banner246
banner134

Ameliyat İstanbul’da görüntüsü Lizbon’da

Türkiye’de ve dünyada ilk kez tek göbek deliğinden (laparoskopik cerrahi) ile rahim alınması operasyonunu gerçekleştiren Prof. Dr. Fatih Şendağ, aynı yöntem ile yeni bir ameliyat daha yaptı. 

İstanbul’da gerçekleşen bu ameliyat, Portekiz Lizbon’da düzenlenen ve dünyanın çeşitli ülkelerinden 500 jinekoloji uzmanın katıldığı endoskopi kongresine canlı olarak aktarıldı. Kongreye davet edilen tek Türk hekimi olan Profesör Şendağ, bir yandan operasyonu yaparken diğer yandan da Lizbon’daki kongreye katılan jinekologlara yöntemi anlattı.

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’nde adı açıklanmayan bir kadın hastanın rahimini laparoskopik cerrahi (göbek çukurundan izsiz kapalı ameliyat)  ile alan Prof Dr. Fatih Şendağ’ın operasyonu Lizbon’daki kongredeki meslektaşları tarafından de canlı olarak izlendi.  Şendağ’ın ameliyatı sonlandırması Portekiz’deki salonda alkış tufanına neden oldu.

Bu önemli kongreye davet edilen tek Türk jinekoloğu olduğunu belirten Prof. Dr. Fatih Şendağ “Son yıllarda laparoskopik yani kapalı ameliyat tekniklerinde önemli gelişmeler oldu. Tek delikten operasyonlar başladı. Türkiye’de ve dünyada ilk kez tek delikten robotik cerrahi ile rahim alınması operasyonunu ilk defa ben yaptım.  Lizbon’daki bu tekniğini gösterdim. Kapalı ameliyat tekniğinde ameliyat sonrası daha az ağrı, daha az enfeksiyon riski, daha kısa süre hastanede kalış, daha kozmetik ve daha erken işe dönüş söz konusudur. Dolayısıyla hastaya çok önemli avantajlar sağlamaktadır. Klasik laparoskopik operasyonda 3-4 delik söz konusu iken bu yeni teknikle sadece göbek çukurundan girilerek ameliyatlar sayesinde karında başka bir kesi olmaksızın yara izsiz ameliyat yapılıyor. Ayrıca bu ameliyatlar artık uzay teknolojisi olarak kabul edilen robotik cerrahi ile yapılmaya başlandı” dedi.

PROF DR FATİH ŞENDAĞ KİMDİR?

Konusunda dünyada otorite olan kabul edilen ve pek çok uluslararası konferansa davet edilen Prof Dr. Şendağ Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı.  Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi kadın hastalıkları doğum bölümü, Tüp Bebek ve Üreme Sağlığı Merkezi Başkanı. Türk Jinekolojik Endoskopi Derneği Başkanı. Türk Jinekoloji Obstetrik Derneği Yönetim Kurulu Üyesi. Ortadoğu Jinekolojik Endoskopi Derneği Bilimsel Sekreteri. Avrupa Jinekolojik Endoskopi Derneği Bilimsel Kurul Üyesi.  Amerika Jinekolojik Endoskopi Derneği Danışma Kurulu Üyesi.  Türkiye’de ilk kez tek delikten laparoskopik cerrahi ile rahim alınması operasyonunu gerçekleştirdi. Türkiye’de ve dünyada ilk kez tek delikten robotik cerrahi ile rahim alınması operasyonunu gerçekleştirdi. Türkiye’de ilk defa laparoskopide sanal gerçeklik eğitimini, ilk Jinekolojik Endoskopi Eğitim Programını,  ilk kez jinekolojik Robotik Cerrahi eğitim programını başlattı.

KAPALI AMELİYAT (LAPAROSKOPİ)

Laparoskopi genel anestezi altında yapılan ve göbek deliğinden ince bir teleskopun karın içine sokularak karın içi organlarının görüntülenmesini sağlayan bir ameliyat şekli. Laparoskopi ile karın alt bölgesinde açılan 3-5 milimetrelik deliklerden içeri sokulan aletler ile rahim, yumurtalık ve tüpleri ilgilendiren hastalık veya problemleri doğrudan gözlemleme ve cerrahi girişim yapma olanağı var. Yumurtalık kistleri, dış gebelikler, miyomlar, gebe kalınmayı artıran tüp cerrahisi ve endometrioz laparoskopik olarak kolayca tedavi edilebilmektedir.

ROBOTİK CERRAHİ NEDİR?

Son yıllarda dünyada giderek yaygınlaşan robotik cerrahi, cerraha daha ince hareketleri büyük ustalıkla yapabilme olanağı sağlıyor. Robotu kullanarak zor ameliyatlar kolaylaştırılabiliyor. Böylelikle kapalı ameliyat olamayan bir hasta açık ameliyat olması gerekirken robot yardımıyla kapalı ameliyat olabiliyor. Bu teknik, kadının hızla iyileşmesi, daha az ağrı çekmesi, kozmetik sonuçları,  işine ve evine erken dönmesi nedeniyle kadın dostu bir operasyon tekniği.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner244

banner155

banner215