22 Şubat, 2024, Perşembe
DOLAR31.0043
EURO33.5594
ALTIN2018.1

Turizm Fakültesinde “Bilişim Suçlarında Mağdur Olmamak” konuşuldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Turizm Fakültesinde “Bilişim Suçlarında Mağdur Olmamak” konuşuldu
Abone ol
Anadolu üniversitesi Turizm Fakültesi Tarafından Düzenlenen “bilişim Suçlarında Mağdur Olmamak” Başlıklı Seminer Turizm Fakültesi Amfi 3’te Gerçekleştirildi.

Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından düzenlenen “Bilişim Suçlarında Mağdur Olmamak” başlıklı seminer Turizm Fakültesi Amfi 3’te gerçekleştirildi.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Eskişehir Şube Başkanı Av. Dr. Barış Günaydın ve TBD Eskişehir Şube 2. Başkanı Yük. Müh. Av. Murat Osman Kandır’ın konuşmacı olduğu seminere Turizm Rehberliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökçe Yüksek ile çok sayıda öğrenci katılım gösterdi.

“Bilişim suçları oldukça önemli bir konu”

Seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökçe Yüksek, Türkiye’de ve dünyada bilişimin geldiği noktaya değinerek, “Bugün bilişim suçlarında oldukça önemli olan pek çok maddeye değinilen bu seminerde katılımcılarımız pek çok şey aktaracak. Aslında hepimiz bilişim çağının içindeyiz ve bununla yaşıyoruz. Bilerek veya bilmeyerek hangi niyetli olduğunun farkında olmadan sosyal medya denilen büyük dünyanın içerisinde bizler de birer nokta bırakmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Bilişim hayatımızın her alanında mevcut”

Seminere konuşmacı olarak katılan Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Eskişehir Şube Başkanı Av. Dr. Barış Günaydın, konuşmasında TDB’nin önemine değinerek şunları aktardı;

“Bilişim hayatımızın her alanında mevcut. Alışverişten sağlığa günlük yaşantımızın her yerinde sosyal medya var. Bu, Maslow’un ihtiyaçlar piramidinde bir değişiklik oluşturdu. Artık mobil cihazımızın bataryasının ne durumda olup olmadığı bizim için oldukça önemli. Gündelik işlerimizi bilişimle birlikte de değişti. Bu noktada da karşılaştığımız birtakım sorunlar meydana getirdi. Bir anda kendimizi bilişim yüzünden mağdur durumda bulabiliriz.”

“Bilişim ve hukuk ayrıştırılamaz bir gerçek”

TBD Eskişehir Şube 2. Başkanı Yük. Müh. Av. Murat Osman Kandır ise Türkiye’deki bilişim suçlarının örneklerine ve siber güvenlikten korunmak için neler yapılmalı konuşmalarının devamında şunları söyledi;

“TBD olarak gençlerimizi yönlendirmek ve bilişim suçlarında mağdur olmamak için bir farkındalık için sizlerle bu seminerde buluştuk. Gelişen modern dünyada artık tüm disiplinler birlikte çalışmak zorunda. Özellikle bilişim ve hukuk ayrıştırılamaz bir gerçek. 100 kişi siber dolandırıcılığa maruz kalıyor fakat hepsi gün yüzüne çıkarılamıyor. Çünkü bu suçları işleyen kişilerin bulunması konusunda insanlar çekimser yaklaşıyor. Oltalama yöntemiyle işlenecek suç ile ilgili karşı tarafı ikna etmeye çalışıyorlar. Biz bunlara sosyal mühendis diyoruz. Bu sosyal mühendislerin ikna ve etkileme kabiliyetleri oldukça yüksektir. Senaryo üreterek o bilişim ağında kişisel verilerinizi elde etmeye çalışıyorlar. Bilişim suçlarından korunmak için ücretsiz Wİ-Fİ ağlarına bağlanmaktan kaçınmak ve teknolojik cihaz ekranlarını paylaşmamak gerekir. Kişisel verileri korumak bilişim için oldukça önemlidir. Her türlü mağduriyeti yaşamamak için sadece kişisel verileri korumak değil aynı zamanda sosyal medya güvenliğine de dikkat etmemiz gerekir.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Yaman, tekvandocuları ziyaret ettiÖnceki Haber

Başkan Yaman, tekvandocuları ziyaret ett...

Profesyonel bıçak eğitimi ve kullanımı semineri EMYOda gerçekleştirildiSonraki Haber

Profesyonel bıçak eğitimi ve kullanımı s...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar