02 Haziran, 2023, Cuma
DOLAR20.9083
EURO22.5081
ALTIN1320.7

Kuzey Kore insansız su altı nükleer saldırı aracını test etti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kuzey Kore insansız su altı nükleer saldırı aracını test etti
Abone ol
KUZEY KORE YÖNETİMİ, PATLAMA YOLUYLA BÜYÜK ÖLÇEKLİ RADYOAKTİF TSUNAMİ OLUŞTURABİLEN VE DÜŞMAN HEDEFLERE GİZLİCE SALDIRABİLEN "İNSANSIZ SU ALTI NÜKLEER SALDIRI ARACININ" BAŞARIYLA TEST EDİLDİĞİNİ DUYURDU.

Kuzey Kore yönetimi, patlama yoluyla büyük ölçekli radyoaktif tsunami oluşturabilen ve düşman hedeflere gizlice saldırabilen "insansız su altı nükleer saldırı aracının" başarıyla test edildiğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları ve uluslararası kamuoyunun tepkilerine rağmen silah programına yeniden hız kazandıran Kuzey Kore’den son silah denemelerine dair açıklama geldi.

Devlet kontrolündeki Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), ABD ve Güney Kore’nin bölgedeki tatbikatları ve çatışmacı tutumu karşısında Kore İşçi Partisi Merkezi Askeri Komisyonunun (WPK) meşru müdafaa odaklı nükleer savaş caydırıcılığını güçlendirme çalışmalarını sürdüğünü duyurdu.

Bu çerçevede 2 silah teknolojisinin test edildiği, 21-23 Mart arasında düzenlenen tatbikatta yeni "insansız su altı nükleer saldırı aracının" denenmesinin ülke lideri Kim Jong-un’un rehberliğinde gerçekleştirildiği belirtildi.

"Görevi operasyonel sulara gizlice sızmak ve su altı patlaması yoluyla büyük ölçekli bir radyoaktif tsunamiyi tetikleyerek düşmanın donanmasını ve ana limanlarını yok etmek" olan stratejik su altı silah sisteminin herhangi bir kıyı, liman veya gemide konuşlandırılabildiği ifade edildi.

Son tatbikatta Güney Hamgyong eyaletinin Riwon bölgesi kıyılarından havalanan aracın, su altında patlayan test amaçlı savaş başlığını temsili düşman limanı olarak belirlenen Hongwon Körfezi açıklarındaki sulara başarıyla ulaştırdığı aktarıldı.

Ayrıca 22 Mart’ta ordunun, taktik nükleer saldırı yeteneklerini test etmek üzere 2 "Hwasal-1" ve 2 "Hwasal-2" tipi stratejik seyir füzesi fırlattığı vurgulandı. Doğu Denizi’nde bulunan bin 500 ve bin 800 kilometre uzaklıktaki hedeflerin başarıyla vurulduğu kaydedildi.

Kim Jong-un meydan okudu

Kim Jong-un, tatbikatların sonuçlarından memnuniyet duyduğunu belirtti. Kim, ülkenin savaş caydırıcılığını sergilemenin ABD ve Güney Güney Kore’yi seçimleri konusunda düşünmeye sevk etme ve kazandıklarından daha fazlasını kaybetmeye mahkum olduklarını kendi kendilerine anlamalarını sağlama açısından önemli olduğunu vurguladı.

Kim, düşmanın Kuzey Kore’yi işgal etmeye yönelik her girişimini etkisiz hale getirme ve ABD ile Güney Kore’nin pervasız askeri provokasyonlarına daha ezici ve saldırgan bir şekilde karşı koymaya kararlı olduklarını da yineledi.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
U17de Play Offu garantileyen genç horozlar, Altaya konuk oluyorÖnceki Haber

U17de Play Offu garantileyen genç horozl...

Nevşehirde depremzede kadınlar örgü örerek stres atıyorSonraki Haber

Nevşehirde depremzede kadınlar örgü örer...

Yorum Yazın

Resmi İlanlar

tümü
Orman Ve Kırsal Alan Yangın Söndürülmesi İşi

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar