banner134

Osmaniye'de havai fişek yasaklandı

Osmaniye'de havai fişek ve diğer piroteknik maddelerin satışı, bulundurulması ve kullanımının yasaklandığı bildirildi.

"Alınan tedbirlere aykırı hareket edenler, emirleri dinlemeyenler veya istekleri yerine getirmeyenler" hükmü gereğince alınan tedbirlere aykırı davranan şahıslar hakkında Olağanüstü Hal Süresince adli işlem yapılacağı kaydedildi.

Osmaniye Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, "15 Temmuz 2016 tarihinde, ülkemiz genelinde cebir ve şiddet kullanılarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının ön gördüğü Anayasal düzeni ortadan kaldırmak ve devletin birlik ve bütünlüğünü yıkmak amacıyla girişilen “Başarısız Darbe Girişimi” başta halkımız ve emniyet mensuplarımızın gayretiyle bertaraf edilmiştir. Yaşanan bu “Başarısız Darbe Girişimi” sonrasında Anayasamızın 120. maddesi ve OHAL Kanununun 3. maddesinin 1. fıkrasının b bendine göre ülkemiz genelinde 21.07.2016 tarihinden itibaren 90 gün süreyle OHAL ilan edilmesi hakkındaki Bakanlar Kurulunun 20.07.2016 tarihli kararı Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu tarafından 21.07.2016 tarihinde onaylanarak aynı gün Resmi Gazetede yayımlanıp yürürlüğe girmiştir.

Ülkemizde resmi ve milli bayramlar ile çeşitli açılışlarda, özel günlerde ve kutlamalarda havai fişek diye tabir edilen Piroteknik Maddelerin kullanımında önemli miktarda artış olduğu görülmekte, bu maddeler aynı zamanda terör örgütlerine müzahir kitleler tarafından toplantı ve gösteri yürüyüşleri esnasında kolluk kuvvetlerine karşı bir saldırı aleti olarak kullanılmaktadır.  Bununla birlikte, bu maddelerin satış ve kullanımına ilişkin usul ve esaslar mevzuatta açıkça belirlenmiş olup, bu maddelerin izinsiz, zamansız veya uygunsuz yerlerde kullanımından ötürü halkımızda korku, heyecan ve panik yaşandığı, halkın can ve mal güvenliğinin tehlikeye atıldığı, hatta bu maddelerin kullanımından kaynaklı zaman zaman yaralanma ve ölüm olayların meydana geldiği gerek yerel gerekse ulusal basından gözlemlenmektedir. Bu nedenle; ilimiz sınırları içerisinde genel güvenlik asayiş ve kamu düzenini korumak ve şiddet olaylarının yaygınlaşmasını önlemek amacıyla;

OHAL Kanunun da mevcut “Her türlü cephaneler, bombalar, tahrip maddeleri, patlayıcı maddeler, radyoaktif maddeler veya yakıcı, aşındırıcı, yaralayıcı eczalar veya diğer her türlü zehirler ve boğucu gazlar veya benzeri maddelerin bulundurulmasını, hazırlanmasını, yapılmasını veya naklini izne bağlamak veya yasaklamak ve bunlar ile bunların hazırlanmasına ve yapılmasına yarayan eşya, alet veya araçların teslimini istemek veya toplatmak” hükmü gereğince Havai Fişekler ve diğer Piroteknik Maddelerin satışı, bulundurulması ve kullanımının yasaklanması ve bu yasaklara uymayanlar hakkında
Olağanüstü Hal Süresince adli işlem yapılacaktır." denildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner155