13 Haziran, 2024, Perşembe
DOLAR32.2921
EURO34.9404
ALTIN2392.0
Yusuf Cinkara Otomotiv

TİKAdan Lübnanda hukuk fakültesi öğrencileri için örnek mahkeme salonu projesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TİKAdan Lübnanda hukuk fakültesi öğrencileri için örnek mahkeme salonu projesi
Abone ol
Tika Tarafından Desteklenen Lübnan üniversitesi Hukuk Fakültesi örnek Mahkeme Salonu Projesi'nin Açılış Töreni Gerçekleştirildi.

Lübnan’ın en kalabalık ikinci şehri Trablusşam’da, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından desteklenen Lübnan Üniversitesi Hukuk Fakültesi Örnek Mahkeme Salonu Projesi’nin açılış töreni gerçekleştirildi.

Törene, Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, Lübnan Üniversitesi Rektörü Dr. Bassam Badran, Hukuk Fakültesi Dekanı Dr. Habib Kazzi, Trablusşam Hukuk Fakültesi Direktörü Dr. Khaled El Kheir, Kuzey Lübnan Barolar Birliği Başkanı Sami el Hassan, Kuzey Lübnan ve Trablusşam Başsavcıları ile çok sayıda Türk ve Lübnanlı yetkili katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Büyükelçi Ulusoy, Türkiye’nin Lübnan’daki çeşitli sektörlere verdiği desteğe dikkat çekti.

Ulusoy, Türkiye’nin Lübnan Üniversitesi ile geçmişte Sayda Teknoloji Fakültesi, Beyrut Edebiyat Fakültesi ve Trablusşam Güzel Sanatlar Fakültesi’nde gerçekleştirdiği projelere ek olarak Trablusşam Hukuk Fakültesi’nde yeni bir projeyi desteklemenin heyecanını yaşadığını belirtti.

Örnek Mahkeme Salonu’na, Ahmed Cevdet Paşa’nın ismi verildi

Proje kapsamında, geleceğin avukatları, hâkimleri ve savcıları olacak Lübnan Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinin, gerçeğe yakın bir mahkeme ortamında dava ve hukuki işlemleri tecrübe etme fırsatı bulması sağlanacak.

Ayrıca, yıl içinde öğrenci kulüpleri üyeleri arasından seçilecek öğrencilerin, akademisyenler gözetiminde taraflara ayrılarak (davalı, davacı, iddia sahibi, hâkim, savcı vb.) kurgusal duruşma yarışmaları gerçekleştirmesi planlanıyor.

Örnek Mahkeme Salonu’na, Lübnan Üniversitesi yetkilileri tarafından, iki ülkenin geçmişinde önemli bir yere sahip olan ve Lübnan hukuk sisteminde halen kısmen yürürlükte olan Mecelle’nin yazarı 19. yüzyılın ünlü Türk âlimi ve devlet adamı Ahmed Cevdet Paşa’nın ismi verildi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Fethiyede 2 yangın söndürme helikopteri göreve başladıÖnceki Haber

Fethiyede 2 yangın söndürme helikopteri...

Başkan Özdoğan: “İlçemize ve esnafımıza yeni ticaret alanları kazandırıyoruz”Sonraki Haber

Başkan Özdoğan: “İlçemize ve esnafımıza...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar