16 Nisan, 2024, Salı
DOLAR32.4356
EURO34.4606
ALTIN2488.4

Tarımsal pazarda Yenişehir devrimi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tarımsal pazarda Yenişehir devrimi
Abone ol
YENİŞEHİR BELEDİYESİ ÇİFTÇİYİ DOĞRUDAN PAZARLA BULUŞTURMAK AMACIYLA İNŞA EDİLECEK SOĞUK HAVA VE PAKETLEME TESİSİNİN YER TESLİMİNİ YAPTI.

Yenişehir Belediyesi’nden tarımsal pazarda, üreticinin elini güçlendirecek, çiftçiye katma değer, vatandaşın cebine katkı sağlayacak devrim niteliğinde bir hamle daha geldi. Yenişehir Belediyesi çiftçiyi doğrudan pazarla buluşturmak amacıyla inşa edilecek soğuk hava ve paketleme tesisinin yer teslimini yaptı.


İlkelerini MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin belirlediği “Üretken Belediyecilik” anlayışının gereği olarak bugüne kadar kooperatifleşme, mera ıslah, ilaçlama, tarla yollarının açılması, çitçinin tarımsal teknolojiden faydalandırılması, tarımsal projelere hibe destekler, tarım ürünlerinin coğrafi işaret belgesiyle tescillenmesi gibi birçok çalışmaya imza atan Yenişehir Belediyesi, bu kez Türkiye’ye örnek bir projenin protokolüne imza attı. Tarım ürünlerini doğrudan market raflarına ulaştıracak, çiftçiye katma değer sağlayacak, tüketiciye uygun fiyata sağlıklı sebze ve meyveye erişim imkanı sunacak dev ölçekli ürün paketleme ve soğuk hava deposunun yap-işlet-devret modeliyle inşa edileceği arazinin yer teslimi yapıldı.Devasa bir tesis


Yenişehir Yeni Mahalle’deki mülkiyeti Hazine ve belediyeye ait olan 40 bin metrekarelik arazide; 15 bin metrekare taban, toplamda 18 bin metrekare kapalı alana sahip olacak tesisin yer teslim protokolüne Belediye Başkanı Davut Aydın ile Migros Ticaret A.Ş adına Yatırım Grup Müdürü Mehmet Mutlu Sezer ve Emlak Kontrat Yatırım Müdürü Okhan Ataer imza attı. Protokolün imza edilmesinin ardından MİGROS AŞ yetkilileriyle birlikte tesisin inşa edileceği araziye geçen Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, “Tesisin yaklaşık 10 bin metrekaresi ürün işleme paketleme, 5 bin metrekaresi soğuk hava, 3 bin metrekaresi ise idari ve sosyal donatı alanlarından oluşacak. Yatırım maliyeti 240 milyon TL olup tesisin en fazla 20 ay içinde faaliyete geçirilmesi planlanmaktadır. Bu projede uyguladığımız yatırım modeliyle; hazine arazisi üzerine belediyenin hak lehtarı olduğu 30 yıl süreli irtifak hakkı tesis edilerek, yap-işlet-devret modeline benzer yöntemle söz konusu yatırımı ilçemize kazandıracağız” dedi.Yılda 50 bin ton


Yerel yönetim olarak hazırladıkları avam projeye uygun bir şekilde tesisin yapımı ve 29 yıl süreyle işletilmesi ve süre sonunda da tesisin kamuya makine ve teknik ekipmanıyla birlikte iadesiyle ilgili açılan ihaleyi Migros Ticaret A.Ş.’nin kazandığını belirten Başkan Aydın, şöyle devam etti:


“Tesisin faaliyete geçmesiyle birlikte, yılda yaklaşık 50 bin ton ürün işlenip paketlenecek. Tüketici talepleri istikametinde ürün gamı değişecek, ürün çeşitliliği artacak. İşlenen ürünlerin ülkenin birçok yerine gerçekleştirilecek sevkiyatıyla birlikte günde yaklaşık 100 kamyon ve tırlık lojistik hareketlilik oluşacak. Tesiste 250-300 kişi çalışacak. Yatırım ilçe istihdamına da önemli katkılar sağlayacak. Ülkenin en önde gelen pazarlarından biri üreticinin ayağına gelmiş olacak ve ürün aracısız bir şekilde direk üreticiden veya üretici kooperatiflerinden temin edilerek tüketime sunulmak üzere raflarda yerini alacak.”Sağlıkla tüketim


“Ayrıca çiftçimizin ürünü tarladan çıktığında kısa mesafe ve sürede işlemeye tabi tutulup, soğuk zincire dahil olacağından kayıp miktarı önemli oranda azalacaktır” diyen Başkan Davut Aydın, “Gerçekleştirilecek bu yatırımla birlikte çiftçimiz güvenilir, yeni alternatif bir pazara erişmiş olacak. Kayıt dışı ticaret önlenmiş olacak, aracısız bir şekilde ürün tüketime sunulacaktır. Bu durum üretici ve tüketici refahının artmasında önemli rol oynayacaktır. En nihayetinde böyle büyük ölçekli bir yatırım ilçe ve ülke ekonomimize büyük katkılar sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.


Yenişehir Belediyesi ile böyle bir projede buluşmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Migros Ticaret A.Ş Yatırım Grup Müdürü Mehmet Mutlu Sezer ile Emlak Kontrat Yatırım Müdürü Okhan Ataer de firma olarak çiftçiyi korumak ve tüketicinin yanında olmaktan büyük mutluluk duyduklarını söylediler.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şehitkamildeki afetzedelere gıda ve hijyen paketi desteği verildiÖnceki Haber

Şehitkamildeki afetzedelere gıda ve hijy...

Adıyaman Ramazana hazırlandıSonraki Haber

Adıyaman Ramazana hazırlandı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar