19 Temmuz, 2024, Cuma
DOLAR33.0952
EURO36.1356
ALTIN2601.5
Yusuf Cinkara Otomotiv

Uşak Üniversitesinde Nevruz coşkusu yaşandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Uşak Üniversitesinde Nevruz coşkusu yaşandı
Abone ol
Uşak üniversitesi Baharın Gelişinin Simgesi Olan Nevruz Bayramını çeşitli Etkinliklerle Kutladı.

Uşak Üniversitesi baharın gelişinin simgesi olan Nevruz Bayramını çeşitli etkinliklerle kutladı.

Baharın gelişi, bolluk ve bereketin habercisi Nevruz Bayramı, Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde, Uşak Valisi Dr. Turan Ergün, Uşak Milletvekili Opr. Dr. İsmail Güneş, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Fahri Semiz, il protokolü, akademisyenler ve öğrencilerin yoğun katılımı ile kutlandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Kültür ve Turizm Bakanlığının hazırladığı Nevruz Belgeseli gösterimi sonrasında açılış konuşmaları yapıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, “Bugün, doğanın uyanışını ve yeni başlangıçları simgeleyen, binlerce yıllık geçmişiyle köklü bir geleneği olan Nevruz Bayramı’nı kutlamanın sevincini hep birlikte yaşıyoruz. Nevruz, bizlere baharın müjdecisi olarak umudu, barışı ve dayanışmayı hatırlatır. Bu özel günü kutlamak için bir araya gelmiş olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Nevruz, sadece baharın gelişinin değil, aynı zamanda birlik ve beraberliğin, hoşgörünün ve kardeşliğin sembolüdür. Nevruz, yeni umutların yeşermesi demektir. Bugün, siz gençlerimizin umutlarını, hayallerini ve hedeflerini yeşertmek için buradayız. Sizler, geleceğimizin teminatısınız. Bilgiye aç olan zihinlerinizle, ilerlemeyi ve değişimi kucaklayan ruhunuzla, büyük başarılar elde edeceğinize inancımız tamdır. Unutmayın ki, her yeni başlangıç bir fırsattır. Üniversite hayatınızda, yeni başlangıçlar yapacak, yeni hedefler belirleyecek, çok çalışacak ve yeni başarılar elde edeceksiniz. Bu süreçte karşılaşacağınız zorluklara cesaretle ve azimle yaklaşmanızı, her engeli aşacak gücü kendinizde bulmanızı diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Rektör Savaş, bugün, burada bir araya gelerek farklılıklarımızı da kutladığımızı ifade ederek ‘‘Çünkü farklılıklarımız, bizi zenginleştiren birer değerdir. Bu değerleri koruyarak, birlikte daha güçlü ve daha ileriye gitmek için çalışmalıyız. Fitne tohumları serperek vatanımıza zarar vermeye çalışan şer odaklarına karşı verilecek en güzel cevap, birlik ve beraberlik içerisinde kardeşçe bir duruş sergilemektir.’’ dedi.

Uşak Valisi Dr. Turan Ergün ise konuşmasında “Nasıl ki bahar tüm renkleriyle varsa; kültürel zenginliğimizin sembolü Nevruz da etnik kökeni, dili, inancı ne olursa olsun herkesi kucaklamaktadır. En içten, en saf, en gerçek yarenlikle binlerce yıldır huzur içinde beraberce yaşadığımız bu memleket; yanan Nevruz ateşiyle ısınmaktadır. Bu ateş demir dağları eriterek çıkan Atalarımızın ruhlarıyla geçmişten günümüze alev alev yandığı gibi; bugün de yanıyor, yarın da en kor haliyle yanmaya devam edecektir. Kültürümüzde, yeni günün kutlama zamanı olan Nevruz Bayramı vesilesiyle bugün, Uşak Üniversitemiz tarafından hazırlanan programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tabiatın uyanışının simgesi Nevruz’un ülkemizin her köşesinde ve ortak kültür coğrafyasında yaşadığımız kardeş toplumlarda, sevginin ve dostluğun bayramı olarak kutlanmasını temenni ediyor, bolluğun ve bereketin bayramı Nevruz’un; aziz vatandaşlarımıza, Türk Dünyamıza ve tüm insanlığa güzellikler ve hayırlar getirmesini diliyorum.” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından ‘Nevruz’ eğlenceleri gerçekleştirildi. Bu kapsamda sanat direktörlüğünü Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Onur Altıntuğ, koreografisini Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Meltem Altıntuğ’un yaptığı, Uşak Üniversitesi Vokal Akademisi ve Uşak Üniversitesi Halk Dansları Ekibi, müzik ve dans gösterisi sergiledi.

Nevruz kutlamaları, Vali Dr. Turan Ergün, Milletvekili Opr. Dr. İsmail Güneş ve Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş’ın, Nevruz’un simgelerinden olan örste demir dövmeleri ve nevruz ateşini yakmalarıyla devam etti. Vali Dr. Ergün, Milletvekili Güneş, Rektör Savaş ve öğrenciler yakılan Nevruz ateşinden coşkuyla atladı. Uşak Üniversitesi Binicilik ve Cirit Topluluğunun atlı okçuluk gösterisinin yapıldığı kutlamalarda Uşak Üniversitesi öğrenci toplulukları da stant açtı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Adıyamanın Sincik ilçesine kış yeniden geldiÖnceki Haber

Adıyamanın Sincik ilçesine kış yeniden g...

Bingölde 200 köy yolu ulaşıma kapandıSonraki Haber

Bingölde 200 köy yolu ulaşıma kapandı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar