Osmaniye
DOLAR19.0177
EURO20.3538
ALTIN1211.6
Asu Kaya Gedik

Türkiyede yaklaşık 200 bin kişi periferik arter hastalığından muzdarip

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiyede yaklaşık 200 bin kişi periferik arter hastalığından muzdarip
Abone ol
TÜRKİYE’DE 200 BİN KİŞİ PERİFERİK ARTER HASTALIĞI DOLAYISIYLA ZOR GÜNLER YAŞARKEN TEMREN ATEREKTOMİ SİSTEMİ İLE TEDAVİLERDE YÜZDE 96’LIK TEKNİK BAŞARI İLE UZUN DÖNEMLİ YÜKSEK PERFORMANS VE ETKİN KLİNİK SONUÇLAR SAĞLANIYOR.

Türkiye’de 200 bin kişi periferik arter hastalığı dolayısıyla zor günler yaşarken, TemREN Aterektomi Sistemi ile tedavilerde yüzde 96’lık teknik başarı ile uzun dönemli yüksek performans ve etkin klinik sonuçlar sağlanıyor.


Türkiye’de özellikle 50 yaş üzerindeki ortalama 200 bin hastaya periferik arter hastalığı teşhisi konuluyor. Büyük çoğunluğu bacak bölgesinde görülen periferik arter hastalığı, atardamarların daralması ya da tıkanması sonucunda ortaya çıkıyor. Yıllar içerisinde çeşitli sebeplerle atardamar iç çeperlerinde yağ, kolesterol artıkları, kalsiyum ve beyaz kan hücreleri birikebiliyor. Bacak atardamarlarında, zamanla biriken bu zararlı maddeler aterom plakların oluşmasına neden oluyor. Bu durum ‘Ateroskleroz’ (damar sertliği) olarak nitelendiriliyor.


Periferik arter hastalığı tedavi edilmezse hastalık ilerleyebilir ve yetersiz kan akışından dolayı ciddi doku hasarlarına yol açarak sağlığı olumsuz yönde etkiler. Hatta bu tıkanıklık sonucunda bacak kangrenleşebilir. Bu da ileri aşamalarda bacağın kesilmesine (ampütasyona) kadar gidebilir. Bu durumu önlemek için ateroskleroza uğrayan arterlere tedavi amaçlı stent veya balon yerleştirilir. Ancak aşırı veya tam tıkalı damarlarda stent veya balon yerleştirmek bu tıkanıklıktan dolayı mümkün olmayabilir.


INVAMED AR-GE laboratuvarlarında geliştirilip, üretim kampüsünde üretilen TemREN Aterektomi Sistemi (damar tıraşlama) elmas şeklindeki uç tasarımı, maksimum lümen çapına ulaşılmasına yardımcı olurken, organik dokuya zarar vermeyen kusursuz yapısı sayesinde güvenli bir şekilde stent ve balon prosedürlerine hazırlık için damar içerisinde yıllar boyunca birikerek tıkanıklığa yol açan plakları keserek, dışarı çıkartır.


INVAMED’den yapılan açıklamaya göre; TemREN Aterektomi Sistemi kolayca ayarlanabilir rotasyonel hareket kabiliyeti sayesinde, cerraha stent veya balon yerleştirmede güvenli bir çalışma alanı sağlar. Bu sayede, yüzde 96’lık teknik başarı ile uzun dönemli yüksek performans ve etkin klinik sonuçlar sağlanır.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İHA muhabirine teşekkür plaketiÖnceki Haber

İHA muhabirine teşekkür plaketi

Bolu Dağında kar kalınlığı 15 santimetreye ulaştıSonraki Haber

Bolu Dağında kar kalınlığı 15 santimetre...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar