25 Temmuz, 2024, Perşembe
DOLAR33.0939
EURO36.0171
ALTIN2519.8
Yusuf Cinkara Otomotiv

Sıcak hava merada otlayan hayvanları strese sokuyor, süt verimini olumsuz etkiliyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sıcak hava merada otlayan hayvanları strese sokuyor, süt verimini olumsuz etkiliyor
Abone ol
Ozgat’ta Son Günlerde Mevsim Normalleri üzerinde Seyreden Hava Sıcakları, Insanları Etkilediği Gibi Hayvanları Da Olumsuz Etkiliyor.

Yozgat’ta çobanlık yapan Lokman Atıl, sıcak havalarla birlikte ineklerde süt veriminin düştüğünü söyleyerek inekleri sıcak havanın verdiği stresten korumak için bir takım önlemler aldıklarını ifade etti.

Yozgat’ta son günlerde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcakları, insanları etkilediği gibi hayvanları da olumsuz etkiliyor. Çobanlar merada otlayan hayvanların üzerine pet şişelerle su dökerek ya da derelere sokarak serinletiyor. Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Araplı kasabasında uzun yıllar çobanlık yapan Lokman Atıl, yüksek sıcak nedeniyle oluşan bunaltıcı havanın, süt sığırlarını strese soktuğunu hatta bazı sağlık sorunlarına neden olduğunu söyledi.

Öğle saatlerinde 30 dereceyi geçen hava sıcaklıkları nedeniyle Atıl, merada otlattığı hayvanlarını farklı yöntemlerle serinletmeye çalışıyor. Atıl, hayvanlarını yanlarına aldıkları pet şişelerle hem de dereye sokarak serinletip stresten uzak tutmaya çalışıyor.

Merada hayvanların sıcak hava nedeniyle sıkıntı yaşadığını belirten Atıl, “Araplı kasabasında çobanlık yapıyorum, şu an mevsim normallerinin üzerinde bir sıcaklık seyrediyor. Hayvanlar nefes almakta çok zorluk çekiyor, aşırı sıcak. Sabah saat 08.00 ila 19.00 saatlerinde hayvanlar güneşe maruz kalıyor, bu da hayvanlarda aşırı strese ve süt veriminin düşmesine neden oluyor. Hatta hayvanların gözlerinde akıntılara neden oluyor. Hayvanların strese girmesiyle süt veriminin düşmemesi için de dere yataklarından uzaklaşmıyoruz çıkarsak bile hayvanları pet şişelerle ıslatarak stresten oluşacak durumları azaltmaya çalışıyoruz” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Samsunda yangın paniğiÖnceki Haber

Samsunda yangın paniği

Doğunun Çukurovası Iğdırda sarı altın hasadı başladıSonraki Haber

Doğunun Çukurovası Iğdırda sarı altın ha...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar