banner155

banner244

OKÜ’de “Aşıklar programı” düzenlendi

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde  Aşık Feymani’nin de konuk olduğu  Aşıklar programı düzenlendi.

OSMANİYE 31.12.2018, 16:47 Ceyhun İlyas
OKÜ’de “Aşıklar programı” düzenlendi

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde  Aşık Feymani’nin de konuk olduğu  Aşıklar programı düzenlendi.

Âşıklar programının açılış konuşmasını yapan Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cengiz Gökşen, “Osmaniye, Çukurova âşıklar diyarıdır, âşıklık geleneğinin en yoğun yaşandığı yerdir. Hiç olmazsa yılda bir defa âşıklarımızla karşılaşmanız için bu programı her yıl düzenlemeye çalışıyoruz. Bunda maddi ve manevi olarak emeği olan Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Murat Türk’e teşekkür ediyorum.” dedi.

Düzenlenen programa OKÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyüp Tel, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yunus Kaplan, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cengiz Gökşen, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Demirtaş, Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Halil Özdemir ve Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Demiral ile çok sayıda Üniversite öğrencisi katıldı.

“Bilmiyorsan Edebiyat bu gaflette ebedi yat ama edebi olmayanın olmaz edebiyatı. Bizim edebimiz edebiyattır.” diyen Âşık Feymani, ‘Biz sanatçılığın dışında aşığız. Âşıkları bir sanatçı gibi dinlemeyin. Alkışları anladıkça yapmalıyız. Her saz çalıp türkü söyleyen âşık olamaz elbette. Ama o mesleği güzel icra ediyorsa ona da saygı duymak gerekir. Âşıklık insanın içinden gelen bir duygudur. Bu sanat yok olmamalı.’ dedi. Âşık Feymani de birbirinden güzel eserlerini seslendirdi.

Küçüklükten bu yana şiirler yazdığını ve bu yazdığı şiirleri ise saz ile buluşturmak için saz öğrenmeye başladığını söyleyen Âşık Eyyubi ise âşıklık geleneğine dair eserleri saz eşliğinde seslendirdi.

Âşıklar programının sonunda OKÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Türk ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyüp Tel, Âşık Feymani ile Âşık Eyyubi’ye Üniversite logolu tabak hediye takdim etti. Âşık Feymani ise OKÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Türk’e kendi kitaplarından hediye etti.
 

Yorumlar (0)