17 Haziran, 2024, Pazartesi
DOLAR32.8387
EURO35.1912
ALTIN2448.1
Yusuf Cinkara Otomotiv

Tarihçi İsmet İpek Osmaniye'nin eski camilerinden Enver'ül Hamit Camii'ni yazdı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tarihçi İsmet İpek Osmaniye'nin eski camilerinden Enver'ül Hamit Camii'ni yazdı
Abone ol
Osmaniye’nin tarihi yapılarından biri olan Envâr’ül-Hamit Camii, Osmaniye halkının ve tarihçilerin ilgisini çekiyor. 6 Şubat depreminden büyük hasar alan camii şu anda restore ediliyor. Sanat tarihçisi ve eski Adana Müze Müdürü İsmet İpek, caminin geçmişine ve önemine dair çarpıcı detayları paylaştı.

Osmaniye’nin tarihi yapılarından biri olan Envâr’ül-Hamit Camii, Osmaniye halkının ve tarihçilerin ilgisini çekiyor. 6 Şubat depreminden büyük hasar alan camii şu anda restore ediliyor. Sanat tarihçisi ve eski Adana Müze Müdürü İsmet İpek, caminin geçmişine ve önemine dair çarpıcı detayları paylaştı.

Tarihi Yapının Yeniden İnşası

Envâr’ül-Hamit Camii, Osmaniye'nin tarihine tanıklık eden önemli bir eser olarak biliniyor.

Halk arasında "Cami-i Kebir" veya "Büyük Cami" olarak anılan bu cami, ilk inşa tarihi bilinmemekle birlikte, 1320/1903 yılında Osmaniye eşrafından Hacı Hüseyin Efendi’nin önderliğinde yeniden inşa edilmiştir.

Cami, Sultan Abdülhamit’in tahta çıkışının 30. yılı olan 1323/1906 tarihinde resmî olarak açıldığı için “Nur-ı Hamidî Camii” olarak adlandırılmıştır.

Yapımında Kullanılan Malzemeler ve İnşaat Süreci

Cami, yığma duvar üstüne ahşap direkli ve ahşap çatılı olarak inşa edilmiştir. İnşaatında kullanılan malzemeler arasında Karaçay’dan getirilen kum, Kaypak köyü çamlarından direkler, Kuyucak civarından tahtalar ve salmalar, Kötüköy’den kavaklar bulunuyor.

Bu malzemelerin kullanımı, şehir efsanelerine konu olmuştur.

Cami ve Çevresinin Gelişimi

Caminin avlusunda, 1323/1906 tarihinde Kayserili Ali Ağa’nın eşi Havva Hanım tarafından bağışlanan arsa üzerine bir han ve 8 dükkân yapılarak vakfiye kurulmuştur.

Bu vakfiye, 1342/1923 tarihinde Hacı Bicikzade’nin varisleri tarafından eklenen 8 dükkân ile güçlenmiştir.

Cami imamı Adanalı Arapzade Hafız Mehmet Efendi, vakfın mütevellisi olarak atanmış ve dükkân gelirlerinin yerinde kullanılması sağlanmıştır.

Tarihi Olaylar ve Camiye Verilen Zararlar

Envâr’ül-Hamit Camii, Osmaniye’nin Fransız işgali sırasında büyük zarar görmüştür. 28 Mayıs 1919 tarihinde Fransızlar, halkı dağıtmak amacıyla caminin minaresine top atışı yapmış ve tahrip etmiştir.

Ayrıca cami, işgalci Fransızlar tarafından yakılmak istenmiştir.

Bu nedenle cami, “gazi camiler” arasında sayılmaktadır. Kuvâ-yı Milliyecilerden Kelcioğlu Ali ve Palalı Süleyman’ın defnedildiği cami haziresi, Millî Mücadele Şehitliği olarak bilinmektedir.

Modern Dönemdeki Onarımlar ve Depremlerin Etkisi

Envâr’ül-Hamit Camii, 1976 yılında esaslı bir onarım geçirmiştir.

Eski ahşap direkli yapının yerini betonarme yapı almıştır. 1986 yılında caminin tabanı yenilenmiş ve çeşitli düzenlemeler yapılmıştır.

25 Haziran 2001 tarihinde meydana gelen depremde hasar gören minaresi, 2002 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yenilenmiştir.

6 Şubat 2023 tarihli depremlerde ise cami büyük hasar görmüş ve minaresi devrilmiştir.

Korunması ve Gelecek Planları

Envâr’ül-Hamit Camii, “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescillidir.

Bu nedenle cami ve çevresinde 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun ilke kararları uygulanmalıdır.

Cami avlusundaki orijinal duvarlar açığa çıkarılmalı ve hazırlanacak rekonstrüksiyon projesi ile aslına uygun dükkânlar, han ve Çınarlı Kahve yeniden inşa edilmelidir.

Osmaniye’nin tarihine ışık tutan Envâr’ül-Hamit Camii, yeniden canlandırılarak gelecek nesillere aktarılması gereken önemli bir kültürel mirastır.

Caminin korunması ve yaşatılması için gerekli adımların atılması büyük önem taşımaktadır.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çekmeköyde 15 yıllık sorun 3 günde çözüldüÖnceki Haber

Çekmeköyde 15 yıllık sorun 3 günde çözül...

Muradiye Külliyesine ziyaretçi akınıSonraki Haber

Muradiye Külliyesine ziyaretçi akını

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar