17 Haziran, 2024, Pazartesi
DOLAR32.8387
EURO35.1912
ALTIN2448.1
Yusuf Cinkara Otomotiv

Seul-Gimhae ve Çorum-Boğazkale Müzesi arasında iş birliği protokolü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Seul-Gimhae ve Çorum-Boğazkale Müzesi arasında iş birliği protokolü
Abone ol
Güney Kore’nin Başkenti Seul Ve Gimhae şehrinde Açılacak Olan Dünyanın En Büyük Medeniyetlerinden Hititler’e Ait Eserlerin Tanıtımının Yapılacağı Sergi Için Seul Ve Gimhae Ulusal Müzeleri Ile çorum Ve Boğazkale Müzeleri Arasında Işbirliği Protokolü Imzalandı.

Güney Kore’nin başkenti Seul ve Gimhae şehrinde açılacak olan dünyanın en büyük medeniyetlerinden Hititler’e ait eserlerin tanıtımının yapılacağı sergi için Seul ve Gimhae Ulusal Müzesi ile Çorum ve Boğazkale Müzesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Çorum Valiliği’nde düzenlenen imza töreninde Güney Kore’den gelen heyet ile iş birliği protokolleri imzalandı. İmza töreninde konuşan Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Hititler’in tanıtılması amacıyla Güney Kore’de açılacak olan Hititler Sergisi için hazırlıkların devam ettiğini belirterek, Çorum’u en iyi şekilde temsil ederek tanıtacaklarını söyledi.

Çorum Belediyesi’nin 2018 yılından imzalanan protokol ile Güney Kore’nin Gimhae ile kardeş şehir olduğunu hatırlatan Vali Dağlı, “Her iki kardeş şehir arasında karşılıklı ziyaretler yapıldı. Bu ziyaretlerde Güney Kore’nin başkenti Seul ve Gimhae şehrinde iki ayrı Hititler sergisi açılması için talep geldi. Bakanlığımız tarafından yapılan değerlendirmede bu serginin açılmasına onay verildi. Bununla ilgili süreç devam ediyor. Bakanlığımıza yaklaşımından dolayı teşekkür ediyoruz. Bu iki kardeş şehir arasında gelişen durum bir realiteye, tezahüre dönüşmüş oldu. Çorum olarak eserlerimizi Seul’de sergileme imkânı bulmuş olacağız. Her iki ülke için çok iyi olacak. Kore vatandaşlarının Hititlere sempati beslediğini ve çok yakın ilgi duyduğunu biliyoruz. Gimhae ile ön protokol imzalıyoruz. Her iki ülke arasında bu ve buna benzer işbirliklerimiz belediyemiz, valilik ve ilgili kurumlarla birlikte devam edecek. Bu etkinlik Çorum için güzel gelişmelere vesile olacak. Hayırlı olsun” dedi.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın da Gimhae şehri kültürel yapısı, sanayisi ve kalkınmışlığı Çorum’a benzeyen bir şehir olduğunu belirterek, “İlk sergimiz 7 Ekim - 2 Şubat tarihleri arasında Gimhae Ulusal Müzesi’nde açılacak. Güney Kore halkı Hititlere büyük bir ilgi duyuyor. Protokolün ardından Seul’den bir talep geldi. Bu talebede bakanlığımız onay verdi. Güney Kore’nin başkenti Seul’de 7 Mart - 9 Haziran 2025 tarihinde tekrar Hitit eserleri sergilenecek. Gimhae ve Seul’en Hitit eserlerinin sergilenecek olması şehrimizin kültür hayatının tanıtılması ve turizm açısından son derece önemli. Çorum’daki arkeolojik kazılardan çıkan 220’nin üzerinde eser Güney Kore’de sergilenecek” ifadelerini kullandı.

Seul Müzesi Müdürü Jiyeon Kim ise dünyadaki ilk demir kültürüne sahip olan Hitit medeniyetine ait eserlerin Seul’de sergilenmesinden dolayı memnun olacağını ifade ederek, “Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çorum Belediyesi ve Valiliğimize teşekkür ediyorum. Güney Kore ve Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlıkları arasındaki işbirliklerinin artmasını umuyorum. Türkiye’yi daha önce ziyaret ettim. Ancak Çorum’u ilk kez ziyaret ediyorum. Arkeolojik kazılarda çıkan eserleri gördüm. Burada sadece tarihi yapılar korunmamış ayrıca müzede de eserlerinin sergileniyor olması çok güzel” şeklinde konuştu.

Hitit medeniyetinin eserleri Gimhaede ilk kez sergileneceğini belirten Gimhae Ulusal Müzesi Müdürü Yun Hyeung-Won da, “Belediye Başkanımız müzelere çok yardımda bulunmuş. 40 yıldır kazılarla ilgileniyorum. Hitit medeniyeti çok mükemmel. Gimhae’de Gaya’mız var. Oda dünya miras listesine girdi. Ayrıca üniversitelerimizde işbirliği yapacak” diye konuştu.

İmza törenine İl Kültür ve Turizm Müdürü Sümeyra Bektaş, Çorum Müze Müdürü Metin Çakar, Boğazkale Müzesi Müdürü Resul İbiş ve Ortaköy Kazı Başkanı Önder İpek katıldı. Konuşmaların ardından Seul ve Gimhae şehrinde açılacak olan dünyanın en büyük medeniyetlerinden Hititler’e ait eserlerin tanıtımının yapılacağı sergi için Seul ve Gimhae Ulusal Müzesi ile Çorum ve Boğazkale Müzesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sürat Kargo, iki yıl süreyle A Milli Futbol Takımının resmi sponsoru olduÖnceki Haber

Sürat Kargo, iki yıl süreyle A Milli Fut...

Özyaşar Galvaniz’de halka arz oluyorSonraki Haber

Özyaşar Galvaniz’de halka arz oluyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar