30 Eylül, 2023, Cumartesi
DOLAR27.3861
EURO29.0664
ALTIN1627.6

“Stres yönetimi, sınava çalışmak kadar önemlidir”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Stres yönetimi, sınava çalışmak kadar önemlidir”
Abone ol
İstanbul Rumeli Üniversitesi Klinik Psikolog İrem Yavuz, Yükseköğretim Kurumları Sınavına girecek olan adaylara bazı tavsiyelerde bulunarak sınav öncesinde stres yönetimiyle ilgili olarak bazı ipuçları verdi.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Klinik Psikolog İrem Yavuz, Yükseköğretim Kurumları Sınavına girecek olan adaylara bazı tavsiyelerde bulunarak sınav öncesinde stres yönetimiyle ilgili olarak bazı ipuçları verdi.

Klinik Psikolog Yavuz, sınav zamanı yaklaştıkça öğrencilerin kaygı seviyesinin yükseldiğini belirterek sınav gününe kadar rutinlerin devam etmesi gerektiğini söyledi.

Yavuz; “Kişiyi canlı tutan ve güdüleyen en önemli şeylerden biri stres faktörüdür fakat her şeyde olduğu gibi stres konusunda da aşırıya kaçmak işlevselliğimizi bozacağından dolayı sınav için de stresimizi, kaygımızı yönetmeyi öğrenmek gerekiyor.’’

Sınav anına kadar rutin hayatınıza devam edin

Öğrenciler bazen sınav zamanı yaklaştıkça rutinlerini değiştirmekte daha fazla çalışmak ya da tamamen çalışmayı bırakmak gibi iki uç arasında gidip gelebilmektedir diyen Yavuz, bu süreçte bilmeliyiz ki en önemli şeylerden biri sınav gününe kadar ve hatta sınav anına kadar rutinimize devam etmektir. Sona yaklaşmış olmanın verdiği haklı yorgunluk ile çalışma saatlerini biraz daha azaltmak kabul edilebilir fakat telafi amaçlı daha fazla ders çalışmaya çabalamak bizi ekstra strese sokacaktır. Bakıldığında yoğun tempo ile son 1 yıldır çalışılıyor olabilir ama aslında ilkokuldan beri hedeflediğimiz ve mutlak başarı beklediğimiz sınav bu. Aynı zamanda geleceğimizi belirlediğine inandığımız ve mutlaka başarmak zorunda hissederek kaygılandığımız sınavda bu.  Sona yaklaştıkça bunları yoğun bir şekilde hissetmek oldukça normal öncelikle bunların normal olduğunu ve stresimizin haklı olduğunu kabul etmemiz gerek. 

Bir sonraki adımınız kendinizden emin olmak

Klinik Psikolog İrem Yavuz, ‘’Bir sonraki adımımız ise kendimizden emin olmak olmalı, kendi çabamızı ve başarımızı yine en objektif şekilde değerlendirecek olan bizizdir aslında. Geriye kalan kısıtlı sürede devasa değişimler yaratmanın mümkün olmadığını da kabul etmek gerek. Artık yapmamız gerekenlerin ne olduğuna değil de neler yaptık ve neler başardık kısmından bakmak süreci daha iyi yönetmemizi sağlayacaktır. Son günlerin telaşında genelde yaptığımız şey eksik kalanlar neler, neleri yetiştiremedik kaygısına düşmek oluyor halbuki bir de diğer taraftan baksak? Yetiştirebildiğimiz ve iyileştirebildiğimiz birçok şey olduğunu göreceğiz. Emin olun ki önünüzde bir 10 ay daha olsa hep eksikmiş gibi hissedeceğiniz, yetiştiremediğiniz bir şeyler var hissini yaşayacaksınız’’ diye belirtti. En büyük motivasyonumuzda bu süreç sonunda yaşayacağımız rahatlama. Uzun bir yolun sonunda nihayet sorumluluklarınızın bittiği keyifli bir süreç sizleri bekliyor olacak. Bu süreçte zaman zaman aklımıza en kötü senaryo gelse dahi ‘’ya yapamazsam?’’ ‘’ya mezuna kalırsam.’’ ‘’ya yetiştiremezsem’’ bunlar henüz yaşanılmadı ve bu kötü senaryolar ile başımıza gelirse geldiğinde başa çıkacağız. 

Sınav öncesi stresinizi yönetmek için bunları yapın

Tabii ki sınava çalışmak sınavın en önemli belirleyicisi fakat unutmamalıyız ki zaman ve stres yönetimi de sınava çalışmak kadar belirleyici ve eleyici faktörlerdendir diyen İstanbul Rumeli Üniversitesi Klinik Psikolog İrem Yavuz sözlerini şöyle tamamladı: ‘Sınav anında ve sınava kadar stresimizi yönetmeyi de öğrenmemiz gerekmektedir. Sınavdan önce stresimizi yönetebilmek için; rutinimiz ne ise ona devam etmeliyiz. (uyku düzeni, yeme alışkanlıkları, çalışma düzeni) son günlerde kendimizi iyi hissettirecek hobilerimize de alan açmak rahatlamamızı sağlayacaktır. Beyin tanıdığı yerde kendini rahat hisseder, sınavdan önce sınav yerini görmek sınav anında daha az kaygılı hissetmenizi sağlayacaktır. ‘’

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Togg Batmanda evlenecek çiftlere gelin arabası olacakÖnceki Haber

Togg Batmanda evlenecek çiftlere gelin a...

Diyarbakırda babasını öldüren çocuk gözaltına alındıSonraki Haber

Diyarbakırda babasını öldüren çocuk göza...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar