03 Mart, 2024, Pazar
DOLAR31.3879
EURO34.0706
ALTIN2100.9

Akkuyu NGS'nin "Açık Kapı Günü" Etkinliği Gerçekleşti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Akkuyu NGS'nin "Açık Kapı Günü" Etkinliği Gerçekleşti
Abone ol
Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS, 25 Kasım 2023 tarihinde "Açık Kapı Günü" etkinliği düzenledi. Etkinlik, Akkuyu NGS sahasında kurulan özel bir stüdyoda canlı olarak yayınlandı.

Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS, 25 Kasım 2023 tarihinde "Açık Kapı Günü" etkinliği düzenledi. Etkinlik, Akkuyu NGS sahasında kurulan özel bir stüdyoda canlı olarak yayınlandı.

Etkinlikte, Akkuyu Nükleer A.Ş. yöneticileri ve genç Türk mühendisler projenin detaylarını anlattılar ve izleyicilerden gelen soruları yanıtladılar.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, etkinliğe bir video mesaj göndererek 2023'ün projedeki önemli gelişmeler açısından rekor bir yıl olduğunu belirtti.

Zoteeva, "Akkuyu NGS sahası bir nükleer güç tesisi statüsü kazandı. Bu yılın Nisan ayında Türkiye Cumhuriyeti'ne ilk parti nükleer yakıtı teslim ettik.

Yakıt, özel bir depolama tesisine güvenli şekilde yerleştirildi ve ilk güç ünitesinin reaktörüne yüklenmeyi bekliyor. Bir ay önce Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yıldönümü kutlamalarında Akkuyu NGS'nin tarihinde yeni bir sayfa açtık ve Türkiye'nin ilk nükleer eğitim merkezini hizmete aldık.

Eğitim merkezinde, operatörden ünite vardiya amirine kadar nükleer santralin tüm çalışanlarına eğitim sağlayacak.

Artık yeni yüzyılda en modern teknolojileri kullanarak bir nükleer tesiste çalışma konusunda uygulamalı eğitim, Türkiye Cumhuriyeti'nde verilecek" diye konuştu.

Etkinlik kapsamında Akkuyu Nükleer A.Ş. İnşaat Müdür Yardımcısı Dmitry Romanets, canlı yayında izleyicilerin sorularını yanıtladı ve önemli inşaat aşamalarından söz etti.

Romanets, yıl sonuna kadar devreye alma çalışmalarına başlanması planlanan Akkuyu NGS'nin 1'inci Ünitesi'ndeki çalışma dinamiklerine dikkati çekti.

Bir NGS ünitesinin işletime alınmasının çok aşamalı bir operasyon olduğunu belirten Romanets, her aşamanın nükleer güvenlik gerekliliklerine uygun olarak yerine getirileceğini belirtti.

Romanets, Akkuyu NGS'nin 60 ila 80 yıl boyunca güvenilir bir şekilde işletilmesini sağlamak için birçok farklı test ve teknolojik prosedürün yapıldığını belirtti.

Akkuyu NGS'nin 1'inci Ünitesi'ne yakıt yüklenmesi ve ilk elektrik üretiminin 2024 yılında yapılması planlanıyor.

Açık Kapı Günü kapsamında Türk nükleer mühendisler de Akkuyu NGS sahasında sanal bir tura rehberlik etti.

Mühendislerin verdiği bilgiler sayesinde izleyiciler şantiyenin önemli tesislerini görme fırsatı buldu.

Etkinlikte, izleyicilerin, projenin çevre açısından önemi de dahil olmak üzere farklı konularda yönelttikleri sorular canlı yayında yanıtlandı.

Akkuyu NGS'nin inşa edilmesinin Mersin'i nasıl değiştirdiğine dair örnekler veren Romanets, Mersin ilinde karayolu tünelleri ve otoyolların inşasının devam ettiğini, konut inşaatında bir canlanma yaşandığını ve uzun vadede binlerce ek istihdam yaratıldığını belirtti.

Romanets, eğitimden tıbba, tarımdan makine mühendisliğine, ticaretten otelcilik ve bilimsel faaliyetlere kadar bölgenin tüm altyapısının geliştiğini vurguladı.

Akkuyu NGS "Açık Kapı Günü" etkinliğinin Türkçe, Rusça ve İngilizce canlı yayınının tam kaydı AKKUYU NÜKLEER A.Ş'nin resmi YouTube kanalında yayınlanacak.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Siirt çevre karayolunda temizlik çalışması başlatıldıÖnceki Haber

Siirt çevre karayolunda temizlik çalışma...

Antalya’da öğrenciler güvenli internet konusunda bilgilendirildiSonraki Haber

Antalya’da öğrenciler güvenli internet k...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar