21 Temmuz, 2024, Pazar
DOLAR33.1952
EURO36.0226
ALTIN2550.9
Yusuf Cinkara Otomotiv

Erdoğan: “Dünya, İsrail'in Kana Susamışlığına Karşı Tedbir Almalı”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Erdoğan: “Dünya, İsrail'in Kana Susamışlığına Karşı Tedbir Almalı”
Abone ol
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına karşı dünya kamuoyunu harekete geçmeye çağırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına karşı dünya kamuoyunu harekete geçmeye çağırdı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı dolayısıyla partisinin 81 il teşkilatıyla videokonferans aracılığıyla düzenlenen bayramlaşma programında önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Filistin'de yaşanan katliamlara dikkat çekerek, dünya liderlerinin İsrail'in saldırgan tutumuna karşı derhal önlem alması gerektiğini vurguladı.

"Dünya, İsrail'in kana susamışlığına karşı tedbir almak, her gün bir yenisine şahit olduğumuz katliamların önüne derhâl set çekmek zorundadır," diyen Erdoğan, Netanyahu yönetiminin durdurulması gerektiğini belirtti.

Erdoğan, geçen hafta İspanya'da ve G7 Liderler Zirvesi vesilesiyle İtalya'da bu durumu muhataplarına açıkça ifade ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında parti teşkilatının tüm mensuplarının bayramını kutlayarak, herkesin sağlık, huzur ve afiyet dolu bir bayram geçirmesini diledi. Erdoğan, "Bizleri, sevdiklerimizle beraber, sağlık ve afiyet içerisinde bir bayrama daha kavuşturan Rabb'imize hamdüsenalar olsun," ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Kurban Bayramı'nın, işgal altındaki Filistin topraklarında insanlık adına utanç verici katliamların yaşandığı bir dönemde idrak edildiğini vurguladı.

76 yıldır işgal, zulüm ve sistematik katliama maruz kalan Filistin halkının, bir bayramı daha buruk ve barışa hasret geçirdiğini belirten Erdoğan, "Soykırımcı İsrail yönetimi tarafından alçakça şehit edilen 38 bin kardeşimizin acısı, millet ve ümmet olarak hepimizin yüreğini dağlıyor.

Sadece Müslümanlığımızın değil, aynı zamanda insanlığımızın da sınandığı imtihan günlerinden geçmekteyiz," dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak bölgede kalıcı barışın tesis edilmesi ve soykırımın sorumlularının hesap vermesi için tüm imkânların seferber edildiğini belirtti. Uluslararası Adalet Divanı'nda İsrail aleyhine açılan soykırım davasına Türkiye'nin müdahil olacağını açıkladı.

İsrail yönetimini kalıcı ateşkese zorlamak amacıyla bu ülkeyle olan dış ticaret işlemlerini tamamen durdurduklarını ifade eden Erdoğan, insani yardımların kesintisiz sürdüğünü de ekledi.

Türkiye'nin Gazze’ye en fazla yardım malzemesi ulaştıran ülke olduğuna dikkat çeken Erdoğan, Filistin Hükûmeti ve Hamas'la diyaloğun güçlü bir şekilde devam ettiğini belirtti. İslam dünyasının yek vücut olarak hareket etmesi için yoğun çaba içinde olduklarını, Filistin devletini tanıyan ülkelerin sayısının artması için çalıştıklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Topraklarını savunan, hak ve hürriyetleri uğrunda ağır bedeller ödeyen Filistinli kardeşlerimizin direnişlerinin zafere ulaşması için elimizden geleni yapıyoruz. Gazze'yle birlikte İslam coğrafyasının diğer köşelerindeki dramlara da sessiz kalmıyoruz," dedi.

Erdoğan, Sudan, Libya, Somali, Afganistan ve Yemen'deki krizler için Türkiye'nin çabalarını sürdürdüğünü belirtti.

Erdoğan, bayramın dayanışma, barışma ve kardeşlik mesajı verdiğini dile getirerek, "Mübarek bayram gününde 85 milyonun dayanışmayı yüceltmesini, kırgınlıklarını gidermesini, insanlar arasında dostluğun, muhabbetin, kardeşliğin çok sağlam bir şekilde tesis edilmesini canıgönülden arzu ediyoruz," dedi.

Bayramın ortak sevinçleri yaşatma aracı olduğunu vurgulayan Erdoğan, yılın diğer günlerinde de bu ortaklığın yaşatılması gerektiğini belirtti.

Son bir yıldır uyguladıkları ekonomi programının olumlu ilerlediğini belirten Erdoğan, "Üretim, ihracat, istihdam alanlarında çok iyi bir yerdeyiz. Yılın ikinci yarısından itibaren enflasyonda daha motive edici haberler almaya başlayacağız," dedi.

Terörle mücadelede elde edilen kazanımlara da değinen Erdoğan, "Türkiye'yi, ayağına vurulan terör prangasından kurtarıncaya dek bize durmak, dinlenmek yok," diye konuştu.

Erdoğan, deprem bölgesindeki vatandaşlar için her ay 10-15 bin konut tamamlayarak yeni yuvalarına kavuşturduklarını, yıl sonuna kadar 200 bin konutun inşasını bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhur İttifakı'nın Türkiye'nin birliğinin, dirliğinin ve kardeşliğinin teminatı olduğunu vurguladı. "İttifakımız ne kadar güçlü olursa Türkiye de o derece güvende olacaktır. Bunun için fitne kazanı kaynatanların oyunlarına kesinlikle gelmeyeceğiz," dedi.

Erdoğan, konuşmasını hac farizasını yerine getirenlerin ibadetlerinin kabul ve makbul olması dileğiyle sonlandırarak, "Hep beraber daha nice bayramlara erişmek temennisiyle her birinizi Allah'a emanet ediyor, hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum," ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çeşmede huzurun korunması için ekipler görevdeÖnceki Haber

Çeşmede huzurun korunması için ekipler g...

Aselin azmi, sevginin gücüSonraki Haber

Aselin azmi, sevginin gücü

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar