15 Haziran, 2024, Cumartesi
DOLAR32.7878
EURO35.1602
ALTIN2457.9
Yusuf Cinkara Otomotiv

ALKÜlü profesörden alzheimer ilaç tedavisinde 3 faz çalışma müjdesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ALKÜlü profesörden alzheimer ilaç tedavisinde 3 faz çalışma müjdesi
Abone ol
Alkü Rektörü Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan Ve Prof. Dr. Burak Yuluğ

Avrupa Nörostimülasyon Derneği’nin Türkiye temsilciliğine seçilen Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Yuluğ, alzheimer hastalığının tedavisi için faz 2 ilaç çalışmasının başarıyla tamamlandığını ve faz 3 çalışmasına geçildiğini açıkladı.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji ve Nörobilim Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Burak Yuluğ, başarılarına bir yenisini daha ekledi. 2023 yılında üyeleri arasında Albert Einstein, Enrico Fermi, Richard Feyman ve Jennifer Doudha gibi Nobel ödülü sahibi bilim insanlarının yer aldığı dünyanın en prestijli bilim topluluklarından birisi olan Sigma Xi’ye tam üye olarak kabul edilen Prof. Dr. Yuluğ; son olarak yaptığı bilimsel çalışmalarla Avrupa Nörostimülasyon Derneğinin Türkiye temsilciliğine seçildi. Alzheimer hastalığının tedavisi için faz 2 ilaç çalışmasını başarıyla tamamlayan, ardından faz 3 uluslararası çalışmanın da liderliğini üstlenen Prof. Dr. Burak Yuluğ’un İngiltere King’s College ve İsveç Karolinska Enstitüsünde görev yapan Prof. Adil Mardinoğlu ile yaptığı ilaç çalışmaları; etkinlik değeri yüksek birçok uluslararası dergilerde yayınlanarak yabancı medyada geniş yankı uyandırdı. 2023 ve 2024 yıllarında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi akademik başarı ödüllerini art arda kazanan Prof. Yuluğ, özellikle alzheimer hastalığında beyin stimülasyonu girişimlerinin tedavide etkili olabileceğini ve araştırmaların bu konuda yoğunlaştığını vurguladı. Ayrıca Prof. Yuluğ; bu bağlamdaki geniş çaplı araştırmaların ancak ekip çalışması ile mümkün olabileceğini belirterek ALKÜ Nöroloji Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve farklı merkezlerden uluslararası araştırmacıların yer aldığı güçlü bir araştırma ekibinin olduğunu söyledi. Yuluğ, ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan’a desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Rektör Türkdoğan’dan tebrik

Avrupa Nörostimülasyon Derneğinin Türkiye temsilciliğine seçilmesinden ve Alzheimer hastalığının tedavisi için ilaç çalışmasında faz 3 aşamasına geçilmesinden dolayı Prof. Dr. Burak Yuluğ’u tebrik eden Rektör Türkdoğan, “Değerli hocamızın başarılarından dolayı üniversitemiz adına büyük mutluluk duyuyoruz. Kendisiyle gurur duyduğumuz hocamız daha de önce Sigma Xi gibi dünya çapında prestijli bir bilim topluluğuna tam üye olarak kabul edilmişti. Şimdi de Avrupa Nörostimülasyon Derneğinin Türkiye temsilciliğine seçilerek yeniden bizleri gururlandırdı. Bu gelişmeyle birlikte bilim camiasında ALKÜ’nün konumu daha da pekişerek, üniversitemizin adı dünyada daha da yukarılara taşındı. Alzheimer hastalığında beyin stimülasyonu girişimlerinin tedavisinde etkili olabileceği yönündeki araştırmaların bilim dünyasında yeni ufuklar açmaya devam edeceğine inanıyorum. Hocamızın çalışmalarının üniversitemize ve bilim dünyasına katkılarından dolayı teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim” diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Buldanda uyuşturucu operasyonu: 2 tutuklamaÖnceki Haber

Buldanda uyuşturucu operasyonu: 2 tutukl...

Adanada serinlemek için sulama kanalına giren genç kaybolduSonraki Haber

Adanada serinlemek için sulama kanalına...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar