30 Mayıs, 2023, Salı
DOLAR20.1585
EURO21.6307
ALTIN1258.5

Eskişehirli kadınlar safran da üretecek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Eskişehirli kadınlar safran da üretecek
Abone ol
ESKİŞEHİR’DE KADIN ÇİFTÇİLERİN ÜRETİMLERİNİ DESTEKLEMEK AMACIYLA ‘ESKİŞEHİRLİ HANIMLAR SAFRAN ÜRETİYOR’ PROJESİNİN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Eskişehir’de kadın çiftçilerin üretimlerini desteklemek amacıyla ‘Eskişehirli Hanımlar Safran Üretiyor’ projesinin bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.


Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı’nın ‘Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Programı’ ile desteklenen, Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen, tarımsal yeniliklerin kadın çiftçiler tarafından öğrenilmesi, uygulanması ve yaygınlaştırılmasının sağlanması amacıyla ‘Eskişehirli Hanımlar Safran Üretiyor’ projesinin bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Konu hakkındaki uzmanlarının katılımı ile Han İlçesi Gökçekuyu Mahallesi’nde yapılan bilgilendirme toplantısı çerçevesinde Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli proje sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Zuhal Akkaya, Ziraat Yüksek Mühendisi Mustafa Mutlu Aslan ve Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde görevli konu uzmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Mustafa Çakmak, Ziraat Yüksek Mühendisi Nejla Alıcı’nın anlatımlarıyla proje yürütücüsü olan ve üyelerinin ekserisi kadınlardan oluşan S.S. Gökçekuyu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortakları bilgilendirildi. Söz konusu Safran Yaygınlaştırma Projesinin Han İlçesi Gökçekuyu Mahallesinin yanı sıra Seyitgazi İlçesi Değişören Mahallesi ve Sarıcakaya İlçe Merkezinde kadın çiftçiler eliyle uygulamaya geçirilmesi planlanıyor.


Eskişehir’de bulunan geniş ve verimli tarım arazilerinde bitki üretim yapıldığı gibi dar tarım alanlarında üretim yapan küçük aile işletmelerinin sayıları oldukça fazla. Ayrıca safran küçük aile işletmeciliğine uygun, iş gücünü iyi değerlendiren, üreticisini yormayan, fakat yüksek gelir sağlayan, vazgeçilmeyecek bir bitki olması sebebiyle aile işletmeleri için işlemiş oldukları toprak özellikleri de göz önüne alındığında oldukça uygun bir bitki olarak ön plana çıkıyor. Safran her özelliğiyle tıbbi, aromatik ve baharat ifadesini en iyi yansıtan ekonomik değeri önemli bir ürün konumunda bulunuyor. Safran tıbbi olarak antioksidan özelliği, kanserle savaşması, bunun yanında özellikle de nörolojik gelişimin sağlanması, demans, hafıza kaybı gibi durumları engellemesi, enfeksiyonlarla mücadelede antibiyotik gibi, antiviral ajan gibi etki etmesi özelliğiyle tıbbi ama bunun yanında aromatik özelliğe de sahip olmakla birlikte dünyada da en çok renklendirici olma özelliği ile öne çıkıyor. Kendi ağırlığının yaklaşık 100 bin katı suyu boyayabilme özelliğine sahip olan safran bitkisi, narin olmasından dolayı zor toplanıyor. Yaklaşık 80 bin çiçekten 500 gram safran elde ediliyor. Bu yüzden de piyasada oldukça değerli olmasıyla dikkat çekiyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Angı: “Yeni bir rekora imza atacağız”Önceki Haber

Başkan Angı: “Yeni bir rekora imza ataca...

Trabzonlu kira artışı ile ilgili Din İşleri Yüksek Kuruluna fetva başvurusunda bulundu, kurul cevabını siteden duyurduSonraki Haber

Trabzonlu kira artışı ile ilgili Din İşl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar