22 Nisan, 2024, Pazartesi
DOLAR32.5031
EURO34.6733
ALTIN2432.3

Türkiyenin altın stratejisi meyvelerini veriyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiyenin altın stratejisi meyvelerini veriyor
Abone ol
ICC ŞİRKETİNİN YÖNETİM KURULU BAŞKANI İDRİS NEBİ YILMAZ

İnşaat ve enerji sektörlerinde uluslararası faaliyet gösteren, özellikle Afrika’da önemli projeler üstlenen ICC şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı İdris Nebi Yılmaz, Türkiye’nin altın alımındaki liderliği ve altın sektörü yatırımlarını hakkında, ’Türkiye’nin altın stratejisi meyvelerini veriyor. Sektörün gözü Türkiye’nin üzerinde. Türkiye adına iş birliği için en uygun coğrafya ise Afrika’’ dedi.


Merkez bankalarının altın stoklarını artırmaya başlamasıyla altın alımlarında son yılların en büyük hacmine ulaşıldı. Dünya Altın Konseyi’nin derlediği verilere göre altına olan talep son 55 yılın en büyük hacmi olarak kayıtlara geçti. Resmi alımlara bakıldığında Türkiye, 31 tonluk alımla merkez bankalarının altın alımlarına lider konumda. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın altın rezervinin ise toplam rezervlerin yaklaşık yüzde 29’una denk geldiği tahmin ediliyor. Afrika başta olmak üzere uluslararası faaliyet gösteren ICC şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı İdris Nebi Yılmaz, Türkiye’nin altın alımı stratejisini değerlendirdi.İş adamları önemli rol üstlendi


Türkiye’nin altın alımı pozisyonunun uzun dönemli bir stratejinin sonucu olduğuna dikkat çeken Yılmaz, şöyle konuştu:


“Afrika, Türk devletleri ve Rusya ile gelişen ilişkilerin ardından ticari faaliyetler üst düzeye taşındı. Şüphesiz ki gelişen ilişkilere, diğer uluslararası şirketlere karşı Türk iş insanlarının elde ettiği üstün başarılar en büyük katkıyı sağladı. Sayın Cumhurbaşkanımızın da önderliğinde bu ülkelerde yapılan ticari girişimler meyvesini tek tek vermeye devam ediyor. Altın alımı da buna paralel olarak yürütülen ekonomik bir faaliyet. Müteaahitlik işleri ile başlayan ticari ilişkilerin maden, enerji, teknoloji, savunma sanayi gibi sektörler ile hızla devam ediyor.”Madencilerin yeni gözdesi Türkiye


Türkiye’nin özellikle altın madencilerinin son yıllarda ilk tercihi olduğunu belirten İdris Nebi Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:


“İşlemede ve depolamada dünya standartlarının yakaladık. Devletimizin satın alımları ile sektör daha da güçlendi. İş adamlarının madencilik tecrübesinin artması ve maden fiyatlarının yükselme trendinin devam etmesiyle yatırımların daha da artması söz konusu. Özellikle Afrika’da birçok yatırıma açık ülke olduğunu belirtmekte fayda var. İş birliği için en uygun coğrafya. Ülkemiz gelecekte bu pazarda adından uzunca bir süre söz ettirecek."


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mardinli bakır ustası 7 yaşından beri elleriyle sanat işliyorÖnceki Haber

Mardinli bakır ustası 7 yaşından beri el...

Altındağda çiftçilere tohum desteğiSonraki Haber

Altındağda çiftçilere tohum desteği

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar