banner155

banner244

Milli yerfıstığı ekimi yaygınlaştırılacak

Osmaniye’de Ayşehanım yer fıstığı çeşidinin yaygınlaştırılması için hazırlanan proje hayata geçirilecek.

OSMANİYE 13.02.2020, 15:21 Ceyhun İlyas
Milli yerfıstığı ekimi yaygınlaştırılacak

Osmaniye’de Ayşehanım yer fıstığı çeşidinin yaygınlaştırılması için hazırlanan proje hayata geçirilecek.

Tarımsal Araştırma Enstitüleri tarafından ortaya konan tarımsal yeniliklerin çiftçilere ulaştırılması ve yaygınlaştırılması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığınca, İl Müdürlüklerinin Araştırma Enstitüleri ile işbirliği yapması suretiyle tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılması yayım projeleri hazırlanarak uygulamaya geçirilecek.

Proje kapsamında Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce, Osmaniye Merkez ve Kadirli ilçelerinde uygulanmak üzere "Milli Yerfıstığı çeşidi Ayşehanım'ın yaygınlaştırılması" isimli bir yayım projesi hazırlandı.

Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada;

22.500 TL bütçeli olan projenin Bakanlık tarafından kabul edildiği, bu projenin 2020 yılı içerisinde yürütüleceği kaydedildi.

Proje ortağının Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Müdürlüğü olduğu belirtilirken, Proje kapsamında 2020 yılı içerisinde proje açılış toplantısı, çiftçi toplantısı, Ayşehanım yerfıstığı çeşit demonstrasyonu, çiftçi inceleme gezisi, tarla günü ve broşür dağıtımı gibi eğitim yayım faaliyetleri yapılacağı bildirildi.

Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürü Recep Bulut; “İlimizde yerfıstığı yetiştiriciliği ile ilgili en önemli problemlerden birisi çiftçilerimiz tarafından sertifikalı tohum kullanımının azlığıdır. Bunda en büyük etken piyasada Amerikan orjinli NC-7 dışında sertifikalı yerfıstığı tohumu bulunmamasıdır. Bu çeşidin de piyasada yeterince tohumluğu bulunmamaktadır. Bundan dolayı yerfıstığı üreticilerinin büyük kısmı orijini, kalite ve verim sınıfı belli olmayan yerfıstığı tohumu kullanmaktadır.
Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce 2018 yılında tescil edilen "Ayşehanım" çeşidi projemizde kullanılacak olup bu çeşidin verim ve kalite değerleri NC-7 ile karşılaştırılacaktır. Bu çeşidin NC-7'den daha iyi bir performans göstermesi halinde bu milli çeşidimiz ilimizde yaygınlaştırılacaktır.”dedi.

Ayşehanım yerfıstığı çeşidinin, AdanaDoğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından 2018 yılında tescil edildiği kaydedildi.

Yorumlar (0)