21 Temmuz, 2024, Pazar
DOLAR33.1952
EURO36.0226
ALTIN2550.9
Yusuf Cinkara Otomotiv

Meral Akşener sessizliğini bozdu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Meral Akşener sessizliğini bozdu
Abone ol
İYİ Parti Eski Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yaptığı görüşmeye ilişkin ilk kez konuştu.

İYİ Parti Eski Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yaptığı görüşmeye ilişkin ilk kez konuştu.


Meral Akşener, sosyal medya hesaplarından yaptığı basın açıklamasında, basının özgürlüğü ve gazetecilerin doğru bilgiyle vatandaşı aydınlatma sorumluluğu üzerinde durdu.

Akşener, gazetecilik etiğine uygun davranmanın önemini vurgulayarak, son dönemde bu mesleğin bazı kesimler tarafından yozlaştırıldığını belirtti.

Beştepe Görüşmesi ve Asılsız İddialar

5 Haziran 2024 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında basında yer alan iddiaların ve asılsız haberlerin kendisini şaşkınlığa uğrattığını ve üzdüğünü ifade etti.

Özellikle, 11 Haziran 2024 tarihinde Sözcü Televizyonu'nda yayınlanan "Aklın Yolu" programına katılan gazeteci İsmail Saymaz'ın, "Meral Akşener'in Beştepe ziyaretinin bir iş adamının Yargıtay'daki davasını çözmek için yapıldığı" şeklindeki iddiasını kesin bir dille yalanladı.

"İddialar Tamamen Gerçek Dışıdır"

Akşener, bugüne kadar herhangi bir iş insanı ya da başka bir kişi adına yargıya intikal etmiş bir konuda hiç kimseden talepte bulunmadığını ve bulunmayacağını belirtti.

Saymaz'ın iddialarının sadece kendisini değil, bağımsız Türk Mahkemeleri ve Cumhurbaşkanı'nı da zan altında bıraktığını ifade etti.

Çankaya'da Ofis İddiası

Ayrıca, İsmail Saymaz'ın sosyal medya hesabından yaptığı "Meral Akşener'in Çankaya'da ofis tuttuğu" yönündeki paylaşımın da gerçek dışı olduğunu vurgulayan Akşener, Türkiye'nin herhangi bir yerinde, herhangi bir amaçla ofis açmadığını ve böyle bir planının da olmadığını belirtti. Gelecekte böyle bir karar alması durumunda bunu kamuoyuyla bizzat paylaşacağını söyledi.

Hukuki Yollara Başvuracak

Son olarak, Akşener, Saymaz'ı gazeteciliğin evrensel ilkelerine uygun şekilde tarafsız, şeffaf, dürüst ve sorumlu davranmaya davet etti.

Hakkındaki asılsız iddialara karşı hukuki yollara başvuracağını belirterek, bu açıklamasının da tekzip olarak yayınlanmasını istedi.

Meral Akşener yaptığı açıklmada şu ifadelere yer  verdi:

"Devletin, milletin ve toplumun içerisinde demokrasinin işlerliğini sağlamak için basının özgürlüğünün sağlanması kadar önemli olan bir diğer konu da gazetecilerin doğru ve sağlıklı bilgiyle vatandaşı aydınlatma konusundaki hassasiyetidir.

Demokrasinin asli unsurlarından olan bir mesleği icra ettiğinin bilincindeki bir gazeteci, gazetecilik etiği doğrultusunda; doğru, tarafsız, şeffaf, dürüst ve sorumlu davranmakla yükümlü olduğunu da çok iyi bilir.

Bu çerçevede de hem mesleğine hem de topluma duyduğu saygı gereği; elde ettiği herhangi bir bilgiyi, öncelikle doğrulamak için gereken özeni gösterir.

Çünkü bu sayede hem toplum nezdinde güvenilir olma hem de tarafsız, dengeli ve sorumlu haber yapma görevini yerine getirmiş olur.

Ancak ne yazık ki son günlerde ülkemizde yozlaşan birçok değer gibi gazetecilik mesleğinin de, kendisini gazeteci olarak tanımlamasına rağmen görevini yerine getirme şuurundan uzak bir kesim tarafından, demokrasimizdeki kıymetli yeri ve sorumluluğundan uzaklaştırılarak yozlaştırıldığına şahit oluyorum.

5 Haziran 2024 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı ile yapmış olduğumuz görüşme sonrasında; doğru, tarafsız, şeffaf ve sorumlu davranma etiğinden uzak bir kısım gazeteci tarafından ortaya atılan iddiaları ve görüşme üzerinden medyaya yansıyan asılsız haberleri büyük bir şaşkınlık ve üzüntü ile takip ediyorum.

11 Haziran 2024 tarihinde Sözcü Televizyonu'nda yayınlanan "Aklın Yolu” programına katılan İsmail Saymaz da ne yazık ki gazetecilik etiğini ihlal ederek; "Meral Akşener'e en yakın olduğunu bildiğim isimlerle konuştum.

Beştepe'ye gitme ziyaretinin bir iş adamının Yargıtay'daki davasını çözmek olduğunu söyledi ve bunu anlattıktan sonra 'Yazık bizim emeklerimize' diye bitirdi." şeklinde açıklamalarda bulunmuştur.

Öncelikle milletimize duyduğum saygı gereği açık ve net bir şekilde ifade etmek isterim ki; İsmail Saymaz'ın bu ifadelerindeki şahsıma yöneltilen iddialar tümüyle gerçek dışıdır.

Bugüne kadar herhangi bir iş insanı veya başka bir kişi adına, yargıya intikal etmiş bir konuda hiç kimseden açık veya örtülü hiçbir talebim olmamıştır, bugünden sonra da olmayacaktır.

İsmail Saymaz'ın bu gerçek dışı iddiası; sadece şahsımı değil, aynı zamanda bağımsız Türk Mahkemelerini ve Sayın Cumhurbaşkanı'nı da zan altında bırakmaktadır.

Ayrıca 10 Haziran 2024 tarihinde, sosyal medya üzerinden yine İsmail Saymaz'ın şahsi hesabından paylaşılan; “İYİ Parti eski lideri Meral Akşener, Çankaya'da TBMM'ye çok yakın bir mesafedeki Cinnah Caddesi 57 numaralı binada ikinci katta ofis tuttu. Taşınma bugün başladı.” paylaşımı da sosyal medyada bilgi kirliliği yaratan gerçek dışı bir paylaşımdır.

Ofis açıp açmadığımı bu kadar çok merak edenleri aydınlatmak isterim ki; Türkiye'nin herhangi bir yerinde, herhangi bir amaçla bir ofis açmadım.

Şimdilik böyle bir planlama içerisinde de değilim. İlerleyen aşamada eğer ki bu yönde bir kararım olursa bunun da kamuoyu ile paylaşılmasını bizzat kendim sağlarım.

Ezcümle; son günlerde İsmail Saymaz tarafından şahsım adına ortaya atılan, “iş adamının dosyası için görüşüldü" ve "ofis açtı” şeklindeki iddialar, bir gazetecinin habercilik anlayışından uzak şekilde birer dedikodudan ibaret olup gerçeklik taşımamaktadır.

Bu vesileyle aziz Türk milletinin huzurunda;

Gazetecilik mesleğinin itibarı açısından oldukça üzücü olan bu açıklamalarından ötürü İsmail Saymaz'ı; haberciliğin evrensel ilkeleri çerçevesinde tarafsız, şeffaf, dürüst davranmaya ve ciddi, dengeli, sorumlu bir bakış açısıyla haber yapmaya davet ediyorum.

Yukarıda ifade ettiğim konular hakkında en kısa zamanda hukuki yollara başvuracağımın da bu vesileyle bilinmesini isterim.

Bu bağlamda, hakkımda daha fazla dedikodu ve yanlış bilginin yayılmasının Önlenmesi ve şimdiye kadar bu yayın nedeniyle yanlış bilgilendirilen milletimizin ortaya atılan iddiaların gerçek dışı olduğunu öğren

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Baba cinayetinde şok eden detaylarÖnceki Haber

Baba cinayetinde şok eden detaylar

Bayramiçte orman yangınıSonraki Haber

Bayramiçte orman yangını

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar