14 Temmuz, 2024, Pazar
DOLAR33.0413
EURO36.0249
ALTIN2561.4
Yusuf Cinkara Otomotiv

Çocuk İşçiliğine Karşı Toplumsal Mücadele Şimdi Başlamalı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çocuk İşçiliğine Karşı Toplumsal Mücadele Şimdi Başlamalı
Abone ol
Mersin Çocuk Hakları Derneği Başkanı Sabahat Aslan, 12 Haziran Uluslararası Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü dolayısıyla çarpıcı açıklamalarda bukundu

"Çocuk İşçiliğine Karşı Toplumsal Mücadele Şimdi Başlamalı"

Mersin Çocuk Hakları Derneği Başkanı Sabahat Aslan, 12 Haziran Uluslararası Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü dolayısıyla çarpıcı bir açıklama yaptı.

Aslan, çocuk işçiliğinin ülkemizin ve dünyanın karşı karşıya olduğu acil sorunlardan biri olduğuna dikkat çekti.

Dernek başkanı, bugün milyonlarca çocuğun hayallerini yaşayamadığını, çocuk olma haklarını kullanamadığını ve eğitim haklarından mahrum kaldığını vurguladı.

Çocukların erken yaşlarda iş gücüne katılmalarının, çeşitli alanlarda çalışan çocuk sayısının artmasının, toplumsal bir sorun haline geldiğini belirtti.

Aslan, dünyada ve ülkemizde uygulanan neoliberal politikaların sonucunda işsizlik, yoksulluk, eğitimsizlik, gelir dağılımındaki adaletsizlik ve dengesizliğin arttığını, bu durumun da çocuk işçiliğini tetiklediğini ifade etti.

Yapılan araştırmalara göre, çocukların en çok çalıştırıldığı alanların tarım, sanayi, sosyal ve kişisel hizmetler, ticaret, lokanta, otel hizmetleri ve sokaklar olduğunu belirten Aslan, bazı işverenlerin çocukları tercih etmesinin nedeninin düşük ücretle çalıştırılabilmeleri ve kolayca işten çıkarılabilmeleri olduğunu dile getirdi.

Çocuk işçiliğinin, emek sömürüsünün en vahşi biçimi olduğunu vurgulayan Aslan, çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimlerinin olumsuz etkilendiğini ve çeşitli istismarlara maruz kaldıklarını belirtti.

Son olarak, Aslan, çocuk işçiliğine karşı toplumsal mücadelenin acil olduğunu ve herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiğini vurgulayarak, çocukların haklarına sahip çıkılması ve eğitim almalarının sağlanması için herkesi göreve davet etti.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bozok yaylasında açan gelincikler görsel şölen sunuyorÖnceki Haber

Bozok yaylasında açan gelincikler görsel...

Saklandığı yerden ağlayarak çıktı, kimse ne olduğunu anlayamadıSonraki Haber

Saklandığı yerden ağlayarak çıktı, kims...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar