04 Ekim, 2023, Çarşamba
DOLAR27.5443
EURO28.8601
ALTIN1614.3

Yetkisiz atık toplamaya geçit yok

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yetkisiz atık toplamaya geçit yok
Abone ol
İLKADIM BELEDİYESİ BAŞLATTIĞI YENİ UYGULAMAYLA, ‘ÇEKÇEKÇİ’ DİYE TABİR EDİLEN KAĞIT TOPLAYICILARINI “SIFIR ATIK BİLGİ SİSTEMİ”NE DAHİL EDEREK, DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR ATIKLARIN SAĞLIKLI TOPLANMASI VE GERİ DÖNÜŞÜM SİTEMİNE AKTARILMASINI KAYIT ALTINA ALACAK.

Samsun İlkadım Belediyesi başlattığı yeni uygulamayla, ‘çekçekçi’ diye tabir edilen kağıt toplayıcılarını “Sıfır Atık Bilgi Sistemi”ne dahil ederek, dönüştürülebilir atıkların sağlıklı toplanması ve geri dönüşüm sitemine aktarılmasını kayıt altına alıyor.


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge üzerine harekete geçen İlkadım Belediyesi, plastik, kağıt ve metal gibi değerlendirilebilir atıkların toplanmasına çekidüzen getiren ve bir işletmeye bağlı olmaksızın atık toplayıcılığı yapanları sisteme kaydediyor. 18 yaş ve üzerinde, faaliyet göstere toplayıcılar TC kimlik numarası, kullanılan aracın ruhsatı ve iletişim bilgileriyle İlkadım Belediyesi İklim Değişliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü başvuruda bulunuyor. Başvurularda yoğunluk yaşayan müdürlük kayıt altına alınan bilgiler il veya ilçe emniyet müdürlüklerine ve jandarma komutanlıklarında oluşturulan komisyon tarafından değerlendirilerek belgeleri uygun bulunanları başvuru süreci tamamlanarak atık toplayıcısı, Sıfır Atık Bilgi Sistemi’ne kaydedilecek ve "Bağımsız Sıfır Atık Toplayıcısı Kartı" sahibi olabilecek.“Çevreye ve geri dönüşüme önem veriyoruz”


Konuyla ilgili açıklama yapan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “İlçemizde başlattığımız uygulamayla, herhangi bir işletmeye bağlı olmaksızın atık toplayıcılığı yapanları ‘Sıfır Atık Bilgi Sistemi’ne dahil ediyoruz. Böylece atıkların toplanmasından yeniden dönüştürüleceği tesislere ulaştırılmasına kadarki süreçlerin sağlıklı denetimini gerçekleştirmiş olacağız. Teknolojik gelişmelerden faydalanarak işleyişin her aşamasını yakında takip edeceğimiz bir sistem için çalışmalara başladık. Geleceğin dünyasını bugünden koruyacak bu önlemlerin uygulanmasında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hassasiyetle alınan bu önlemlerin uygulanmasına önem veriyoruz. Bu bağlamda ilçemizde faaliyet yapan tüm atık toplayıcılarını, ivedilikle Belediyemize başvurarak sisteme kayıt yaptırmalarını bekliyoruz” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Büyükkılıçtan OSB başkanlarıyla katı atık ve çevre konulu istişare toplantısıÖnceki Haber

Başkan Büyükkılıçtan OSB başkanlarıyla k...

Bursada 8 gündür aranan kişi ölü bulunduSonraki Haber

Bursada 8 gündür aranan kişi ölü bulundu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar