21 Haziran, 2024, Cuma
DOLAR32.8374
EURO35.1689
ALTIN2448.4
Yusuf Cinkara Otomotiv

Dünya bebekleri Şanlıurfada sergileniyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dünya bebekleri Şanlıurfada sergileniyor
Abone ol
şanlıurfa'da, Dünya Gezgini Bir Kadın, Türkiye Kültür Yolu Festivali çerçevesinde Dünyanın Birçok ülkesinden Topladığı Geleneksel Kıyafetli Bebeklerden Oluşan Koleksiyonunu Sergiledi. Sergiyi Gezenler, Birbirinden Renkli Bebeklere Hayran Kaldı.

Şanlıurfa’da, dünya gezgini bir kadın, Türkiye Kültür Yolu Festivali çerçevesinde dünyanın birçok ülkesinden topladığı geleneksel kıyafetli bebeklerden oluşan koleksiyonunu sergiledi. Sergiyi gezenler, birbirinden renkli bebeklere hayran kaldı.

Dünya gezgini Meltem Dağaşan, Karaköprü ilçesinde bulunan Oyun ve Oyuncak Müzesi’nde ’Geleneksel Kıyafetli Oyuncak Bebekler’ sergisini açtı. Sergide, Dağaşan’ın Türkiye, Hindistan, Amerika, Çin, Japonya, Uganda, İsveç, Norveç, Endonezya, İtalya, Bulgaristan, Almanya, Yunanistan, Makedonya, Özbekistan, Moğolistan, Meksika gibi ülkelerden koleksiyonuna kattığı geleneksel kıyafetli yaklaşık bin 500 bebek yer alıyor. Dağaşan, koleksiyonunun geleneksel kıyafetli dünya bebeklerinden oluştuğunu söyledi.

Dünyanın neredeyse her ülkesi, adası, etnik grubunu burada sergilediğini anlatan Dağaşan, dünya barışı için çalışmalarını sürdüreceğini belirtti. 15 yaşlarındayken arkadaşının Rusya’dan bir bebek getirmesiyle bu hikayenin başladığını aktaran Dağaşan, daha sonra kendisinin gezdiği ülkelerden bebekleri topladığını kaydetti.

Dağaşan, "Aslında amacım bu bebekleri evimin küçük bir bölümünde sergilemekti ama artık bu bir tutku ve yaşam biçimine dönüştü. O kadar büyüdü ki bunu insanlarla paylaşmak istiyorum. Bebek deyip geçmemek lazım. Bebek bir ülkenin kültürünü, sosyal yapısını, dini inancını, ekonomik durumunu pek çok şeyini yansıtmakta. Bunları bir araya getirme amacım ırk, dil, din herhangi bir ayrım olmadan bütün insanların bir arada yaşayabileceğini göstermek. Benim bebeklerim çok huzurlu, çok mutlu yaşıyorlar. Aslında çok güzeliz. Bütün bu farklılıklarımızla ve çeşitliliklerimizle güzeliz dünyada. Bu kadar farklı kültür, bu kadar farklı insan grubu olmasa dünya bu kadar güzel olmazdı. İsteğim odur ki işte savaşlar var, savaşlar devam ediyor. Bunların sona ermesi. Hep beraber buradaki gibi huzurla yaşayabilmek, bir arada olmamızın keyfini çıkartarak yaşayabilmek. Çeşitliliğimizin farkına vararak, bunun zevkine ererek bir arada yaşayabilmek ve özellikle çocuklar için bu farkındalığı oluşturmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Yoğun ilgi gören sergi, 2 Haziran’a kadar gezilebilecek. Sergiyi gezen çocuklar, bebeklere hayran kaldıklarını belirtti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sultangazi Sanat ve Mesleki Eğitim Kurs Merkezlerinde kadınların yaptığı el emeği ürünler sergilendiÖnceki Haber

Sultangazi Sanat ve Mesleki Eğitim Kurs...

Hacı adayları kutsal topraklara uğurlandıSonraki Haber

Hacı adayları kutsal topraklara uğurland...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar