Osmaniye
DOLAR18.6452
EURO19.6222
ALTIN1069.8

KKKA vakalarına dikkat çekildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KKKA vakalarına dikkat çekildi
Abone ol
Osmaniye İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan personelene yönelik olarak Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakaları konusunda  sunum yapıldı.

Osmaniye İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan personelene yönelik olarak Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakaları konusunda  sunum yapıldı.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr.  Cihan Yeşil tarafından özellikle Nisan ve Eylül ayları arasında daha çok görülen ve ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak vatandaşlarımızın sağlığını tehdit eden  Kırım Kongo Kanamalı Ateş (KKKA) hastalığına karşı farkındalık oluşturmak amacı ile eğitim çalışması Yapıldı.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Cihan Yeşil yaptığı eğitimde; “Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), keneler tarafından taşınan Bunyaviridae ailesine bağlı Nairovirüs grubuna ait bir virüsle oluşan ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve ağır vakalarda kanama gibi bulgular ile seyrederek ölümlere neden olabilen zoonotik (hayvanlardan insanlara bulaşan) karakterli bir enfeksiyon hastalığı olduğunu dile getirmiştir. Ayrıca, hastalığın kenenin vücuda tutulmasından hastalık belirtilerinin çıkmasına kadar geçen süre en fazla 14 gün olabilmektedir.”dedi.

Dr. Cihan Yeşil,  vatandaşların  Kırım Kongo Kanamalı Ateşinden korunmaları için bir dizi önlem almasına dikkat çekerek, bunları şu şekilde sıraladı:

“Tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken, kenelerin vücuda girmesini engellemek maksadıyla mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir.

 Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde kişi kendisinin ve çocuklarının vücudunda (kulak arkası, koltuk altları, kasıklar ve diz arkası dâhil) kene olup olmadığını kontrol etmeli, kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden çıplak el ile dokunmamak şartıyla vücuda tutunduğu en yakın yerden tutarak uygun bir malzeme ile (bez, naylon poşet, eldiven gibi) çıkarmalıdır.      

 Kişi keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Kene ne kadar erken çıkarılırsa hastalığın bulaşma riskinin de o kadar azalacağı unutulmamalıdır.

 Hastalık hayvanlarda belirti göstermeden seyrettiğinden hastalığın sık olarak görüldüğü bölgelerde bulunan hayvanlar sağlıklı görünse bile hastalığı bulaştırabilirler. Bu sebeple hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak el ile temas edilmemelidir.   

 Hastalığa yakalanan kişilerin kan, vücut sıvıları ve çıkartıları ile hastalık bulaşabildiğinden, hasta ile temas eden kişiler gerekli korunma önlemlerini (eldiven, önlük, maske v.b.) almalıdır.

 Kene tutunan kişiler, kendilerini 10 gün süreyle halsizlik, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma veya ishal gibi belirtiler yönünden izlemeli ve bu belirtilerden bir veya bir kaçının ortaya çıkması halinde derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidirler.

 Hastalığa sebep olan mikrobun taşıyıcısı, saklayıcısı ve bulaştırıcısı olan keneler uçmayan, zıplamayan, yerden yürüyerek vücuda tırmanan eklem bacaklı hayvanlardır. Vücuda tutunan veya hayvanların üzerinde bulunan keneler kesinlikle çıplak el ile öldürülmemeli ve patlatılmamalıdır. Keneler üzerine sigara basmak, kolonya, gaz yağı gibi maddeler dökmek kenenin kasılmasına sebep olarak vücut içeriğini kan emdiği kişiye aktarmasına sebep olacağı için yapılmamalıdır.”

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Cihan Yeşil  sözlerinin sonunda; “Vatandaşların özellikle vakaların artacağı bu dönemlerde basit önlemler ile keneden korunmaları, kene hastalığı taşıyan kişilerle bulaştan korunmaya özen göstermeleri, kene ısırma durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak kenenin doğru çıkarma tekniği ile sağlık personeli tarafından çıkarılmasını sağlamalıdırlar.”dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
En eskisi 65 yaşında 70 aracın yer aldığı müze ziyaretçilerine kapılarını açtıÖnceki Haber

En eskisi 65 yaşında 70 aracın yer aldığ...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlanıyorSonraki Haber

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar