumlar arası entegrasyonun sağlandığını belirten Göktaş, "Kurumlar arası veri entegrasyon çalışmalarımız ile 6284 sayılı kanun kapsamında mağdura daha hızlı ve zamanında ulaşarak takip ve izleme süreçlerinin etkinliğini artırdık.

6284 sayılı kanun, kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin yasal altyapının güçlendirildiğinin ve bu mücadelenin bir üst seviyeye taşındığının en önemli göstergesidir" diye konuştu.

Bakan Göktaş, kadına yönelik şiddetle mücadelede 2021-2025 yılları arasında uygulanacak "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planı"nı hazırlayarak uyguladıklarını belirterek, planın temel politika önceliklerini şu beş ana hedef etrafında belirlediklerini söyledi:

"Adalete Erişim ve Mevzuat, Politika ve Koordinasyon, Koruyucu Önleyici Hizmetler, Toplumsal Farkındalık ile Veri ve İstatistik."

Bakan Göktaş, kadına yönelik şiddetle mücadelede Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı gibi paydaş kamu kurumlarıyla iş birliği içinde olduklarını ifade ederek,

2023 Yılı Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Faaliyet Planı'nı hazırladıklarını ve 2024 yılı faaliyet planını da kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

Bakan Göktaş, kadına yönelik şiddetle mücadelede kurumsal kapasitelerini artırarak vatandaşlara sunulan hizmet kalitesini yükselttiklerini belirterek,

81 ilde 149 kadın konukevi, 82 Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) ve 410 Sosyal Hizmet Merkezi ile toplamda 641 sosyal hizmet kuruluşuyla hizmet verdiklerini ifade etti.

Bakan Göktaş, teknolojik imkanların da etkin bir şekilde kullanıldığını vurgulayarak, elektronik kelepçe uygulaması, KADES mobil uygulaması ve Alo 183 Sosyal Destek Hattı'nın mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla hizmet sunumunu daha nitelikli hale getirdiklerini söyledi.

Şiddet mağdurlarına yönelik eğitim çalışmalarının da önemli bir rol oynadığını belirten Bakan Göktaş, kamu çalışanları başta olmak üzere topluma yönelik düzenledikleri eğitim ve seminerlerle 4 milyondan fazla kişiye ulaştıklarını açıkladı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tokatta gerçekleşen kazalar kameralara yansıdıÖnceki Haber

Tokatta gerçekleşen kazalar kameralara y...

Vali Usta: Hemşehrilerimize daha kaliteli bir yaşam standardı sunmak için gayret ve çabalarımız kesintisiz devam edecektirSonraki Haber

Vali Usta: Hemşehrilerimize daha kalitel...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar