27 Eylül, 2023, Çarşamba
DOLAR27.3067
EURO28.8069
ALTIN1662.8

Babacan; “Rüyanızda Görürsünüz”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Babacan; “Rüyanızda Görürsünüz”
Abone ol
Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, iktidarın ilk 100 gününü değerlendirdiği açıklamasında, ekonomiden hukuka, afet yönetiminden eğitime, gençlik politikalarından tarıma, her alanda hükûmetin başarısız olduğunu söyledi.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, iktidarın ilk 100 gününü değerlendirdiği açıklamasında, ekonomiden hukuka, afet yönetiminden eğitime, gençlik politikalarından tarıma, her alanda hükûmetin başarısız olduğunu söyledi.

Babacan, ekonomiye ilişkin olarak, “Seçimden sonra kur korumalı mevduat için kur farklarının tamamını ödemeye başlayan Merkez Bankası, bunun için karşılıksız para basmaktadır.

Kur korumalı mevduatın büyüklüğü 125 milyar dolara ulaştı. Karşılıksız para basarak ödenen bu kur farkları enflasyonu ne kadar azdırmaktadır?” dedi.

TÜİK’in yıllardır enflasyon rakamlarını olduğundan düşük açıkladığını vurgulayan Babacan, “Seçimden önce ‘Bedava Doğalgaz’ bilboardları asıp, sonra zamları ve vergileri bindirmek halkı aldatmak değil de nedir?

Yerel seçimlere giderken bunları yapanlar, yerel seçim sonrası için daha ne sürprizler hazırlıyor kim bilir?” diye konuştu.

Kamuda israf meselesine de değinen Babacan, “KDV tüm ürünlerde arttı.

Akaryakıtta ÖTV arttı. Kurumlar vergisi arttı. Motorlu taşıtlar vergisini bir aldılar, şimdi ikinci kez tekrar alıyorlar.

Milletten fedakarlık yapmasını istiyorlar, ancak kendileri en ufak bir fedakarlığa yanaşmıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Enflasyonla mücadelede “Gelirler Politikası” diyorlar. Türkçesi, alın teriyle çalışanların geliri fazla artmayacak.

1 Temmuz’da bütün maaşlar arttı, ama en düşük emekli maaşına hiçbir iyileştirme yapılmadı.

Emeklilerimiz 7.500 lira almaya devam ediyor. Açlık sınırı 12.198 lira.

En düşük emekli maaşıyla, asgari ücretle açlık sınırı arasındaki makas her geçen gün daha da açılıyor” diyen Babacan, çalışanları ve emeklileri korumayan iktidarın başarısız olduğunu vurguladı.

Hukuk zemini olmadan, ekonomiyi inşa edemezsiniz. Bunu hep tekrarladım” diyen Ali Babacan, açıklamasının devamında “Yeni Anayasa” gündemine de değindi.

“Mevcut Anayasaya uymayan, kanunları tanımayan, Anayasa Mahkemesi kararlarına uymayan bir iktidar; yeni anayasa yapsa ne olur, yapmasa ne olur?” diye soran Ali Babacan, yeni bir anayasa için önce güven tesisi gerektiğini ifade etti.

Babacan, yargı reformu kapsamında çözüm önerilerini de şöyle sıraladı: “Hâkim ve savcıların atamalarında objektif kriterler belirlenmeli ve teminatları sağlanmalı, haksız yere ihraçedilenlerin hak ve itibarlarının iadesi sağlanmalı,

KHK’ların sosyal hayata ve özel sektöre yansıyan sonuçları ortadan kaldırılmalı, kamuoyunda hemen her gün isimleri konuşulan, dosyalarının boş olduğu bilinen isimler serbest bırakılmalı.”

Avrupa Birliği ilişkileri konusunda da iktidara eleştirilerde bulunan Babacan, “Demokrasi ve hukukta gerekenleri yapmazsanız, 2026’da bile tek haneli enflasyonu siz ancak rüyanızda görürsünüz, rüyanızda.” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türk kültürünün değerleri “Türk Kültürünün ABCsi” kitabıyla uluslararası arenaya taşınıyorÖnceki Haber

Türk kültürünün değerleri “Türk Kültürün...

Samsunda traktör devrildi: 2 ölüSonraki Haber

Samsunda traktör devrildi: 2 ölü

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar