banner244

banner155

Seçer: “Mersinliler Kendilerini İyi Hissetsinler. Çalışan Bir Belediyeleri Var”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, TRT Çukurova Radyosu’nda yayınlanan “Akdeniz’den Toroslar’a” programında Emine Eroğlan’ın konuğu oldu.

MERSİN 13.01.2020, 16:14 13.01.2020, 16:21 Ceyhun İlyas
Seçer: “Mersinliler Kendilerini İyi Hissetsinler. Çalışan Bir Belediyeleri Var”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, TRT Çukurova Radyosu’nda yayınlanan “Akdeniz’den Toroslar’a” programında Emine Eroğlan’ın konuğu oldu.

Programda 9 ayın değerlendirmesini yapan Başkan Seçer, hayata geçirdikleri önemli projelere değindi. Seçer, 2020 yılı içerisinde ilk kazmayı vuracakları ve birinci faz ihalesine çıktıkları Metro projesini sadece bir ulaşım projesi olarak görmediklerini, kenti dönüştürecek, değiştirecek büyük bir proje olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Mezitli’de içmesuyu yatırımı için 17 milyon avroluk dış kaynak bulduklarını kaydeden Başkan Seçer, “Mersinli yurttaşlarımız kendilerini iyi hissetsinler. Çalışan bir belediyeleri var. Çalışkan bir belediyeleri oluyor artık. Çünkü Belediye Başkanları çalışıyor. Belediye Başkanları üretiyor, yeniliklerin peşinde, sıra dışı işler yapmak istiyor. Mersin’de birçok şeyin değiştiğini görecekler” dedi.

Başkan Seçer, kısa süre sonra alınacak otobüsler için şoför ilanına çıkacaklarını ve kadın ağırlıklı alımlar yapmak istediklerini ifade ederek, “100 otobüs ihtiyacımız var. Daha konforlu, daha rahat toplu taşıma ortamı yaratmak istiyoruz Mersin halkına. Bunun 73 adedinin alımı yapıldı. 3 Ocak’ta ihalesi gerçekleşti. İhale sonuçlandı. Yeni otobüs için de 100 yeni şoför alacağız. Kadınlarımız itibar ederse yine çoğunluğu kadınlar olacak” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, TRT Çukurova Radyosu’nda yayınlanan “Akdeniz’den Toroslar’a” adlı programda Emine Eroğlan’ın konuğu oldu. Başkan Seçer, programda geride kalan 9 ayı değerlendirdi ve belediyenin projelerini anlattı. Seçer, 2020 yılı içerisinde ilk kazmayı vuracakları Metro’nun sadece bir ulaşım projesi olmadığını, kenti dönüştürecek, değiştirecek büyük bir proje olarak değerlendirdiklerini söyledi. Mezitli’de içmesuyu yatırımı için 17 milyon avroluk dış kaynak bulduklarını kaydeden Seçer, kısa süre sonra alınacak otobüsler için şoför ilanına çıkacaklarını ve ağırlıkla kadınlardan alım yapmak istediklerini vurguladı.

“Bizim hedeflerimiz yüksek, hedeflerimiz büyük”

Başkan Seçer, TRT Çukurova Radyosu yayınında yaptığı açıklamada, geride kalan 9 aylık sürede sosyal politikalara ağırlık verdiklerini, önümüzdeki aylardan itibaren büyük projeler için ilk adımları atacaklarını söyledi. “Bizim hedeflerimiz yüksek, hedeflerimiz büyük. İnsanların da bizden beklentilerinin yüksek olduğunu biliyoruz. Bu da bizi rahatsız etmiyor. Aksine bana çalışma azmi veriyor” diyen Başkan Seçer, ilk 9 aylık sürede daha çok sosyal projelere ve belediyenin yeniden yapılanmasına önem verdiklerini kaydetti.

“Hazırlıklı olduğumuz için zorlanmadık”

Başkan Seçer, “Göreve geldiğimizde idari ve mali düzenlemeler gerekiyordu. Yeni belediye başkanısınız. Bir kurumun yöneticiliğine seçilmişsiniz. Zamanınızı alıyor, kolay değil. Mersin’de 16 bin kilometrekare alana hizmet edeceksiniz. 10 bin çalışanınız var, bütçeniz MESKİ ile beraber 3 milyarın üzerinde, bu parayı yöneteceksiniz. Bunların sistematiğini oluşturmak belli bir zaman aldı. Ama daha önceden hazırlıklı olduğumuz için zorlanmadık” dedi.

“Hem vatandaş, hem esnaf kazanıyor”

Önceki dönemde açılan Dosteli Marketleri kapatarak sosyal yardımlara yeni bir boyut getirdiklerini anlatan Başkan Seçer, “Daha önce Dosteli Marketler vardı. Biz böyle bir sosyal yardımın uygun olmadığını düşündük. Halk Kart uygulamasına geçtik. Elektronik kartlara yüklediğimiz para marifetiyle vatandaşımız gidiyor mahalle bakkalından, Esnaf Odaları’na kayıtlı bakkallardan, marketlerden gıda yardımını alıyor. Burada hem mahalle bakkalı kazanıyor, hem vatandaşın mutfağına gıda yardımı olarak giriyor” diye konuştu.

“Parklar ve temizlik işleri kadınlara emanet”

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, belediye olarak kadın istihdamını önemsediklerini de vurgulayarak, şunları söyledi:

“İşe alımlarda kadınlara öncelik tanıyoruz. Daha önce Park ve Bahçeler Müdürlüğü ve Çevre Koruma Müdürlüğü ortak çalışmasıyla alımlar yapıldı. Tamamı kadın 105 personel edindik. Mersin sokaklarında temizlik fark edildi. Çünkü kadınlar temizliyor. Orada torpil yok, siyasi referans aranmıyor. ‘Gerçekten ben çalışırım, bu işi yaparım’ diyen tüm kadın vatandaşlarımızdan mülakata giren, koşulları uygun olanları aldık. Ben de onlardan çok memnunum. Ellerine sağlık. Ben de onları çok seviyorum. Kentimizi temiz tutsunlar benim onlardan istediğim bu. 155 istihdam daha sağlıyoruz. Bunların mülakatları yapıldı. Önümüzdeki günlerde alımlar başlayacak. Bitti mülakatlar. İsimler açıklanacak. Anamur’dan Tarsus’a kadar ilçelerimizde de park bahçeleri ve çevre temizliğini kadınlara yaptıracağız. Otobüs şoförlerimiz kadın olsun istiyorum ben. Geçtiğimiz günlerde eleman aldık. 40 müracaatımız vardı. Gerçekten sınavı geçemeyen, direksiyonu yetersiz olanlar elendi, 33 otobüs şoförü aldı. Kadın. Yani sınava girenlerin her hangi bir hukuki ya da teknik olarak yetersizlik gibi bir problemi yoksa tamamını işe aldık. Şimdi tekrar bir alıma çıkacağız. Yine kadın şoför ağırlıklı. 100 otobüs ihtiyacımız var. Daha konforlu, daha rahat toplu taşıma ortamı yaratmak istiyoruz Mersin halkına. Bunun 73 adedinin alımı yapıldı. 3 Ocak’ta ihalesi gerçekleşti. İhale sonuçlandı. Yeni otobüs için de 100 yeni şoför alacağız. Kadınlarımız itibar ederse yine çoğunluğu kadınlar olacak. Kadın kooperatiflerini önemsiyoruz. Kadın kooperatifini kurduk. Önemli ve değerli çalışmalar yapıyorlar. Buradaki temel amaç özellikle kırsal bölgelerde kadınların el emeği göz nuru üretimlerini ekonomik değere dönüştürmek. Bu son derece önemli. Bu birkaç meseleyi birden hallediyor. Kadına bir özgüven geliyor, kadın kendi ayakları üzerinde duruyor, aile bütçesine katkısı oluyor. Bunlar son derece önemli.”

‘Ücretsiz internet yaygınlaşacak’

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 7 bin 200 üniversite öğrencisine eğitim yardımı yaptığını, 4 bin 200 öğrenciye ücretsiz üniversiteye hazırlık kursu verdiğini, 33 okulda haftada 56 bin paket süt dağıttığını kaydeden Başkan Seçer, “Mersin bir üniversite şehri. 4 üniversite var. 60 binin üzerinde öğrenci var. Onların yoğun olarak yaşadıkları yerlerde ya da sosyalleştikleri mekanlarda, bunun yanında 110 otobüste ücretsiz internet var. Bunu yaygınlaştıracağız. Şehrin tamamında bunu yapmak, bütün toplu taşıma araçlarında yapmak amacıyla çalışmalarımız var. Öğrenci ücreti 1.25 TL idi, 1 TL’ye indirdik. Öğrencilerimiz 1 liralık ulaşım hizmetinden faydalanıyor. 5 yıllık süreçte ulaşım fiyatlarında artışlar öğrencileri etkilemeyecek” dedi.

Belediye kreşleri hayata geçiyor

Belediyenin ilk kreşini birkaç gün içinde hizmete alacaklarını anlatan Başkan Seçer, bu kreşlerden birinin Yaş Meyve Sebze Toptancı Hali’nde, birinin de Halkkent Mahallesi’ndeki Engelsiz Yaşam Merkezi bünyesinde açılacağını kaydetti. Başkan Seçer, Macit Özcan Spor Tesisleri’nde açtıkları 60 yataklı kız yurdunun da Milli Eğitim Müdürlüğü’nün onayının ardından öğrenci kabulüne başlayacağını, bu yurtta kırsal kesimde yaşayan sporcu kız öğrencilerin barınacağını ifade etti.

“Metro bir çağdaşlaşma projesi”

Geçtiğimiz günlerde ihalesine çıkılan Metro projesi hakkında da bilgi veren Başkan Seçer, “Toplu taşıma önemli. Metro demek sadece bir toplu taşıma projesi değil. Bir anlamda kenti dönüştüren bir proje. Bir sosyal proje olarak da düşünülebilir, bir medeniyet projesi olarak da düşünülebilir. Çünkü modern kent, çağdaş kent oranının her anlamda gelişmesi anlamına gelir. İlk faz doğu-batı arasında Mezitli-Gar arasında. Daha sonra da ikinci ve üçüncü faz yapılacak. Biz geldiğimizde önceki yönetimin bir projesi vardı ama biz o projeyi uygun görmedik. Onun üzerinde bazı çalışmalar yaptık. Bu yeni projelerimizle devam edeceğiz. Şu anda da ilk fazın, 13.4 kilometre yeraltı raylı sistemin ihalesine girdik” diye konuştu.

Mezitli içme suyu için Fransa’dan kaynak

Büyük projeler için ilave kaynaklar yaratılması gerektiğini ifade eden Başkan Seçer, “Bunun için de uğraşlarımız devam ediyoruz. Mezitli’de içme suyu projemiz var. 17 milyon avro gibi Fransız Kalkınma Ajansı’ndan bir hibe kredisi sözleşmesi üzerinde çalışıyoruz. Protokolü yapmak üzereyiz. Bu tip arayışlarımız fazla. Altyapı bizim için önemli bir sorun. Temiz içme suyuna erişim, arıtma tesisleri, temiz çevre koşulları için bunları önemsiyoruz. 300 binin üzerinde Suriyeli misafir var. Bunları da düşünerek altyapının ne kadar önemli olduğunu söylüyorum. Birden bire göç aldı Mersin. Altyapısı buna hazır değildi, şehir buna hazır değildi. Bunların getirdiği bazı travmatik durumlar var. Bunları da çözebilmemiz için dış kaynaklı hibe ya da ucuz finans destekleriyle kentimizin aniden karşılaştığı bu sorunların süratle üstesinden gelmemizi sağlamamız lazım” dedi.

“Çalışkan bir belediye, çalışan bir Belediye Başkanı”

Mersin’in potansiyelini açığa çıkarmayı amaçladıklarını ifade eden Başkan Seçer, “Mersinli yurttaşlarımız kendilerini iyi hissetsinler. Çalışan bir belediyeleri var. Çalışkan bir belediyeleri oluyor artık. Çünkü Belediye Başkanları çalışıyor. Belediye Başkanları üretiyor, yeniliklerin peşinde, sıra dışı işler yapmak istiyor. Mersin her şeyin en iyisine layık. Önümüzdeki günlerde Mersin’de birçok şeyin değiştiğini görecekler. Şu anda da görüyoruz” ifadelerini kullandı. Başkan Seçer, programın ardından TRT Çukurova Bölge Müdürü Sebahattin Kahraman’la görüştü.

Yorumlar (0)
açık
Günün Anketi Tümü
ÖZEL ARAÇTA SİGARA İÇME YASAĞINA KARŞIMISINIZ?
ÖZEL ARAÇTA SİGARA İÇME YASAĞINA KARŞIMISINIZ?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Fenerbahçe 19 37
3. Başakşehir 19 36
4. Trabzonspor 18 35
5. Alanyaspor 19 35
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 19 24
11. Çaykur Rizespor 18 23
12. Denizlispor 18 22
13. Gençlerbirliği 19 21
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 19 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 19 13
18. Kayserispor 19 11
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Bursaspor 19 33
3. Erzurum BB 18 31
4. Keçiörengücü 19 29
5. Akhisar Bld.Spor 19 28
6. Ümraniye 19 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 19 27
10. Giresunspor 19 27
11. Balıkesirspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 19 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 19 17
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 23 67
2. Man City 24 51
3. Leicester City 24 48
4. Chelsea 24 40
5. M. United 24 34
6. Tottenham 24 34
7. Wolverhampton 24 34
8. Sheffield United 24 33
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Burnley 24 30
14. Newcastle 24 30
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 23 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 24 17
Takımlar O P
1. Barcelona 21 43
2. Real Madrid 20 43
3. Sevilla 21 38
4. Atletico Madrid 20 35
5. Valencia 21 34
6. Getafe 20 33
7. Villarreal 21 31
8. Athletic Bilbao 21 31
9. Real Sociedad 20 31
10. Osasuna 21 28
11. Real Betis 20 27
12. Granada 21 27
13. Levante 21 26
14. Deportivo Alaves 21 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Espanyol 21 15
20. Leganés 20 14