18 Haziran, 2024, Salı
DOLAR32.6575
EURO35.006
ALTIN2421.9
Yusuf Cinkara Otomotiv

ESTÜ Astrofizik Eğitim ve Araştırma Biriminin yürüttüğü projenin ilk bölümü başarıyla tamamlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ESTÜ Astrofizik Eğitim ve Araştırma Biriminin yürüttüğü projenin ilk bölümü başarıyla tamamlandı
Abone ol
Eskişehir Teknik üniversitesi(estü) Astrofizik Eğitim Ve Araştırma Birimi Tarafından 2024 Yılı Başında Uygulanmaya Başlanan “merakla: Gözlerimiz Evrenin Derinliklerinde” Projesinin Ilk Bölümü, Gerçekleştirilen 18 Etkinlikle Tamamlandı.

Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) Astrofizik Eğitim ve Araştırma Birimi tarafından 2024 yılı başında uygulanmaya başlanan “MERAKLA: Gözlerimiz Evrenin Derinliklerinde” projesinin ilk bölümü, gerçekleştirilen 18 etkinlikle tamamlandı.

Derin uzay bilimleri konularında söyleşi ve teleskop gözlemi etkinlikleri yapılan projede, lise öğrencilerinin katılımıyla Derin Uzay ve Karadelikler, Bir Derin Uzay Sohbeti: Kozmolojik Evrim, Uzay-Zaman ile Madde-Işık Etkileşiminin Doğası, Evrenin Evrimi ve Derin Uzay Cisimleri, Güneş’in Evrimi Semineri ve Teleskop Gözlemi, Küresel İklim Değişimi etkinlikleri düzenlendi. Ayrıca ESTÜ Uzay-Zaman Noktası Kozmolojik Evrim Laboratuvarı’nda Eskişehir Öğretmen Akademileri 2 Astronomi grubu, "Derin Uzay Cisimleri: Yıldızlar" konusunda okul öncesi öğrencileri ve "Evrenin Derinlikleri" konusunda ise Borsa İstanbul Fen Lisesi ağırlandı. 14 uygulama ile öğretmen ve öğrencilerin uzay temalı modüller üzerinden evrenin yapısını oluşturan bileşenleri ve doğasını deneyimlemeleri sağlandı. ESTÜ Astrofizik Eğitim ve Araştırma Birimi Yunus Emre Gözlemevi’nde ise Güneş’in Evrimi ve Güneş Odaklı Teleskop Gözlemi çalışmalarında Atatürk Lisesi öğrenci ve öğretmenleri konuk edildi. Farklı özelliklerdeki teleskoplar ile yapılan gözlemlerle öğretmen ve öğrenciler heyecanlarını birbirleriyle paylaşırken, ders kitaplarındaki resimlerden çok daha güzel, etkileyici ve gerçek görünen gezegenleri konuşma fırsatı yakaladılar.

Projenin online buluşmalarında ise Derin Uzay Sonsuzluğuna Yolculuk, Derin Uzaya İlk Adımlar: Türkiye Uzayda, Jeomanyetik Tehdit ile Yaşamak, Mars’tan Haber Var, Fen/Bilim Alanı ve Meslekler, Göremediğimiz Evrenin Hayret Noktaları, Astronomi Eğitiminde Laboratuvar ve Materyal/Model Desteği konularında katılımcılar ile eğitsel nitelikte görsel ve işitsel animasyon destekli söyleşiler gerçekleştirildi.

Küresel ölçekte gerçekleştirilmekte olan uzay araştırmalarına gelecekte yetkin ve güçlü ekipler ile katkı sağlayabilecek, liderlik edebilecek olan ekip ve pozisyonlara şimdiden hazırlanma aşamasında olan ülkemizin öğretmen ve öğrencileriyle birlikte ESTÜ’de yepyeni proje hazırlıkları devam edecek.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Okuma şampiyonları ödüllerini aldıÖnceki Haber

Okuma şampiyonları ödüllerini aldı

Çarşambalılar Derneğinden geleneksel konserSonraki Haber

Çarşambalılar Derneğinden geleneksel kon...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar