22 Eylül, 2023, Cuma
DOLAR27.159
EURO28.9278
ALTIN1680.3

Deprem sonrası acil servislerde vertigo şikayeti artış gösterdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Deprem sonrası acil servislerde vertigo şikayeti artış gösterdi
Abone ol
Konya Kızılay Hastanesi Nöroloji Uzm. Dr. Ilker Bebek

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerin ardından acil servislere en sık başvurulan sebeplerden biri Vertigo şikayetleri oldu. Konya Kızılay Hastanesi Nöroloji bölümü hekimlerinden Uzm. Dr. İlker Bebek, yaşanan depremden sonra Vertigo şikayetlerinin arttığını belirterek uykusuzluk ve stres bozukluklarının Vertigoyu tetiklediğini söyledi.

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerin ardından deprem bölgesinde acile başvuran hastalarda psikojen ve anksiyeteye bağlı olarak Vertigo şikâyetlerinin arttığı görüldü. Konya Kızılay Hastanesi Nöroloji Uzm. Dr. İlker Bebek, kişilerde görülen Vertigo hakkında açıklamalarda bulundu. Bebek, depremden sonra psikojen ve anksiyeteye bağlı olarak vertigo hastalarının sayısının arttığı belirterek, “Bu sebeple psikojen hastalıklara, anksiyeteye yönelik tedavileri diğer vertigo tedavilerimize ilave olarak tercih ediyoruz. Hastalar acil servislere, dururken hareket ediyormuş hissi, çevrenin dönmesi hissi ya da ayağının altından yer kayıyormuş hissi gibi hastadan hastaya değişen şikayetlerle geliyor” dedi.

“Erkeklere göre kadınlar daha çok etkilenmektedir”

Vertigonun hayat kalitesini düşüren önemli bir sorun olarak karşımıza çıktığını söyleyen Uzm. Dr. Bebek, “Dünya nüfusunun hemen hemen yüzde 10’unun etkilendiği bu hastalıktan erkeklere göre kadınlar daha çok etkilenmektedir. En sık başvuru sebeplerinden olan vertigo genelde beynin kan dolaşımında bir yetersizlik olduğu durumlarda görülen baş dönmesi (Santral Vertigo) ve kulaktaki denge merkezinin etkilenmesine bağlı olarak dengenin bozulması (Periferik Vertigo) olarak ikiye ayrılır. Bunun yanında Kalp ve Damar sistemi hastalıkları, Metabolizma hastalıkları da nedenler arasındadır. İnme, Migren, Beyin tümörleri gibi beyinle ilgili nedenler yanında iyi huylu pozisyonel baş dönmesi (Benign pozisyonel Vertigo) ve iç kulaktaki aşırı basınç (Meniere) gibi nedenler arasındadır” diye konuştu.

Vertigoyu ilaca ihtiyaç duymadan tedavi etmek mümkün

Vertigonun nedenini araştırmak ve patolojinin ortaya konması için multidisipliner bir yaklaşım ve çeçevelil, tetkikler gerektirdiğini belirten Uzm. Dr. Bebek, “İyi huylu pozisyonel baş dönmesinin (Benign pozisyonel Vertigo) en sık görülen vertigo nedeni olduğunu söyledi. Uzm. Dr. Bebek, “İç kulaktaki denge organından beyne sinyal taşıyan denge sinirinin iltihaplanması ile karakterize olan iç kulak enfeksiyonu (vestibüler nörit) iç kulak su basıncının artmasıyla (Meniere) kulak kaynaklı vertigo nedenleri arasındadır. Gerekli muayeneleri tamamlanan ve iyi huylu pozisyonel baş dönmesi teşhisi konan hastalara baş dönmesi için bazı manevra tedavileri yapılır ve genelde ilaç tedavisinde ihtiyaç duymadan tedavisi tamamlanmış olur” dedi.

Sağlıklı beslenme çok önemli

Vertigo nedenleri dışında uyku düzensizliği, başa alınan darbe ve stres bozukluklarının da nedenler arasında sıralanabileceğini söyleyen Uzm. Dr. Bebek, “Şubat ayında yaşadığımız büyük deprem felaketinden sonra hastanelere Vertigo şikayetleri ile gidenlerin sayısında gözle görünür oranda artış gözlendi. Bu hastaların bazısı önceden Vertigo atakları geçirenler olmakta, büyük kısmı depreme bağlı anksiyete, stres bozukluğu ve kaygılı ruh hali gelişen hastalardan oluşmaktadır. Bu tür hastalara nörolojik ve KBB muayeneleri yapılıp müdahale edilmesi gereken bir şey var mı diye inceleriz. Sağlıklı bir beslenme çok önemlidir. Bol su içmek, çay, kahve, sigara, tuz tüketiminin azaltılması Vertigo hastalıkları için önemli önerilerdendir. Stres seviyesini düşüren önerilerde bulunup gerekirse ilaç tedavileri eklemeyi öneriyoruz” ifadelerini kullandı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHPli Kaytazdere Belediyesi AK Partiye geçtiÖnceki Haber

CHPli Kaytazdere Belediyesi AK Partiye g...

Cizrede tırlar çarpıştı: 2 yaralıSonraki Haber

Cizrede tırlar çarpıştı: 2 yaralı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar