25 Şubat, 2024, Pazar
DOLAR31.0708
EURO33.679
ALTIN2032.5

Kahramanmaraşta edebiyat ödülleri sahiplerini buldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kahramanmaraşta edebiyat ödülleri sahiplerini buldu
Abone ol
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin Düzenlediği 4. Uluslararası Kahramanmaraş şiir Ve Edebiyat Günleri, Nfk Kültür Merkezi’nde Düzenlenen Edebiyat ödülleri Takdim Töreniyle Noktalandı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği 4. Uluslararası Kahramanmaraş Şiir ve Edebiyat Günleri ödülleri sahiplerini buldu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen ve açıldığı günden itibaren binlerce edebiyatseveri ağırlayan Uluslararası Kahramanmaraş Şiir ve Edebiyat Günleri, final programıyla noktalandı.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde İbrahim Sadri’nin sunumuyla gerçekleştirilen kapanış programı, saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan programda Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günleri tanıtım filmi de katılımcılara izletildi.

Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Dört yıl önce ‘Çünkü Sözümüz Var’ diyerek başladığımız ve “Söz İyileştirir” diye devam ettiğimiz 4. Uluslararası Kahramanmaraş Şiir ve Edebiyat Günleri’nin kapanış programında bir aradayız. Acı ve hüzün dolu bir yıl geçirdik, geçiriyoruz. Depremin yaralarını sarıyoruz. Filistin ve Gazze’de binlerce kardeşimiz İsrail zulmü altında inliyor ve katlediliyor. Bu nedenle bu yılki edebiyat günlerimizi buruk bir şekilde geçiyoruz” dedi.

Güngör, “İnsan şehri, şehir de insanı inşa eder. Bu durum zamanla zenginleşerek bir iklim ve buna bağlı olarak şehir ruhunu oluşturur. Bir şehre; medeniyet şehri, kültür ve sanat şehri, sanayi şehri, bilim şehri, üniversite şehri gibi isimler veriliyorsa, orada bir şehir ruhu var demektir. Kahramanmaraş’ımızda; tarihi, kültürel ve doğal mirasıyla kadimden bu yana yazı ve sözle anılagelmiş bir şehir. Söze biçim, anlam, mana ve şuur veren söz ustalarının şehridir Kahramanmaraş” diye konuştu.

Güngör, “Karacaoğlan’a, Sünbülzade Vehbi’ye, Ahmet Kuddusi’ye, Necip Fazıl’a, Sezai Kararkoç’a, Cahit Zarifoğlu’na, Nuri Pakdil’e, Bahattin Kararkoç’a, Abdurrahim Kararkoç’a, Âşık Mahsuni’ye, Rasim Özdenören’e, Alaeddin Özdenören’e, Erdem Bayazıt’a, Tahsin Yücel’e kadar ismini sayamadığımız daha birçok şair ve yazara yurt olmuş ve ilham vermiş büyük bir mirastan söz ediyoruz. Bu miras, bir yandan Kahramanmaraş’ı bir edebiyat şehri haline getirirken, diğer taraftan edebiyatçıların yetiştiği bir şehir olmasını da sağlamıştır. Maraş’ın edebiyatı vardır; Maraş, aynı zamanda kendini edebiyatla ifade edebilme yeteneğine sahip bir şehirdir” dedi.

Güngör konuşmalarının devamında, “Ecdadımıza, tarihimize, bugünümüze, insanlığa, geleceğimize ve neslimize sözümüz var. Şehrimizin söz ve edebiyat zenginliğine yakışır şekilde çıkardığımız Yitiksöz, Evelahir, Müşterek ve Berdücesü dergilerimizle, sözümüzü yazıya döküyor, yazımızı insanımıza ulaştırıyoruz. Yayınlandığı dönemde ülke çapında ilgi gören İkindi Yazıları, Hamle ve Dolunay dergilerimizin tıpkıbasımını yaparak kültür ve edebiyat mirasımızı geleceğe taşıyoruz. Deprem sonrası ‘Yeni Kahramanmaraş’ sloganı ile sürdürdüğümüz şehrimizin imar ve inşasında, kültür ve edebiyatımıza uygun alanlarımızı daha da geliştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Programda 8 farklı dalda edebiyat ödülü sahibini buldu. Yılın Şiir Kitabı ödülünü ‘Kâğıda Sarılı Rüzgâr’ adlı kitabıyla Ali Ural alırken; Yılın Öykü Kitabı, Aykut Ertuğrul’un kaleme aldığı ‘Evrenin Yatışmaz Yapısı ve Diğer Öyküler’ seçildi. Yılın Romanı ise Kaan Murat Yanık’ın ‘Sular Üstünde, Gökler Altında’ kitabı oldu. Yılın Edebiyat Dergisi ise ‘Yedi İklim’ seçildi. Yılın Çocuk Edebiyatı Ödülünü ‘Sana Gülücük Nara Öpücük’ adlı kitabıyla Gökhan Akçiçek kazandı. Yılın Araştırma - İnceleme Kitabı ise İsmail Aydoğan ve Mutlu Sadık Fidan tarafından kaleme alınan ‘Afrika’da Sömürgecilik ve Eğitim’ seçildi. Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Türkiye Yazarlar Vakfı Başkanı Mehmet Doğan’ın olurken; Jüri Özel Ödülü, Filistinli Yazar Khalil Assali’ye verildi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Galatasaray, Kopenhag maçı hazırlıklarını tamamladıÖnceki Haber

Galatasaray, Kopenhag maçı hazırlıkların...

Büyükşehire ‘Yalın Belediyecilik ödülüSonraki Haber

Büyükşehire ‘Yalın Belediyecilik ödülü

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar