25 Mayıs, 2024, Cumartesi
DOLAR32.2256
EURO35.0023
ALTIN2418.4

Yaylada üretilip, 7-8 ay bekletiliyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yaylada üretilip, 7-8 ay bekletiliyor
Mehmetçik Vakfı Kurban Bağışı
Abone ol
Giresun Yaylalarında üretilerek 7-8 Ay Bekletilen Koyun, Keçi Ve Sığır Peynirleri Tezgahlarda Satışa Sunulmaya Başladı.

Giresun yaylalarında üretilerek 7-8 ay bekletilen koyun, keçi ve sığır peynirleri tezgahlarda satışa sunulmaya başladı.

Giresun’un yaylalarında Temmuz-Ağustos aylarında üretilerek uzun süre bekletildikten sonra ilkbaharın gelişiyle tezgahlardaki yerini almaya başlayan peynirin kilosu 250 ila 300 lira arasında değişiyor.

Çoğunluğu kırsal kesimlerde elde edilen ve yöre halkının önemli geçim kaynaklarından biri olan peynirden alıcılarda, satıcılar da memnun.

Giresun yaylalarında beslenen küçük ve büyükbaş hayvanların sütünden elde edilen peynirin en az 7-8 ay bekletildikten sonra ilkbaharın gelmesiyle satışa başlandığını kaydeden Serdar Çakır, “Şu anda tam anlamıyla peynir sezonu açıldı diyebiliriz. Çünkü her yıl Temmuz-Ağustos aylarında üretilen peynir uzun süre bekletildikten sonra tezgahlarda yerini almaktadır. Özellikle Giresun’un Kümbet, Kulakkaya, Bektaş yaylalarına göç edildikten sonra buralarda beslenen hayvanların sütünden peynir üretilmektedir. İlkbahar ve yaz boyunca beslenen hayvanların sütünden elde edilen peynirin lezzeti bir başka olmaktadır” dedi.

En iyi peynir, yazın yapılıp bekletilen peynir

Ey iyi peynirin bekletilmesi gerektiğini ifade eden Tuncay Cihangir ise, “Peynir Temmuz-Ağustos aylarında yapılırken de satılır ancak peynir bekletildikten sonra tüketilmelidir. En iyi peynir de yaz aylarında yapılan peynirdir. Peyniri sonbaharda ve ilkbaharda da yaparsın fakat peynir suyunu çekmediği için iyi olmaz. En iyi peynir yazın yapılıp, 7-8 bekletilen peynirdir. Çünkü iyice kurur ve suyunu çekmiş olur. Bir de sütünden peynirini yaptığın hayvan yayla otlarıyla beslenmişse onu peynirin tadına doyamazsın” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Larva ilaçlama çalışmaları hız kesmeden devam ediyorÖnceki Haber

Larva ilaçlama çalışmaları hız kesmeden...

Rafting sezonu, yerli ve yabancı 5 bin kişi ile başladıSonraki Haber

Rafting sezonu, yerli ve yabancı 5 bin k...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar