banner134

Yapı Kredi Mevduat ve Kredilerde Yüzde 21 Büyüdü

Yapı Kredi, sürdürülebilir ve sağlıklı büyümeye devam ettiği 2015 yılını 1 milyar 909 milyon lira konsolide net kârla tamamladı.

2015 yılında katma değeri yüksek ürünlerde büyümeye odaklanan Yapı Kredi, mevduat ve toplam kredilerde yüzde 21 büyüme gösterdi.

Böylece bankanın toplam nakdi ve gayrinakdi kredileri 210.1 milyar liraya, toplam mevduatı ise 130 milyar liraya yükseldi.

Konsolide aktif toplamı yıllık bazda yüzde 21 artarak 235 milyar TL’ye ulaşan Yapı Kredi’nin temel bankacılık gelirleri ise yüzde 20 artarak 10 milyar TL’yi aştı.

2015 YILINDA BİRÇOK ALANDA SEKTÖR ÜZERİNDE BÜYÜME

2015 yılının Türkiye’nin yanı sıra global piyasalar için de hareketli bir yıl olduğunu belirten Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, “2015 yılı belirsizliği tetikleyen pek çok gelişmenin yaşandığı bir yıl olmasına rağmen bankacılık sektörü için başarılı bir yıldı. Yapı Kredi olarak biz de 2015 yılında bir süredir uyguladığımız Akıllı Büyüme stratejimizin olumlu sonuçlarını almaya devam ettik. Aynı zamanda bu stratejimiz sayesinde sürdürülebilir ve sağlıklı büyümemizi de sürdürdük. Temel bankacılık gelirlerimiz bir önceki yıla göre, özel bankalar ortalaması olan yüzde 14’lük artışa karşın yüzde 20 artarak 10 milyar TL’yi aştı. Ayrıca hem mevduatta, hem de nakdi kredilerde özel bankalar ortalamasının 3 puan üzerinde performans göstererek yüzde 21’lik büyüme elde ettik. Nakdi kredilerde payımızı 8 baz puan artırarak yüzde 10,3 seviyesine taşıdık. Bankamız özellikle bireysel ihtiyaç kredileri ve KOBİ kredilerinde güçlü bir büyüme performansı gösterdi. Katma değeri yüksek ürünlerde büyümeye odaklanmamız sonucunda KOBİ kredilerinde yüzde 35, bireysel ihtiyaç kredilerinde ise yüzde 37 oranında büyüme sağladık” dedi.

Açıkalın, sözlerine şöyle devam etti: “Büyüme stratejimiz kapsamında 2015 yılında yatırımlarımıza da devam ettik. Müşteri odaklı bankacılık anlayışımızla müşteri tabanımızı büyütmeyi ve dağıtım kanallarımızı genişletmeyi sürdürdük. Yeni müşteri kazanımında başarılı bir performans sergiledik ve aktif müşteri sayımızı artırdık. Son 2 yılda 1 milyon 200 bin kişiyi Yapı Kredi ayrıcalıklarıyla tanıştırmıştık olduk. Toplam müşteri tabanımız ise 21.3 milyon seviyesine ulaştı. Bu dönemde 2.661 yeni çalışanımızı da Yapı Kredi Ailesi’ne kattık. Hizmete giren yeni şube ve ATM’lerimizle bankacılık ağımızı da genişletmeye devam ettik. Bankacılığın dijital dönüşümüne öncülük eden bir banka olarak dijital bankacılık ve teknoloji yatırımlarımızı da hız kesmeden sürdürdük. Dijital bankacılığı kullanan müşteri tabanımızı hızla büyüterek aktif kullanıcı sayımızı 2 yılda yüzde 129 oranında artırdık. 2015 yılsonu itibarıyla dijital bankacılık müşteri sayımız 4.1 milyona ulaştı.”

Fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesinin 2015 yılında da Yapı Kredi açısından öncelikli olmaya devam ettiğini belirten Açıkalın, “Yıl boyunca sendikasyon, seküritizasyon, tahvil ihracı ile diğer finansal enstrümanları kullanarak sağladığımız 4.6 milyar dolarlık kaynağı da ekonomiye aktardık” dedi.

WORLDCARD TÜRKİYE’NİN VE KITA AVRUPASI’NIN EN BÜYÜĞÜ

Yapı Kredi’nin belirlediği alanlarda öncü, yenilikçi ve lider konumunu 2015’te de sürdürdüğünü söyleyen Açıkalın, şu bilgileri verdi: “Worldcard, kart hamili cirosunda yüzde 19,5, POS cirosunda yüzde 20,9 ve kredi kartı adedinde yüzde 18,1 pazar payı ile yine liderliğini sürdürdü. Worldcard ayrıca, The Nilson Report’un 45 yıldır sürdürdüğü ve tüm dünyayı kapsayan son raporuna göre de kredi kartları alacak bakiyesinde 7 milyar 580 milyon dolarlık hacmiyle Türkiye’nin ve Kıta Avrupası’nın birinci markası seçildi.”

LEASİNG VE FAKTORİNG’DE PAZAR LİDERLİĞİ SÜRÜYOR

Yapı Kredi’nin kendi sektörlerinde öncü olan leasing, faktoring, portföy ve yatırım alanlarındaki iştirakleri ve yurtdışındaki bankalarıyla güçlü bir finansal hizmet grubu olduğunun altını çizen Açıkalın; “Müşterilerimize ihtiyaçları doğrultusunda hizmet vermeye 2015 yılında da devam ettik. Bu anlamda Yapı Kredi Faktoring Eylül 2015 itibariyle toplam ciro bazında yüzde 15,4, Yapı Kredi Leasing ise yüzde 21,1 pazar payı ile kendi sektörlerinde liderliklerini sürdürdü. Fitch Ratings tarafından portföy yönetiminde en yüksek derecelendirme olan Highest Standards (tur) notuna üçüncü kez layık görülen Yapı Kredi Portföy’ün Aralık 2015 itibariyle yönettiği toplam büyüklük ise 13.8 milyar liraya ulaştı. Yapı Kredi Yatırım ise Fitch Ratings tarafından ilk kez değerlendirilerek kredi derecesini en yüksek ulusal not olan AAA (tur) olarak aldı.” dedi.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner244

banner155

banner215