18 Temmuz, 2024, Perşembe
DOLAR33.09
EURO36.3288
ALTIN2619.6
Yusuf Cinkara Otomotiv

İletişim Başkanı Altun’dan G-7 Makalesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İletişim Başkanı Altun’dan G-7 Makalesi
Abone ol
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İtalya'da katıldığı G7 Zirvesi'ne ilişkin El Cezire'de "G7 Zirvesi ve Daha Adil Bir Dünya İhtiyacı" başlıklı bir makale yayımladı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İtalya'da katıldığı G7 Zirvesi'ne ilişkin El Cezire'de "G7 Zirvesi ve Daha Adil Bir Dünya İhtiyacı" başlıklı bir makale yayımladı.

Makalede, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan sistemin küresel sorunlar karşısında yetersiz kaldığını belirten Altun, mevcut küresel düzenin belli ülkelerin çıkarlarına göre işlediğini ve bu durumun çatışmaları körüklediğini ifade etti.

Altun, soğuk savaş sonrası dönemde dünyanın barış ve istikrar yönünden zorlu bir süreçten geçtiğini vurgulayarak, mevcut sistemin bölgesel ve küresel iş birliklerine olan ihtiyacını vurguladı.

Ukrayna-Rusya savaşı ve İsrail'in Filistin saldırıları gibi olayların uluslararası aktörlerin işlevsizliğini gözler önüne serdiğini belirtti.

2000'ler sonrası çok aktörlü ve çok boyutlu bir dünya sistemi olduğunu, ancak bu sistemin süper güçlerin siyasi ve ideolojik kaygılarıyla şekillenemeyeceğini belirten Altun, yeni dönemin ruhuna uygun bir sistemin inşası gerektiğini ifade etti.

G7'nin başlangıçta ekonomik kaygılarla kurulduğunu, ancak günümüzde önemli küresel sorunları ele aldığını belirtti.

G7'nin uluslararası alanda özgürlük, demokrasi ve insan haklarını destekleme iddiasında olduğunu hatırlatan Altun, son yıllarda yaşanan krizler ışığında bu iddianın ne kadar gerçekleştirildiğinin sorgulanması gerektiğini söyledi.

G7'nin bağlayıcı kararlar alma yetkisi olmadığını, ancak uluslararası örgütlerin bile işlevselliğinin tartışıldığı günümüzde, G7'nin de bu sorgulamalardan muaf olmadığını belirtti.

İtalya'da düzenlenen zirvede Rusya-Ukrayna savaşı, Orta Doğu'daki çatışmalar, enerji güvenliği ve iklim değişikliği gibi konuların ele alınacağını aktaran Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu yılki zirveye özel davetli olarak katıldığını söyledi.

Altun, uluslararası sistemin benimsediği kuralların bazı devletler tarafından ihlal edildiğini vurguladı.

İsrail'in Filistin saldırılarının uluslararası hukukun ihlali olduğunu belirten Altun, Erdoğan'ın bu saldırıların durdurulması çağrısını her platformda dile getirdiğini hatırlattı.

İsrail'in saldırılarının uluslararası sistemin başarısızlığını gösterdiğini belirten Altun, G7'nin ve diğer uluslararası aktörlerin daha fazlasını yapması gerektiğini vurguladı.

Mevcut sistemin yeniden yapılandırılması ve haklı ile mazlumun savunulduğu bir düzenin inşası gerektiğini ifade etti.

Altun, Erdoğan'ın "Dünya Beşten Büyüktür" ve "Daha Adil Bir Dünya Mümkün" şiarlarının ne kadar haklı olduğunu belirtti.

Türkiye'nin küresel barışa katkılarına değinen Altun, Rusya-Ukrayna savaşındaki arabuluculuk rolü ve tahıl krizindeki girişimlerin Türkiye'nin barış çabalarının somut örnekleri olduğunu söyledi.

Türkiye'nin düzensiz göçten iklim değişikliğine kadar çeşitli alanlarda bölgesel ve küresel barışa katkı sunmaya devam edeceğini vurguladı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Alıcık: Kurban Bayramı dayanışma ve yardımlaşmanın simgesidirÖnceki Haber

Başkan Alıcık: Kurban Bayramı dayanışma...

Bandırma protokolü bayramlaştıSonraki Haber

Bandırma protokolü bayramlaştı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar