11 Aralık, 2023, Pazartesi
DOLAR28.9935
EURO31.2093
ALTIN1851.3

Teknosa, Atatürk'ün sesini yapay zeka ile yeniden canlandırdı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Teknosa, Atatürk'ün sesini yapay zeka ile yeniden canlandırdı
Abone ol
Sabancı Holding iştiraklerinden Teknosa, Cumhuriyet'in 100. yılı kutlamaları kapsamında "İkinci yüzyılda da en büyük armağan: Türkiye Cumhuriyeti" projesini başlattı.

Sabancı Holding iştiraklerinden Teknosa, Cumhuriyet'in 100. yılı kutlamaları kapsamında "İkinci yüzyılda da en büyük armağan: Türkiye Cumhuriyeti" projesini başlattı.

Proje kapsamında, Atatürk'ün Nutuk'ta yer alan sözleri olmak üzere Türk milletine yol gösteren pek çok sözü tarihi bir akış içinde yapay zeka teknolojisiyle yeniden canlandırıldı.

Teknosa Genel Müdürü Sitare Sezgin, Cumhuriyet'in 100. yılında her zamankinden daha büyük bir heyecan ve coşkuyla çalışmayı sürdürdüklerini belirterek, şunları söyledi:

"Dünyanın teknolojisini herkesle buluşturarak mutlu anlar yaşatmak için varız' misyonuyla faaliyet gösteren bir şirket olarak, Ata'mızın birbirinden değerli sözlerini teknolojinin sağladığı imkanlarla yine Ata'mızın sesinden halkımıza armağan etmenin gururunu yaşıyoruz.

Atatürk'ün hepimizi birleştiren sözlerini kendi sesinden duymak ilham verici.

Teknoloji, gelecek nesillere daha yaşanabilir, sürdürülebilir ve güzel bir gelecek bırakmamız için bizlere sınırsız pek çok seçenek sunuyor.

Aynı zamanda da daha eşit bir geleceğin şekillenmesinde teknolojinin belirleyici rol oynadığını biliyoruz.

Bu bilinçle Habitat Derneği ile birlikte 16 yıldır sürdürdüğümüz ve bugüne kadar 26 bini aşkın kadının hayatına dokunduğumuz Kadın için Teknoloji projemizle kadınların dijital okuryazarlığını artırmayı, ekonomik ve sosyal yaşama daha çok katılmalarını amaçlıyoruz.

Cumhuriyet değerlerinin ışığında üretmeye, tüm paydaşlarımız, sektörümüz ve ülkemiz için daha fazla değer yaratmaya devam edeceğiz."

Teknosa Dijital Ticaret ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Emre Kurtoğlu da sektörde imza attıkları ilklerle Cumhuriyet yolculuğunun bir parçası olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, projeyle ilgili şu bilgileri verdi:

"Bugüne dek geçmiş dönem teknolojilerinin yetersizliği ya da öngörülemeyen hasarlar nedeniyle Atatürk'ün sesini hep tiz bir biçimde duyduk.

Bu proje ile Atatürk'ün sesini gerçeğe en yakın haliyle duymak ve sesinin gerçek rengini tam anlamıyla kavramak mümkün.

Projede birlikte çalıştığımız 4129Grey ile 'Generative AI' yapay zekâ teknolojisiyle Atatürk'ün sesini, farklı tarihlerde yaptığı konuşmalardan binlerce tonlamasını analiz ederek elde ettik.

Kampanyanın görselliğinde de yine aynı teknoloji ile Atatürk'ün ses dalgalarını silüetini oluşturan formlara dönüştürdük.

29 Ekim'e kadar sürecek proje kapsamında Ata'mızın sözlerini herkesle buluşturacağız.

Ayrıca, BlindLook ile yaptığımız iş birliğiyle tanımlayıcı etiketler yöntemiyle görme engelli kullanıcılarımız, ses görselleştirmesi yöntemiyle de işitme engelli kullanıcılarımız Ata'mızın sesinden sözlerini takip edebilecek."

Proje kapsamında, Atatürk'ün "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir", "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir", "Milletin bağrında temiz bir nesil yetişiyor.

Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkamda kalmayacak" gibi sözleri yeniden canlandırıldı. Projenin görsellerinde ise Atatürk'ün ses dalgaları, silüetini oluşturan formlara dönüştürüldü.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İki dakikalık drift şovu 20 bin liraya mal olduÖnceki Haber

İki dakikalık drift şovu 20 bin liraya m...

Türkiyenin yeni kültür rotası Myrleia olduSonraki Haber

Türkiyenin yeni kültür rotası Myrleia ol...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar